Споделена история от Други

А сега накъде?
Знам че този сайт не е църква, но все пак реших да се пооплача тук. Предварително моля да не ме съдите или да ми слагате епитети от рода на "мрънкало", "търтей" и т. н.
На 19 съм от средно голям български град. Току що завърших сравнително елитна гимназия и искам да продължа да уча висше. Оценките ми са повече от блестящи, с тях дори мога да запиша в чужбина. Въпреки това аз нямам чак такива големи амбиции и искам да уча в София. Проблемите ми не са свързани с нисък успех или провал на изпити а с възможно най-тъпото нещо което може да ме спре- лошото финансово състояние на семейството ми. Живея само с баща си и родителите му (баба и дядо). Въпреки че заплатата му не е от най-ниските той отказва да ме издържа или дори да ми помага ако отида да уча там, понеже "трябвало да си направя простата сметка колко ще ми струва да уча там". Аз имам някакви заделени пари, но те са прекалено малко и със сигурност недостатъчни, за да изкарам поне първи курс спокойно. Все отлагах този разговор, защото предварително знаех отговора, но имах надежда той да е друг. Не мога да кажа, че живеем богато, много често изпадаме във финансови затруднения, защото у дома живеем 5 души, а се издържаме с една заплата и една пенсия, но все пак живеем в по-малък град и имаме възможност да си осигурим всичко основно с наличните пари (а и те отглеждат животни и имаме двор който се използва, зимнини и т. н. ). С една дума не живеем нашироко, но и не ни липсва нищо основно. И все пак те ми заявиха че не могат да ме подкрепят. В крайна сметка записах във ВТУ специалност, която смятам за интересна и бих учил с желание, но за съжаление не виждам никаква перспектива след като я завърша- първо защото университета е на доста ниско ниво и не мисля, че ще ми дадат необходимата подготовка там и второ защото Велико Търново е прекалено малък град в сравнение със София и шансовете ми да се реализирам са в пъти по-малки заради по-ограничения трудов пазар, а и връзкарството е много важно за да се уредиш на такава работа. В София шансовете да си намериш работа по специалността са мн по-големи, а и заплатите са по-високи.. Чувствам се отвратително, че едва ли не най добрата ми възможност за реализация е пред провал заради толкова глупаво нещо като парите. Не стига това, ами дори не мога и да си намеря работа за да се измъкна от блатото. Всички врати за мен са затворени защото нямам опит или не искат бъдещ студент понеже "той няма как да бъде пълен ден на работа". Всичко става с връзки, явно играта е устроена така. Мислих какви ли не варианти- да замина в София и да се опитам да си намеря работа там (явно е че тук няма как да стане), да тегля студентски кредит (оказа се че той се отпуска само за плащане на семестриални такси, а не за идръжка). В София нямам нищо сигурно- жилище/квартира, работа; имам познати, приятели, които също ще учат там, роднини, живеещи там, но никой не е надежден. Яд ме е, депресиран съм, не искам да се отказвам от мечтата си да успея да се реализирам, тъкмо намерих правилния път и се оказва, че всички обстоятелства вървят срещу мен. Не знам какво да направя- да си налегна парцалите и да остана при нашите, да завърша един от най калпавите университети и да чакам чудото "реализация" да дойде или да зарежа всичко и всички и да си търся късмета макар и знаейки че в София нямам подкрепата на никого и съм на ръба пред провала ако не успея да съчетая работата с ученето. Все си мисля че с 6-700 лв бих могъл да си намеря не лоша квартира (не бих искал да живея на общежитие) да имам за прехраната и транспорт в София, пък макар и с малко повече лишения- все пак млад човек съм, сам съм, не пуша, не съм претенциозен. Не знам дали там е възможно да си намеря почасова работа без опит и връзки или пък на смени за да мога все пак и да уча и да изкарвам някой лев. Обмислям дори варианта да запиша следващата година (въпреки че всеки ме съветва да не го правя, аз не виждам нищо лошо да изпус а година, все пак животът е пред мен). Объркан съм, затънал в блатото на страха, объркването, безизходицата. Едва ли тук е най доброто място да искам съвети, но ако някой иска може да остави такъв.

