Споделена история от Други

Съвременната рап музиката има ли лоши влияния?
Майка съм на 39 години, с една дъщеря. Учителка съм по английски. Откакто дъщеря ми започна много да слуша така наречената музика РАП, стана друг човек. Мислех, че рап музиката е поезия и рими, всъщност не. Има си любим изпълнител - Lil Pump. Непрестанно слуша пресните му. Реших да видя за какво се пее в неговите песни. И като видях текстпвете онемях. В тях се пее как цял ден се друса, някакви си.... извинявам се за израза "ку**и" си лягал. Много вулгарни изрази, просто нямам думи. Реших да видя и на други рап изпълнители текстовете. И пак, фраш с вулгарни изрази. Сега да кажа относно дъщеря ми. Откакто започна да слуша този жанр, започна да се облича много кифленски, кара ме да ѝ купувам скъпи лъскави дрехи, слага много грим, а държанието ѝ просто е отвратително. Към мен и към баща й се държи нервно, избухливо, а тя преди не беше такава. Пее изрази от сорта на f*cking bi***es, drugs и пр. Не знам, на мен лично този жанр има лоши влияния за тийнейджърите. То българския рап е по хубав. Ами ако тя започне наистина да се друса. Какво да правя? !?

Коментари

1.   А защо си мислиш че не е почнала вече? Купи тест от аптеката и й го направи. Навярно е вече добра приятелка с тревата.
Рапа дава толкова колкото и взема, дава самочувствие да си изливаш мислите в стихове и рими, но с него много лесно се залита първо към трева после и към по твърдо.

2.   "Да не би пак рапът да е виновен" - Спенс...
На 26 години съм. Едно време в компанията слушахме доста рап, американски и български. Тогава пък Гумени глави и Шамара друга дума освен псувня нямаха.
Въпреки тези по- вулгарни песни, сега съм с образование и читава професия.
Искам да кажа, че не рапа е виновен, поне не той е в основата на нещата.
Всичко идва от семейството, от възпитанието, от вашите взаимоотношения с нея.
Поговорете с детето си, разберете през какво преминава, какво му пречи, защо се държи така и тн.

3.   Не мисля, че е свързано конкреетно с рап музиката, а по скоро с причината за която е слуша, вероятно се е срещнала с нови хора които слушат подобна музика и тя под тяхно влияние, за да се хареса иска да и копувате скъпи дрехи и се държи вулгарно. Все пак е тинейджър, и вие сте била, поговорете си, тя е ваша дъщеря.

4.   Мое лично мнение е че музиката започва да влияе по някакъв начин, само ако бъде допуснато от въпросният слушател. Аз слушам метъл, особено блек, дет и траш метъл, но никога няма да тръгна да убивам хора, да ги пренасям в култ, даже пишейки тези думи, ми става гадно. Много зависи и как се възприема въпросният жанр от слушателите. Има хора с по- лабилна психика, които не реагират добре на определен стил музика и тогава би било най- удачно да спрат да го слушат.
В случаят с дъщеря Ви мисля, че по- скоро е попаднала в лоша компания и музиката е просто фон, макар че музиката като влияние върху психиката ѝ не е изключен като вариант. Познавам хора, които са фенове на подобни изпълнители, но не се държат по така. Този начин на живот на кифлите и батките се популяризира у нас, не само чрез музиката, но и чрез медиите. Различни плеймейтки биват канени в различни предавания, за тях се пише по клюкарските сайтове, участват в клипове и се рекламира колко е хубаво да си нечия държанка, да си известна, да водиш толкова луксозен живот, да ходиш по курорти и да се фукаш по социалните мрежи. И повечето млади, малко или много, попиват от всичката тази пропаганда и - съзнателно или не - започват да се държат така и да искат да бъдат такива. За повечето млади е важно да бъдат специални и понеже са лесно податливи на манипулации, поддават на тези неща. Още повече, лесната слава ги съблазнява допълнително.
Направете всичко възможно да измъкнете дъщеря Ви от кифленската среда, в която е попаднала, защото не я очаква нищо добро.

