Споделена история от Други

Защо хората не са искрени?
Здравейте!

Защо хората не са искрени, според вас?
Неискрени или лъжци? Лицемери? Страхливи? Как бихте ги оприличили?
Как ги разпознавате?
Общувате ли с такива хора? - доброволно, или по стечение на обстоятелствата?
Допускате ли ги до себе си или пазите дистанция?
Какво е искреното ви мнение за тях и бихте ли им го казали?

Вие самите, били ли сте неискрени?
Кога и при какви обстоятелства, с кого и защо?
Изпитвали ли сте вина заради неискреността си?
Признавали ли сте за неискреността си?

Може би, всеки, някога е бил неискрен, за малки или големи въпроси касаещи него самия и хората около него.
Смятате ли, че има оправдана неискреност?

Ще се радвам, отговарящите, да отговорят на всички въпроси с повече от една дума :)

Коментари

1.   Лъжата е много лошо нещо, не бива да се говори. Хората най-често лъжат, защото се чувстват неадекватни на очакванията които другите имат към тях.

2.   Сама ще отговоря на темата си, тъй като има само един коментар за одобрение и... някак е тъжно, че теми провокиращи мисленето, себеанализа и просто споделянето, НЕпредполагащи критичност към някого, 'даване на акъл', спорове и изтъкване - са с малко отговори.
Правете си изводите.

Според мен, хората не са искрени, защото са заобиколени от хора, които ги учат на неискреност.
Родителите, които възпитават децата си в страх от наказание, произвеждат неискрени деца, които крият и лъжат, за да си спестят лошото отношение на родителите им към тях, защото, забележете, че, дете, което счупи нещо, ще бъде наречено с цветущи епитети, като му се каже, че и за нищо не става, плюс - забрана да пипа. Тоест, масова практика на родителите е да порицаят детето, а не постъпката му.
Тези, които си изневеряват, дават такъв пример и на децата си, че могат да лъжат, и то хора от семейството.
Приятелите в обкръжението, от своя страна - също са възпитани неправилно и съответно, гледат едно от друго и затвърждават модела - така, те преписват в училище, за да имат по-високи оценки, за да не им се карат родителите, за да бъдат харесвани от учителите, може би 1 от 10 деца, учат, защото проумяват смисъла на грамотността, в същото време крият, че пушат, но го правят, за да се харесат на връстниците си.
В работата, подмазвазването към по-висшестоящите, с цел да бъдат харесвани, а зад гърба им - злословят, неискреността между колеги и фалшиви приятелства с цел - получаване на информация, за издигане на по-висок пост.
Гаджета или съпрузи, с фалшиви чувства, с цел - лична изгода.
И така, кръгът се затваря.

Общата картинка е такава, че от малки сме в среда, в която има изисквания, оценки, очаквания, награди и наказания. Ако не ни плашеха с наказания, всеки щеше да покаже истинското си лице и стремежи, ако не бяха очакванията, нямаше да се опитваме, да се харесваме на някого, ако не бяха изискванията - нямаше да има покриване на задачите, ей така, колкото да са свършени, а щеше да има осъзнато желание за изпълнението им.

Тази токсична среда, която се е развивала през времето и се е наложила, оформя тези, които идват на бял свят, и навлизат в една среда, в която, за да се впишат, трябва да са като масата.
Затова, ще нарека неискрените хора - страхливи, изхождайки от вярването си, че човек се развива и оформя като личност, въпреки средата, и е въпрос на личен избор, да поиска, да се разграничи от токсичния модел, който тя налата.

Разпознавам ги по манипулативният подход, който имат. Смятам, че са два типа:
- Явни, тези, които ще те лъжат, ще си играят с теб, използват и захвърлят, само, за да постигнат целите си, биха го правили, дори да разкриеш намеренията им. Дори, биха ги заявили пред теб, защото не държат на теб, тъй като за тях, всички са заменими. Личността не е важна, важни са професионалните умения. Постигат целите си със сила. Не изпитват вина.
- Скрити, тези, които ще покажат най-доброто от себе си, за да ти се харесат, с цел да получат каквото искат от теб. В процеса на взимане е възможно и да проявят искреност и дори чувства, но те ще са на дози, за да спечелят доверието ти, защото тези хора, постигат целите си с т. н. персонални умения, а не професионални или социални, те разчитат на външността и чара си за постигане на целите. Изпитват вина, дотолкова-доколкото са осъзнали, че са загубили обекта, от когото са взимали.

Пазя дистанция от такива хора, въпреки че се налага да общувам и с такива.

