Споделена история от Други

Нервен съм и винаги за някъде бързам
От много години имам едни психични проблеми и в последно време започнах да се замислям над тях. Те се изразяват в тове, че винаги бързам. Сигурно в 90-95% от случаите това бързане е безмислено - ще пристигна някъде 15 минути по-рано или ще съм 5 минути по-рано на работа или в къщи. Въпреки това пак бързам.

Ще дам примери. Като карам с колата на някъде въпреки страха от камери и радари яко предимно на магистралите, когато някой ми се пречка започвам да се ядосвам много и след това искам да си го върна. Така на скоро щях да се бия с едни турци в Сърбия понеже те ми се пречкаха и след като аз минах пред тях и започнах аз да им се пречкам полудяха.
Друг пример е бързането за работа - въпреки, че ходя с метрото пак бързам по стълбите и коридорите. Примерно, когато трябва да излизам от метрото и на стълбите се наредят хора движищи се на горе с еднаква (бавна за мен) скорост аз пак започвам да се ядосвам много, защото реално ми се пречкат.

Мисля, че сханахте картинката. Като цяло искам да се освободя от това си поведение. Мисля, че в никакъв случай не е полезно и ако стана като повечето хора всичко ще е много по-спокойно и приятно.

Не знам как може да ми помогнете, но пиша с надеждата, ако има някой друг преминал през това да сподели опит как се е справил с положението.

Коментари

1.   A някой от родителите ти бърза ли по подобен начин в определени ситуации? Питам, защото и аз бях същия (винаги бързащ), докато един ден не осъзнах, че това е поведение, което съм изкопирал от баща ми. Баща ми, когато е нервен особено и което е често, много бърза. Все гледа да е по-напред, да е пред хората във всяко отношение, пришпорен е и тн.

Иначе, това вечно бързане стресира тялото и те лишава от магнезий (има много изследвания доказващи как стресът води до ексцесивно отделяне на магнезий). Може да пробваш да си вземеш магнезий като добавка (всякакви форми без магнезиев оксид).

2.   То това е проблем на цялата нация, не само твой... не си ли забелязал, че всички го правят. Светофара като светне зелено и ако не си тръгнал още първата секунда, почват да ти свирят зад теб. А и по касите в магазините.... Това абсурдно бързане съм го забелязал най-вече в България, а съм пътувал много по света. В Англия примерно нещата са съвсем различни, хората са супер спокойни, свиркат си, пеят си в колата и си карат.. На магазина касиера те пита.. как си какво правиш, как върви работата, а зад теб хората на опашката не нервничат изобщо. После като си дойдох от Англия, някак си и аз бях станал спокоен като тях. И още на автогарата нещо се заприказвах с продавачката на билети и зад мен се чу, айде по-бързо де.... и разбрах, че съм в България:D.. Проблема е цялостен, като цяло сме доста негативна нация и според мен това се обяснява от не леката история, която сме имали и най-вече липсата на финанси, а и не малкото идиоти. :)
Попътувай малко, виж спокойните народи, задавай си въпроси за къде бързам и просто се радвай на живота.

3.   Да изпревариш някой, защото ти се пречка като кара с 5км/ч по-бавно от желаното от теб как да е. Но след като го изпревариш да започнеш да му се пречкаш умишлено е много цигански номер. Бих ти препоръчал нещо, но ще ме цензурират - общо взето трябва да се ... облекчиш. Ако и това не помага, пий хапчета.

4.   Това е тревожно разстройство. Препоръчвам психотерапия.

5.   От автора:

До коментар 1: Родителите ми са спокойни. Баща ми по принцип е човек, който се нервира понякога, но не съм забелязал никога да бърза. Дори когато шофира по-бързичко пак е в рамките на нормалното.

До коментар 2: Всички бързат, но аз съм тежък случай - аз бързам някак повече. Като спомена Англия мога да кажа, че там ми хареса точно, защото всичко така е направено, за да не се мотаеш. Метрото идва на всяка минута и не се налага като тук да висиш по 5-10 минути да чакаш мотрисата. В хранителните магазини има по 10 каси още 5-6 каси за самотаксуване и почти не чака човек.

Ходил съм в чужбина и наистина там хората не бързат. Дори на скоро пътувах през Австрия, Германия и Швейцария и ми се късаха нервите как бавно се изпредварват тези западноевропейци с разлика 2-3 км/ч между лява и дясна лента. Чак като влезнах в Италия ми хареса и се успокоих, защото там шофьорите се движиха енергично както при нас. Видях и нагледно защо не е хубаво да се купува употребявана кола от италия :)

Като се споменаха опашките в магазините мога да кажа, че и това много ме изнервя. В който и голям хранителен магазин да отида винаги са отворени толкова каси, че да трябва да чакаш на опашка поне 2-ма или 3-ма клиента пред теб и на мен ми копае от вътре, че чакам.

Както казах - тежък случай съм и се чудя как да се променя и да се кротна.

6.   Това е проблем на много хора. Познат е с наименованието бърнаут. И аз бях като теб. След като осъзнах проблема си започнах посещения при психиатър, който много ми помогна.

7.   Опитай се да откриеш причината за това бързане - бягство ли е или е копиран модел от родител, приятел? Един ден докато отивах на работа осъзнах, че буквално тичам и бях стиснала ръце в юмруци. Постепенно осъзнах, че това е нещо обичайно при мен и е символ на бягство и страх да бъда забелязана.

8.   Tи хубаво си забелязал,че в Англия не бързат,но не си си направил правиля извод.На Гетуик чаках огромна опашка.Е,как никой англичанин не се чудеше как да се пререди!Пререди се една българка !И то,не с 2-3 ,пререди абсолютно цялата опашка,просто застана най-отпред и каза ,че е с мен!
Та,твоят проблем е липса на възпитание.Как ще се промениш-лесно,като на някоя опашка ти строши кокалите някой по-нервен от теб.Или по-точно,по-голям сельо,дето си мисли ,че слънцето изгрява, защото той е излезнал на улицата.

9.   Мисля, че авторът има твърде голямо его. Личи си от реакциите му, когато някой му се "пречка". Бърза, за да е пръв във всичко и да изпревари останалите, и макар че никой не се състезава с него, той се състезава с всички. Отделно, че му липсва и едно от най-важните човешки качества, които се възпитават още от ранно детство - търпението. Мнителен е, отмъщава, явно не владее импулсите си - все черти на много емоционално незрял човек. Чудесно е, че е осъзнал, че има проблем, но и ще трябва доста да поработи над себе си...

10.   Номер 8 е прав! Българин съм! Патриот съм! Но повечето Българи са идиоти!!! Ако се разпознавате в коментар номер 8 или в описанието на автора, поне малко се замислете!