Коментари

1.   Интересно, че на постове с тийн глупости и клишета има 100 коментара, а тук нищо. Първо ще ти кажа, че нямаш ама никакъв повод да се притесняваш и да се депресираш. Целият ти пост е пълен с клишета, което е нормално. Първо университетите в бг са едно и също блато и ако си мислиш, че някой ще те направи специалист си в голяма заблуда, казвам ти го като човек с 15 години в университет ксто студент и преподавател.. Второ запиши се задочно и си работи и се издържай. Трето всеки работодател гледа какво можеш и му е все тая каква диплома ще лежи в ЧР. Ще ти кажа една историв братовчед ми го приеха IT в СУ и Пловдивския, завърши в Су след това една година ходеше по курсове, за да може да започне работа и тъй като започна в Пловдив работеше с такива от Пловдивския, разликата между двата града за 5 години е колкото един хубав апартамент, сам си прецени дали си е заслужавало. Не си написал каква специслност искаш?

2.   Не знам мисля че не е честно от твоя страна да искаш 6-700лв от 5 членно семейство, които се издържат с една заплата и една пенсия. Не си в положение да избираш квартира или общежитие. А и ако става въпрос само за издръжка и наем 700 лв не ти ли се струват множко, я сметни ако след време имаш семейство колко пари трябва да изкарваш за да ги издържаш и да закупиш къща, ако само на теб са ти нужни най малко 700лв или жена ти ще издържа себе си и децата ви и тя ще има апартамент от баща си!? !

3.   номер 2- Автора съм. Не съм казал, че искам от семейството си да ми плаща издръжката изцяло. Поне аз си мисля, че в София като по- голям град би трябвало да имам по- голяма възможност да си намеря работа (на смени или почасова) от която да изкарвам поне половината от тези 700 лв. И не, за голям град като София 700 лв за издръжка на един човек, па макар и студент, изобщо не са толкова много пари ако говорим за всичко необходимо без излишни лиготии като всеки месец дрешка или често ходене по дискотеки, но и без да ми се налага да се чудя дали ще ми стигнат парите за храна или да си платя телефона например. Но не знам, нека някой, който е запознат с живота в София, има студент там или самия гой е студент даде мнение.

4.   От 2 Авторе дупе знае 2 и 200, някой студенти са на общежитие и си варят спагети и ходят да пазаруват вечер на промоциите в хипермаркета, други са на луксозна квартира и се хранят само по заведения, тези два различни модела са в зависимост от възможностите на помощ, които им предоставят родителите. А ти сам твърдиш че у вас 5 човека живеят на една заплата и държиш да ти давали 6-700лв. В интерес на истината храната в София по магазини и пазари е дори по евтина от на други места в страната.
Истината е че родителите не са длъжни да издържат пълнолетното си дете, това става само ако имат желание, а твоите родители нямат възможност, дори да имат желание, няма от къде да ти извадят по 700лв месечно да ти ги дават.
Съветът ми е с твоите спестени пари да идеш в София да си наемеш супер евтино квартира и да започнеш работа а догодина да кандидатстваш задочно докато работиш.

5.   Пич, повярвай ми, ако имаха, щяха по 2000 лева сщда ти дават и никога, да не ти се наложи да видиш ресторант от страната на кухнята или фабрика отвътре, ама се тоз късмет...

6.   Изобщо не е преблем да 'изпуснеш' една година. Та даже и 5 години. Това с 'изпускането' на година са някакви такива едновремешни социалистически схващания. Прекъсвай и започвай работа, събирай пари... даже в чужбина отиди да бачкаш нещо да си събереш по - добра сумичка. После си кандидатствай където прецениш и така.

Не знам какво искаш да учиш, обаче някой горе спомена IT в ПУ. Аз не съм IT, но имам приятелчета в сферата и да ти кажа, един от тях на 22 тепърва започна да се занимава, записа в ПУ(там и да си редовно няма голямо значение дали си редовен или не, важното е да си вземаш изпитите, поне допреди 6-7 години беше така, сега не знам как е), като в същото време първата и втората година работеше на бензиностанция. Третата година си намери работа в една пловдивска на пръв поглед 'фирмичка', която го изпрати в Англия, след като завърши вишуту си. Там продължи да работи за тази 'фирмичка' до миналата година, защото си намери по - добре платена позиция в друга фирма, там в Англия нали.
Мисълта ми е, че с малко повече акъл спокойно можеш да се справиш и без село София ;–)