Споделена история от Други

Нова Дачия или стара кола
Искам да си купя някаква евтина стара кола, но като гледам цените започнах да се замислям за нова. Гледам около 18 годишни коли и им искат по около 3 000, а състоянието им не ми се нрави особено - блъскани, изгнили, с повреди. Това означава, че ще я обслужа и стегна за още 1000-2000 лв и ще ми излезе 4-5. А ще я карам вероятно 3-4 г. макс., като през това време сигурно пак ще давам някакви пари за ремонт. И на края какво излиза - ще ми излезе вероятно 6-7 бона за 3-4 години каране, след което трябва да я хвърлям. За изгубените нерви и време да не говорим.

Не искам и някаква 10 годишна примерно, защото те са около 6-7 бона, а обслужването по-скъпо. Отделно са ми казвали, че тези коли са произведени в най-голямата финансова криза и се е пестяло яко от качество.

Гледах нови дачии - има за 14 бона. Вярно, че е Дачия, но се предполага, че след като е нова, поне първите няколко години няма да имам проблеми и ще е гаранционна. И вероятно ще я карам доста повече от 3-4 г. За по-маркова нова пък нямам пари, иначе нямаше въобще да се замисля.

Как мислите - струва ли си да си купя нова дачия пред стара кола? За протокола - не държа да е с екстри и ще се кара под 10 000 км годишно почти изцяло градско.

Коментари

1.   Не, според мен не си заслужава в твоя случай! Тези Дачии нямат никакво качество в използваните материали, грозни са, нямат почти никакви екстри и след години, ако искаш да я продадеш, няма да вземеш никакви пари. Ако разполагаш с този бюджет - около 10 хиляди, си вземи една прилична кола на до 10 години макс за 7 хиляди и я обслужи за останалите. Хем ще си с по-качествена кола, хем екстри.

2.   Като имаш пари за нова кола е безмислено да вземаш кола настаро.
Ако вземеш кола на старо след това отиват много пари за ремонти.
Виж и някоя Тойота на изплащане или нещо подобно.

3.   Най-хубавите коли са Range Rover

4.   Не, не си струва. Дачията е пълен боклук, затова и цената е такава. Освен това, версията за 14 бона е гола, един прост климатик не са и сложили. Да не говорим за някакви нови технологии. Всичко евтина пластмаса. Ще трябва да дадеш 20 бона за версията с поне елементарно оборудване. След 3 години, като изтече гаранцията, стойността и е нула и е за боклука.
Вземи си един стар запазен Мерц дизел, стягаш го веднъж и караш 200.000 километра. Турбодизелите например от края на 90-те са вечни двигатели. Има и части за тях. В момента в Германия са евтини, понеже почват забраните на старите дизели и никой не ги иска. Има на по 200.000 километра за 1000 евро. След 5 години цената му не се губи, даже напротив.

5.   Изглежда ми, че с Дачията ще похарчиш пари, които нямаш. Не ми звучи разумно това. Иначе много ясно, че кола за 14,000 е по-добра от кола за 3,000.

6.   За 14 000 ще си купиш 2 Рено Клио на старо, каквато на практика е Дачията и ще имаш 4000 хиляди да си ги обслужиш.
Ако си купиш 1 ти остават 8000 лв. за гориво.

7.   Дачията е масов автомобил и все пак нов. Ние си купихме дачия. Доволни сме. Винаги сме карали стари коли, сервизи, ремонти....Сега няма проблем. Е и аз искам са карам Q7, но такъв е животът. Съветвам те ако ще купуваш колата на лизинг, да не го правиш. По-добре с кредит, защото като е на лизинг, като свърши лизинга плащаш:
-данък възмездно придобиване
-такса за застрахователна стойност
-нотариално прехвърляне
-каквото и да стане си зависим от лизингодателя, пълномощно за чужбина, такси обслужване, загуба на малък талон пак трябва с тях да се свържеш. Задържат ти големия талон и единя ключ.

Когато платиш с кредит, колата е на твое име, винаги можеш да я продадеш и да си гъвкав.