Black Sabbath

5.   Предполагам дъщеря Ви е тиййн, което оправдава до голяма степен поведението ѝ. С 9 години съм по-малка от Вас и съм убедена, че и Вие на нейните години сте имали своите пубертетски увлечения. За съжаление в този период може деликатно да опитвате да говорите приятелски, но не и наставнически, защото ще стане още по-трудна комуникацията. Не са виновни само рапа, чалгата или хаус музиката. Като учител, заобиколен от подрастващи не виждате ли цялостна промяна в поколенията? ! Едва ли не, ако си с дънки и най-обикновена тениска си смотан. Всеки гледа да изпъкне било с дрехи, било с грим, телефони или др. без да осъзнава, че всъщност така се слива с масата и губи своята индивидуалност, за да не го помисли същата тази маса за "скучен". Не съм запозната с "творчеството" на въпросния изпълнител, но аз си имам друг любим The Weeknd, чиито песни обожавам да слушам и текстовете му също бъкат от цинизми. Това обаче не може по никакъв начин да ми повлияе на държанието или на външния вид. Може би е от годините...
Иначе се сещам, че по мое време Мишо Шамара и Спенс бяха във вихъра си и нон стоп си въртяхме "Фенки, фенки", "Дамата в зелено" и още десетки други, в които се говореше откровено за е*ане, марихуана и т. н., ама ей на - мисля, че станах човек въпреки денонощното слушане на подобни песни. Ама времената бяха други.

6.   Българската особено е крайно отвратителна. Средище на мизогиния и хомофобия, вулгарност. Например: „Бъди мъж, напук на педерас**и” Е аз пък казвам „Бъди гей напук на хомофоби”

7.   От автора

Благодаря за съветите и мненията Ви! Установих, че тя не употребява дрога, но е попаднала в лоша среда. Кифленска среда, която са й промили мозъка с глупости. Аз поговорих с нея и за сега нещата са под контрол.

8.   Ами ако слушаше хард рок и деткор какво щеше да кажеш? Или слушаше Металика?
Все музиката ви е виновна на вас родителите, а тя е изкуство...

9.   Българския рап е чалга

10.   Рап музиката е всичко грешно със съвременната ни култура, концентрирано на едно място!

11.   По-скоро е в секта-трябва веднага да я изкарате оттам-сектите контролират хората да им се подчиняват, за да привлекат нови хора, а после да им вземат имотите и така до безкрай! Щерка Ви да си гледа уроците, не да става сектант!

12.   Аз смятам, че рап музиката вече е помия не изкуство. Много малко има достойни. Ами да, ние родителите търсим вина в музиката, защото вече такива порнография има в клиповете, несмислени текстове и вулгарни думи. Искаме нашите деца да слушат хубава музика. Моята дъщеря слуша рок и метъл, но не ѝ действа по някакъв лош начин. Не говори за убийства, наркотици и тема подобни, както повечето мислят метъл/рок музиката за мрачна, сатанинска и тем. На всеки човек дадена музика действа на психиката му по различен начин. Щом на дъщеря ви не ѝ понася тази музика, с времето може да спре и да се насочи към друга субкултура. Сега е тийнейджър, тя сама ще прецени коя субкултура да се спре.

13.   Доста интересно ми е как учителите, специално, може да са толкова ограничена в мисленето си. Без да ви убиждам, госпожо, но съм вече бивш студент и където и да съм срещнал деца на учители все не са били стока.
Казвате, че сте говорила с нея и нещата били "под контрол". Под какъв контрол? Вече не си припява музиката и я слуша само на слушалки.
Била влияела лошо рап музиката?? Мамка му, огледайте се, само тя ли е?
Ако не е рап е чалга, ако не чалга, рекламите по телевизията, ако не са те, един господ знае какво следва във фейсбук. Номера не е да държите нещата "под контрол", а да изградите у нея характер и самостоятелно мислене. До кога ще е контрола? Докато отиде да следва. И после - ефекта на развързаното куче.
Само ще ви кажа, че точно децата на такива "професионални родители", които не обичат в дома да има "престъпмисъл" стават най-пропаанли.
ПС: Номер 6, ти дойде в тема която няма нищо общо, да се изтърсиш ни в клин, ни в ръкав, че си п*д*рас. Ей за това ви мразят хората.

14.   Не само съвременната рап музика, а много голяма част от музиката в последните 50-60 години е с вредно влияние. Няма нищо положително нито в рап, нито в рок, нито в гръндж или пънк, да не говорим за метъл и производните му. В 90% от текстовете песните се пее за безразборен секс, наркотици, саморазрушение и т. н. Да, вярно е, че различните хора по различен начин се поддават на влиянието. Това, че не си станал наркоман обаче или сериен убиец, не означава, че не изпитваш негативното влияние. Познавам доста хора, които точно музиката дръпна към бездната. Аз също преди харесвах рок, рап и гръндж. Като резултат през посоченият период започнах сериозно да пия, пуша и деградирам морално. Благодарен съм на Господ, че ми отвори очите, защото в противен случай сигурно щях да се превърна най-малкото в деградирал идиот. Изобщо, почти цялата развлекателна индустрия е насочена към превръщането на хората в алчни егоисти, мислещи единствено и само за задоволяване на физическите си сетива.