Споделена история от Други

Относно за имотите в България
Здравейте на всички читатели. Интересно ми е защо имотите поскъпват толкова рязко. Положението тук не е особено розово, с тези заплати, спрямо цените на имотите. Аз ли не мога да си обясня, с тази минимална заплата 510 лева. Как имот би струвал между 40000 до 100 000 лева. Населението намалява с по 100 човека ден, а пък панелката или пък къщата която не прилича на нищо и все вдига цената?

Коментари

1.   Много просто:
-когато намаляват лихвите по хипотечните заеми, народът започва да купува. Балонът се надува.
-Когато народът започне да купува, цените се качват.
-когато се вдигнат пак хипитечните лихви, народът започва да не може да обслужва заемите, банките взимат жилищата, пускат ги за продан на по-ниска цена и цените падат.
Балонът се е спукал.
И така наново, през няколко години.

2.   Заплатите нарастнаха, лихвите са ниски и е изгодо да се купува.

4.   №1 и 2 са напълно прави. А колкото до сравнението на автора със заплатите, ми авторе напълно нормално навсякъде в Европа апартамент 60кв в малко забутано градче струва около 100 тамошни минимални заплати, в по голям град цените се увеличават реципрочно със заплатата и статуса на купувача. Дори в бг жилищата в малък забутан град не могат да достигнат 100 пъти бг минимална заплата защото на цената влияе и намаляването на населението, затова 40000лв е 78 минимални заплати. В държави с по стабилна икономика и по нормален естествен прираст цените на имотите по големи, в държави където икономиката куца цените на имотите ниски. Естествения прираст влияе на цените на имотите но не чак толкова колкото икономиката на държавата.

5.   От №3 сега проверих за Турция цена на кв/м на апартамент 60кв в Истанбул 820-1300 евро минималната заплата три пъти по голяма от нашата, прирастът положителен, икономиката по добра от нашата.
Ето ти една стара статия да разбереш какво ти говоря и че ние не сме толкова зле колкото си мислиш.
https://www.dnes.bg/world/2012/04/12/tri-veka-rabota-za-luksozno-jilishte-v-mumbai.156402

6.   Да ти кажа, според мен цените на имотите в България всъщност са добри, спрямо доста европейски държави.
Има къщи за по 5-6 хиляди лева. Вярно в села, но тези села са на няколко минути път с кола до голям град. Има жилища за по 40- 50 хиляди лева което пак в сравнение с други страни е доста ниска цена.
Работя от почти две години в Англия. Там съм говорил с много поляци, словенци, румънци и литовци. При тях положението спрямо заплати, имоти и прочие е доста зле в сравнение с нашето.
Един словенец ми разправя, че за да си купи къща с жена си, трябва да работят поне още 5-6 години в Англия. Трябвало да плащат на архитект, за земя, за документи и не знам си какво още. А имам колеги от България, които за 1 година в чужбина си купиха голяма къща и за още една я обзаведоха.
Аз след още година ще мога да си купя собствено жилище в немалък град.

7.   Защото минималната заплата винаги е било това - минимална.
За другото са отговорни регулациите (не е като преди 50 години, където хващаш парче земя и почваш да сториш), спекулантите, както и хората с по 5-6 апартамента, който ги отдават под наем. Намаляващото население е причината, все още да има имоти за по 40 000 лева, а не по 140 000 лева.

А и ако има жилище за 40000 лева, то ти трябват 4000 събрани и ще можеш да си го вземеш за по 160-170 на месец на дълга ипотека. И не се притеснявай. След 10 години, ако лихвата е фисирана, няма и да ги усещаш. Как знам ли ? Ами пред 10 години, минималната беше 180 лева. Сега е 510. 2.8 пъти повишаване. Да, има и инфлация, но ако сега почнеш да плащаш по 170 лева на месец, за жилищеот си, след 10 години, ще се усещат като сегашни 60 лева. И не се притеснявай, минималната ни се качваше и в най-върлите кризи.

А от теб зависи, да не взимаш минимална. Сега, ако си станал на 50 години, вече е малко трудно, но повечето хроа на тази възраст вече имат жилище. Да, може тази и онази година да са били трудни, но ако се напънеш, за дори и 4-5 години, все ще изплуваш над минималната.

8.   Номер 6, я кажи къде се раздават тия къщи за "по 5-6 хиляди лева" в села, съседни на голям град? Само двор без къща или с такава за събаряне за по-малко от 20 хил не съм виждала.