Аз съм била неискрена преди да проумея вредата, която нанасям с тази си неискреност. Моята, беше неискреност поради страх от наказание и желание да получа внимание от родителите си, тази от детските години, в която влагаш повече искрени намерения за избягване на нещо лошо, и получаване на нещо добро, неосъзнавайки, че го правиш по неподходящия начин, която, с времето, премина в арогантност и припокриваше първия модел на явния неискрен. Имах и фаза на скрит неискрен, но беше за кратко, защото не мога да лъжа. С времето, поведението ми беше микс от двата типа, в определени ситуации, най-често, за да избегна нещо неприятно или, за да постигна нещо, което ми е невъзможно с професионални умения, но е постижимо с персонални такива.

За съжаление, установявах, че най-неискрени могат да бъдат отношенията с хора от близкото обкръжение, не, защото са близко - физически, а, защото имат емоционална обвързаност и склонност да прощават или да приемат.

Признавала съм неискреността си, разбира се, изпитвала съм нещо като вина, но след осъзнаването, разбрах, че вината и извиненията са безполезни, важна е искреността, независимо от последствията, съответно - няма оправдана неискреност, според мен.

Няма по-хубаво нещо от това да си честен, в честността има истина, има сила, осъзнатост, убеденост, уважение... Притежаваш ли тези инструменти, то няма да има страх, желание да се харесаш, безсилие дали няма да бъдеш отхвърлен ако нараниш с изказване на истината.

Искреността е избор, неискреността, също е избор.

3.   Към номер 1
Има разлика между лъжа и неискреност. Неискреният човек, може и да не те излъже, но няма и да сподели искрените си намерения, мисли и чувства.
Пример:
Жена или мъж, казва на половинката си - обичам те (без да го мисли и чувства, а просто, защото другата страна й е казал/а същото в този момент) - лъжа.
Жена или мъж, живее в брак или на семейни начала с половинката си, но й изневерява - неискреност.

Разбираш ли, лъжата е винаги спонтанната невъзможност на човека да бъде честен на секундата, защото е поставен в неудобна ситуация. Повечето лъжи, не са обмислени.
Докато неискреността е процес във времето, съвкупност от думи и действия, напълно осъзнати и е привична черта на манипулативните хора.

4.   Темата предполага много съждения. Отговарям лаконично, тъй като съм много, много мързелив човек (ако това признание ме прави достатъчно искрен:)

ВЪПРОС: Защо хората не са искрени, според вас?
Неискрени или лъжци? Лицемери? Страхливи? Как бихте ги оприличили?
ОТГОВОР: Хората не са искрени само по две причини - едната е страх, другата е интерес. Между неискрения и лъжеца има разлика - тя се крие в подбудите. Лицемерието винаги е рожба на интереса и само на него. То няма общо със страха. Страхът обикновено ражда простими лъжи, интересът - твърде рядко.
ВЪПРОС: Как ги разпознавате?
ОТГОВОР: Разчитам на житейския си опит и на усета си.
ВЪПРОС: Общувате ли с такива хора? - доброволно, или по стечение на обстоятелствата?
ОТГОВОР: По служба ми се налага ежедневно да общувам с всякакви хора. На седем или осем неискрени персони се пада по една откровена личност.
ВЪПРОС: Допускате ли ги до себе си или пазите дистанция?
ОТГОВОР: До себе си държа само най-близките си, с непознатите се държа настрана, а неискрените отбягвам старателно.
ВЪПРОС: Какво е искреното ви мнение за тях и бихте ли им го казали?
ОТГОВОР:Мнението ми е, че са такива, каквито са. Бих им го казал само ако собственият ми интерес ми диктува това.
ВЪПОРС: Вие самите, били ли сте неискрени?
ОТГОВОР: Повече отколкото бих желал, не по-често отколкото се е налагало.
ВЪПРОС:Кога и при какви обстоятелства, с кого и защо?
ОТГОВОР: С колкото повече хора общуваш и колкото по-често, толкова повече житейски ситуации възникват. През годините смених няколко високоотговорни професии и всички изискваха комуникиране с хора. Понякога (а всъщност най-често) е необходимо да си гъвкав.
ВЪПРОС:Изпитвали ли сте вина заради неискреността си?
ОТГОВОР: Не. Моята неискреност винаги е била рефлексия на нечия чужда.
ВЪПРОС:Признавали ли сте за неискреността си?
ОТГОВОР: Признанието е излишно, ако не те обвиняват. Неискрените твърде рядко биха обвинили другиго в липсата на това качество, което самите не притежават. А с почтени хора никога не съм се държал непочтително. Поне така си мисля.
ВЪПРОС: Смятате ли, че има оправдана неискреност?
ОТГОВОР: Неискреността, породена от обоснован страх, е всякога простима. Но ако неискреният е такъв поради малодушие, липса на уважение или от личен интерес - тогава той следва да бъде презрян.

5.   Благодаря ти, номер 4, че си отделил време на темата ми, дано ти е била полезна :)

6.   Аз съм номер 1 - Веднъж чух едно изказване което гласеше: "Един генерал никога не лъже, но и никога не казва цялата истина". Мисля, че това е много разумно поведение. Поздравявам те авторке, защото се замисляш по-такива важни въпроси.