8.   Ще прочетеш доста различни мнения при които всеки хвали дадена марка която е добра за него. Всяко ново нещо си е по добро, но новите коли също имат разходи - автокаско, сервизно обслужване задължително в оторизиран сервиз и други. Каквато и кола да си вземеш знай че не се жениш за нея все пак и че днешните коли остаряват по бързо от тези от преди 15 години. Ако решиш да вземеш дачия например, може да я караш 5 години, след това живот и здраве да си вземеш нова. И така. Лично за мен новата кола си е по добър вариант, отколкото да карам 1 тон 10 годишен скрап които са го спукали от каране в някоя западна държава, но пък какви ли съвети мога да дам аз, тъй като нямам кола :)

9.   Колата трябва първо да ти харесва. Ако не ти харесва само ще се ядосваш всеки ден че си я купил пък макар и нова. Ако ти харесва дачия що да не си купиш, купувай смело.

10.   Абе едно съм разбрал от купуването на кола - важното е да те кефи. Купувал съм си кола от подобни на твоите съображения (да е колкото се може по-нова, колкото се може по-евтина) без да гледам много външен вид, интериор и тн. и не ми беше кеф. След време си взех десетгодишен Сивик автоматик тъмно син металик (любимия ми цвят) за 7к. Нема такъв кеф. 3 години по-късно нищо му няма. И едно Форд Мондео пак тъмно син металик много ми беше хванало окото. Като цяло останалото е на късмет дет се вика ("жена и кола на късмет"). Дачия Сандеро (предполагам за този модел говориш - най-евтиния) не ми хваща окото и не бих си я взел. Като гледам от Дачията ме кефи Дъстър - да е черен или бял и с леко затъмнени стъкла.

11.   За България нова кола направо не си струва, била тя и Дачия!
Особено пък са Дачия!
Теоретично 2-3 години не би трябвало да пипаш нищо по нея (като ремонти). На практика обаче, след тези 2-3 години спадът в цената ѝ е толкова голям, че много по-евтино би ти излязло, да вземеш нещо по-старо, но качествено, и да го постегнеш малко.
А Дачията след изтичането на гаранцията направо можеш да я изхвърлиш.
Демек - всичките пари отиват на вятъра, и то много бързо.
Но ако, въпреки всичко, държиш поне веднъж в живота си да караш нещо НОВО, и това е единствената ти възможност в обозримо бъдеще... то тогава купи си пък Дачия! Кефът цена няма, дето има една приказка...

12.   Прав си, Н 10 - хем е важно да те кефи, хем "жена и кола на късмет", но с малко проучване и умствена работа можеш да побутнеш късмета в желаната от теб посока, както за жената, така и за колата!

13.   Авторе, новата кола си е нова. Няма как да си купиш кола за 3 000 лева, която като нова е струвала 40 000-50 000 и по нея да има нещо здраво. Ако беше така хората на запад нямаше да се чудят как да се отърват от трошките си. Колите по родните авто-къщи са тотално амортизирани и в тях трябва да се налеят минимум няколко хиляди лева, за да заприличат въобще на автомобил.
Колкото до Дачията, от няколко години във фирмата караме само Дачии и впечатленията ми са повече от положителни. Някои от тях са вече над 160 хил. км. и не са им правени почти никакви ремонти, като изключим нормалните обслужвания. Още повече, че както казах, колите са служебни, а знаем, че българина не пази чуждото и кара като за последно. При пробег от около 10 хил. км. годишно тая кола ще те изкара до живот с козметични ремонти. За мен екстрите са си напълно достатъчни - климатик, ел. стъкла, ел. огледала, подгрев на огледала, ESP. Аз лично други екстри не ползвам и нямам нужда. Каквато и нова кола да си вземеш - няма да сбъркаш. Аз също се замислям за едно ново Лоджи

14.   Първо върви в магазина да добиеш представа точно колко ще ти струва най-евтината Дачия. Тия 14хил по реклами не са точно толкова. След това сметни задължително каско, смяна на масло за 300лв и всякакви подобни. От много сметкаджийство да не се охарчиш с 2000лв за поддръжка ще дадеш 3000лв, а уж е нова колата и с гаранция, един вид плащаш началната сума и само караш. Така изглежда просто защото всички разходи се сравняват с цялата цена на колата. 2000лв ремонти при кола за 3000лв са "много", докато 4000лв за кола за 15000лв са "дреболия". Най-важното като си купуваш стара кола да не си правиш постоянно сметки колко струва, колко си доплатил и за колко можеш да я продадеш. Приемаш, че имаш годишни разходи за кола, а накрая че ще вземеш нещо е като премия.

