Споделена история от Други

Има ли срамна работа ?
Мъж на 25. За съжаление животът ми така се стече в последните години, че се наложи да изляза от общоприетия път, който всички следват.
Прекъснах и започнах работа, за да се издържам.
И така между 20 и 25 ( скоро ги навърших ) единственото, което правя е да работя. Спрях да си губя времето по барове, въпреки че може би трябва да има баланс.
Работя в столичен мол, в специализаран магазин, а не магазин за дрехи и взимам между 1000-1200 лв заплата. В последно време обаче все повече ме е срам.
Имам навика да сравнявам себе си с останалите, което не е праеилно, но осъзнаваш как за едно и също време, което сте прекарали, едни вече са завършили и магостър, а аз все още работя в мол.
Поспрях и да излизам, а се фокусирах изключително много върху четенето на книги. Харесва ми, хоби ми е, но фактът, че работя в мол продължава да ме кара да си мисля, че хората не гледат сериозно на мен.
Много често срещам стари познати, които не са се променили изобщо по отношение на мисленето си, но въпреки това привидно работят нещо по-престижно.
Имам желание да се развивам, но в момента се чувствам изостанал спрямо другите.
Не съм сигурен и дали социалните мрежи не влияят негативно в това. отношение.
Кажете има ли срамна работа? Имам ли повод да се срамувам от това, което работя? . Дори най-ограниченитв, които бяха едно врмее в моя клас завършиха и работят в разни фирми.
Аз обаче нямаше буквално какво да ям. И никой няма представа какви лишения съм изтърпял и колко глад понесох, докато си стъпя на краката. Въпреки това виждам как всички са щастливи имат пари и си позволяват най-малкото интересни пътувания и моменти в живота си.
От време на време губя надежда, а в други моменти си казвам, че буквално този ад от лишения, който изтърпях трябва да ми дава надежда.
Работя в магазин, но имам желанив за огромна промяна.
В момента обаче ме е среам от себе си, като гледам останалите.
Има ли срамна работа и как да се справя с подобни мисли?

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Няма от какво да те е срам, дори напротив - трябва да се гордееш, че си се справил въпреки трудностите и си взимаш прилична заплата. Ако имаш желание, никога не е късно да се развиеш. Запиши нещо задочно и си работи, докато учиш. На 25 си все пак, не на 50. Жена ми е на 32 и сега завърши. А майка ѝ на 32 е започнала да учи.

Сега сигурно ти се струва, че е много късно, след години ще осъзнаеш, че на 25 си още в началото на живота си и имаш пред себе си още мнооого години. На 30 да завършиш, пак имаш още 30-40 години кариера по професията.

Направо почвай да се готвиш и догодина кандидатствай.

В курса на жена ми има 55 годишна жена, която също сега завърши. Било ѝ е мечта на жената. За мечтите и желанието да се развиваш няма възраст. Другите не ги гледай. Единствения, който трябва да победиш, си самия ти.

2.   И аз мисля като 1. Сега е моментът да учиш. Не се оставяй на течението.

3.   Номер 1 го е казал много добре. Само ще добавя това, че от срам толкова пъти сме пропускали толкова много неща в живота, вместо да се хванем в ръце и да ги свършим. Аз завърших бакалавър и магистър и с тези специалности заплатат ми беше между 400 и 540 лв., когато работех по специалността си. Принудих се да работя като регистратор в болница, за да мога да се издържам донякъде. Много често съм се замисляла да започна работа в магазин в мол, защото там ще получавам повече и не го правя от срам, като осъзнавам, че това е супер ограничено. Уважавам всяка професия и зная, че всеки един е важен, но като че ли не съм способна да се справя с общественото мнение

4.   Ако взимаш тази заплата, за която казваш и ти е спокойно на работното място значи си си добре.Има хора, които взимат 1500-2000 ама откачат от нерви.

5.   Всъщност е добра заплата. Може би трябва да се замислиш, че има и успели с високи заплати, но има и такива които и 1200 не правят. По-скоро може би заплатата ти дава сигурност да платиш наем, но не и възможността да си вземеш апартамент в София или кола. Права ли съм?

Може би трябва да помислиш как да имаш някакъв страничен доход и нещата ще си дойдат на мястото.
Винаги приходите могат да идват от работа, но има и други начини. Има хора, които купуват евтини неща от Али експрес и ги препродават с малка надценка. Има хора, които купуват автомати за кафе зареждат ги и имат доход от това, че хората които се разхождат по улиците си взимат кафе като им се допие.
Помисли колко свободно време имаш и каква услуга можеш да предложиш. Дали можеш да поправяш техника и да ходиш на адреси през уийкенда? Дали знаеш някакъв език и можеш да даваш уроци на деца в уийкенда?

Успех! Малко по-малко се сравнявай и просто мисли какво повече можеш да добавиш, за да са по-добре нещата.