15.   автора - благодаря за отговорите, аз мислих, мислих и реших да не купувам дачия, защото съдейки по отоворите пак си е риск. А и парите ги нямам. Мислех да тегля кредит, но сякаш не си струва да теглиш кредит за кола.

Последно се ориентирах към кола на старо, но реших да вдигна бюджета. Значи разполагам с 8 бона, от които искам да си отделя поне 2 за първоначален ремонт и обслужване. демек ще търся за 5-6. Ще взема и човек с мен,който разбира и по възможност ше я прекарам през сервиз предварително да видя в какво състояние е.

Въпросът ми към вас е към какъв модел и двигател горе долу да се насоча? в смисъл някой, чиято поддръжка не е толкова скъпа, да е що-годе надежден и по възможност икономичен. Напомням, че ще се кара предимно градско макс. 10 000 км годишно.

16.   Щом искаш градска икономична кола, която ще върти малко километри, насочи се към 1.8, 2.0 литрови атмосферни бензинови двигатели, около 110, 115, 120, 130 коня максимум. От към марка и модел, бих казал, че за такава кола е важно конкретния модел и не трябва да се осланяш много на марки, но от това което съм чел, избягвай френски, италиански и американски коли. По-читави са немските и японските, като последните имат малко по-скъпи части, но пък се развалят по-рядко. Аз лично бих си взел някоя Тойотка, знаеш, че са здрави и не са взискателни. Винаги има и възможността за газ, но тъй като ще я караш сравнително малко, не си заслужава инвестицията.

17.   Вземи си тойота корола бензинова (дизел за градско няма смисъл).

18.   16, 17, случайно или не, и аз се ориентирах към тойота корола и хонда сивик. само да помоля към какви години и какви двигатели да се ориентирам. Защо смятате, че бензина е по-добре за градско? За королата казват, че до модела Е11 са добри, т.е. до март 2002, а след това били малко по-лошо качество? А на королата поддръжката скъпа ли е? Например в един форум казаха, че за смяна дискове и накладки са им взели 450 лв с труда, това много ли е в сравнение с другите коли или е нормално? Не знам обаче какво качество части са купили в случая. Иначе ми прави впечатление, че королите са малко по-скъпи от сивиците, но пък за сивиците прочетох само хубави мнения, докато за королите тук-таме имаше и лоши, но като цяло и от тях са доста доволни. И намират ли се части за тях?

19.   За тези пари ще са до 2005 макс, но това не означава, че ще са зле от към надеждност. Както казах 1.8, 2.0 атмосферни бензинови са за предпочитане според казаните от теб изисквания (градска кола, която няма да се кара много). В това число и 1.6 е вариант, но е малко убит от към мощност, а разхода му не се различава много от този на по-големите. Дизел за градска кола, която няма да се кара много, просто няма смисъл! Дизелът сам по себе си е по-сложно устроен, съответно има повече неща, които да се развалят, обикновено е турбиниран, там често се развалят турбините, защото една турбина обикновено има капацитет около 200-300к (в най-масовия случай), имаш дюзички, ЕГР, може да има вихрови клапи, ДПФ и най-важно помпата - ГНП-то (ако надей си Боже нещо му стане, струва, колкото 1/3 от колата втора ръка), а тези изброени неща поради лошото ни гориво, често се запушват и развалят, тъй като и колата не е първа младост и сигурно ще има едни 200-300к (абстрахираме се по показанията на оборотомера, ако ще е от автокъща). Та дизелът е за предпочитане, ако ще се кара на дълги разстояния, примерно 30-40 и нагоре хиляди километри в година, че ще се кара основно извънградско (за да не се запушва ДПФ или катализатора. Та с всички тези обяснения искам да ти кажа, че дизелът е по-скъп за поддръжка от бензина, въпреки че е по-икономичен от гледна точка на разхода и горивото е по-евтино, и за да си на печалба в края на деня, то трябва да си избиеш тази загуба за поддръжката с голямо количество извървени километри. За колата ти казах, избягвай френско, италианско, американско, може да включиш и тези Дачий(втора ръка са пълни кошници). Погледни немските и японските. Също така, не се осланяй само на марки и модели, а просто разглеждай и ако нещо ти хареса и след проверка в сервиз, се окаже читаво, го вземи, просто за тези пари не може да се осланяш толкова много на марки и модели, а на състоянието на конкретния автомобил да е хубаво. За части не се притеснявай, за старите японци вече масово има части и са на вече достъпни цени, не е като преди 10 години примерно, която трябваше да се поръчват от Япония и се чакаше, пък и цените бяха високи. Е, да и сега са по-скъпи от немските части, но пък както казах се развалят по-рядко.

20.   Само Мерцедес е марката, авторе! Послушай ме и няма да сбъркаш. Остави ги тези Тойоти, Хонди и пр. Намираш един поддържан дизел за 5000 лева, влагаш още 2000 да му смениш това онова и караш вечна кола. Ако го вземеш на 200.000 километра, може да го караш до 500.000 без да му сменяш почти нищо.

21.   повечето модерни дизели имат филтър за твърди частици, който при градско се запушва. Дизела има доста по-скъпи части, които могат да се повредят (турбо, дюзи, демпферен маховик). Отделно с дизела зимата парното тръгва след 7-8 километра, а при бензина е доста по бързо (1-2км). Като цяло дизелите втора ръка са на повече километри от бензиновите, защото при покупка на нов автомобил дизела е поне 3-4хил. лв. по скъп и за да ги избиеш трябва да караш над 25-30хил. на година.
Относно модела - и сивик е добър, по важно е да е запазена колата, така че оглеждай повече модели за да имаш по голям избор.

22.   За градско бензинов задължително, до 1.4 литра наксимум. Ако намериш 1.1 - 1.2 те почти нищо не горят, за 60-70 лева на месец ще караш. Газ дали да има или да слагаш си е по твой избор, аз не обичам коли на гза и няма да взема такава дори даром.

23.   Търсете автомобили произведени в Япония . Новите хонди са чист Роувър. Последните японски сивици, се произвеждат до 2002г. Аз съм с такъв, но ако сменя колата , ще е тойота, защото идва от Япония. Европейските сглобки и марки, са трошливи нискокачествени автомобили, особено тези след 2000г.

24.   Преди много години един журналист попитал Хенри Форд коя е най-добрата кола.
Без да се замисли Форд отговорил: новата!
Ето ти отговора на въпроса. По-добре чисто нова Дачия, отколкото 15 годишен Мерцедес, за който ще пръснеш сума ти пари за ремонти, да не говорим, че не знаеш кой и как го е карал.
Аз съм с едно рено купено на старо. Да, много си го обичам, ама през тези 6 години златно ми излезе! Купих го на 9 години, "нов внос", че после като се почна... още първия месец 900 лева за ремонт на двигател, после счупих ролката на алтернатора, после с гарнитурата имаше проблем, после се оказа, че колата е удряна (разбира се това "случайно" бяха забравили да ми го споменат в автокъщата) после... сещаш се. И накрая като си направя сметката колко пари съм пръснала за тази кола, спокойно можех да си взема я някоя Дачия, я някоя друга евтина кола, но нова! А сега си имам 15 годишно рено, което пак трябва да влиза в сервиз, че пак чете масло от него.
Колата се купува за да върви и да ти върши работа, а не за да се правиш на тежкар с нея. Така, че мисля, че Дачията ще е идеална. В крайна сметка целта е да си придвижваш от точка А до точка Б безопасно, нали така? А не да избиваш комплекси с 30 годишна кошница, но от престижна марка, която не знаеш кога ще те остави насред пътя.

25.   Дачиите държат учудващо качество според Ауто Билд, а и не само те. Други немски списания твърдят същото. Това гледах за Дачиите.

26.   Да изкажа и моето мнение. Филмът със стари коли го играх над 10 пъти. Имах и Ауди и Мерцедес и БМВ. Сега съм с нов голф и няма никаква база за сравнение - новото си е ново.
Преди голфа обаче си взех една фиеста върната от лизинг. Беше на 3 години и половина на 75 000 км и струваше 12 300 лв. За мен този вариант е оптимален от към разходи за кола и намаляване нервите за ремонти. От както съм я взел само сипвах бензин. След това отиде при баща ми и сега той само сипва бензин и сменя консумативи. Понеже не е чак толкова скъпа кола и каското не е голяма сума.
Тук имам една забележка - фиестата е много хубава кола, но ако си състезател е бавничка и няма да ти хареса. Но ако караш спокойно е супер. Освен за фиеста може да погледнеш и други марки - Опел Корса, Рено Клио и т.н. Търси някое на около 3 години с остатъчна гаранция. За мен това са коли без пари и без проблеми.