6.   Байче, единственото от което трябва да се срамуваш е че не преследваш мечтите си. Начини има. Много мои приятели и познати отидоха във Великобритания, работеха като роби по 6 месеца, но се върнаха с по 10-15 хиляди лева чисти (има и такива, които не успяха, но в живота всичко е риск). Това според мен би бил добър старт да градиш нещо. Млад си още, необвързан си, сега ти е времето.
След 10 години ще е късно и ще съжалаваш.
Успех.

7.   Тоя па, аз си помислих че си мияч или бачкаш на бензиностанция... и двете съм бил и ме беше срам, но аз не бих погледнал с надсмешка на такива. Сега съм шофер. Ама в компания на големци ще ме е срам да кажа ако ме питат

8.   Колкото и клишета да ти напишат, че нямало срамна работа това не е истина. Срамът е афект причинен от личната самооценка. Ако човек се смята за по умен, а реалността го кара да се изхранва от труд за който не се изисква много ум или образование той се срамува.
Образованието което се изисква за продавач е основно, тоест ако един човек с основно, който няма капацитета за по високо образование го наемат да работи продавач това си е гордост за него. За автора обаче който смята и си личи че има потенциал да учи висше и да стане специалист в някаква сфера си е срам да се задържи толкова време на работно място-продавач. То хубаво магазинът специализиран, но каква е перспективата там, колко години ще го държат, след няколко годинки просто ще го заменят с някой по млад, та кой държи мъже над 27-30 като продавачи в мола? Самата клиентела в мола е от много млади хора, тя изисква персоналът да е млад, е рядко но може да се възприеме жена на средна възраст но мъж...

9.   Срамна е единствено работата свързана с нещо незаконно-кражби, продажби на наркотици, сводничество и т. н. Щом си вадиш парите с честен труд няма абсолютно нищо срамно в работата ти. Освен това и сам казваш, че не е добре да се сравняваш с другите. Първо защото реално не знаеш какво е положението при тях. Да и аз работех в огромна международна компания, но на толкова ниска позиция, че нямаше особена причина да се гордея със себе си. Та идеята ми е, че те може и да работят в офис, обаче не знаеш на каква позиция. И второ, дори и да са на някаква висока позиция, не знаеш как са стигнали до там. Ще ти дам още един пример, мой бивш съученик в момента е изпълнителен директор на голяма компания и аз се зачудих как е стигнал на такава позиция толкова млад. Е, познай кой е в управителния съвет на компанията? Тате, чичо и още някакъв роднина. Така, че това че Пешо работи в офис или Гошо е голям шеф изобщо не означава, че са постигнали нещо повече от теб! Може Пешо да е помощен персонал, а Гошо просто да е племенник на шефа. За разлика от тях обаче ти сам си постигнал всичко и имаш пълното право да се гордееш със себе си! А и ако толкова много ти е писнало от работата ти, ами смени я, но преди това се подготви добре, запиши се на някакъв курс, ако знаеш английски се опитай да го доусъвършенстваш и т. н.

10.   Като видях заглавието, което си е мега клишенце, кликнах на него само и единствено с идеята да кажа, че авторчето просто търси внимание, защото много добре знае, че ще му се каже нещо от сорта на 'браво, че работиш, не, много ясно, че няма срамна работа'.. абе внимание, внимание, и пак внимание.
Ама номер8 е прав.

11.   10, ми като търси внимание, защо му го дваш и пишеш? Замълчи си поне.

12.   Човек, майка ми беше чистачка преди години.
С една мизерна заплата от 350 лв. моята малка почасова заплата на малолетна сервитьорка едва изхранвахме четиричленното си семейство.
Дали ни е било срам от това?
НЕ!
Благодарение на "срамните" си работи, изкарвахме прехраната си и можехме да преживяваме.
Сега тя има междунарона фирма, а аз своя тук, в България, завърших и мечтаното образование.
Но какво преживяхме и колко се трудихме, за да стигнем дотук, само ние си знаем и това е период, с който се гордеем и който никога няма да забравим.
Работи усилено, без да мрънкаш и да гледаш другите, и се развивай!

13.   Автор:

На номер 10 не мисля, че има смисъл да отговарям.
Аз знам за себе си истината.

Благодаря на всички останали !

14.   Има, да си лизач на депетата на силните на деня, т.е., да си подлога на някого!

15.   1. Приказките, че срамна работа няма са голяма глупост. Има естествено. Това дали да продаваш в МОЛ е срамно е друг въпрос, по-скоро не е толкова зле. По-добре ли е да караш бус и да разтоварваш кисело мляко?

2. Със следването нищо не си изтървал. Стига да не си работил колкото да съществуваш.

3. Добре е да се насочиш към смяна на бранша. Животът е като каране в коловози - колкото повече работиш "продавач", толкова по-малък шанс имаш да започнеш нещо друго. Все пак си млад още, но ако на 30 кандидатстваш за някаква по-солидна работа и кажеш, че винаги си бил продавач в магазин, нямаш шанс. По-голям шанс ще има някой, който доскоро е учил и още нищо не е работил. Нещо като чисто нов и неупотребяван.

16.   Срамно е неморалното: да крадеш, да мамиш, да насилваш... Ти къде си в тази схема?