Споделена история от Други

Тиганът ми загаря
Знам, че за някои хора това може да е тъпа тема. Използвам тиган с керамично покритие от някаква италианска марка. Пържа в него, например, яйца. Загарят. Наливам съвсем малко олио, като за тиган с "незалепващо" покритие, но яйцата си загарят съвсем нормално, а отгоре жълтъкът стои суров. Дори писах на производителя и получих отговор, че маслото трябвало да се нанесе равномерно със салфетка. Ами, не става. Покритието е такова, че олиото се събира на капки, колкото и да го размазвам. Мислех, че тигани с подобни покрития пържат с много малко мазнина или дори без такава. Ако е необходимо да се налее 2-3 мм мазнина, то мога да пържа и в обикновена тенджера, както впрочем, съм виждал майка ми да прави понякога. Какъв е вашият опит?

Коментари

1.   абе вие тоя сайт за нищо не го взехте

2.   На мен не ми загаряше само в началото, сега все едно си пържа в обикновен тиган. Имам е керамична тава -същата работа. Като плюс мога да кажа само, че уж са по-безвредни и много по-лесно се мие.

3.   На какво готвиш - газ, обикновен котлон или индукционен? Преди година си взех тиган с керамично покритие, като нов - добре, но с времето се поизноси и загуби незалепващите си способности. Ако е надраскан вече - сменяй, ако не - слагай капак и на не много силен котлон.

4.   Разклати тигана да се разнесе олиото, загрей, сложи яйцето, обърни го по някое време, та да не ти е суров жълтъка отгоре...

5.   Аз си го обяснявам, че вадиш яйцата студени от хладилника и като ги пльоснеш те нямат време да направят пълен топлообмен и затова изгарят отдолу, а нагоре са сурови. Сложи яйца които са поне със стайна температура и пържи на бавен огън.

6.   Без мазнина не пържиш, а печеш. Дори и в тефлонов тиган (май ги отрекоха в последно време, но си остават най-незалепващите), яйцата си залепват.

Alpha, ж. 29

7.   До номер 1
Ако не можеш да помогнеш със съвет, не можеш ли да си траеш???

9.   От автора: Благодаря за коментарите!

Опитах да пържа с малко повече олио, яйца със стайна температура и тих огън, но няма съществено подобрение. Струва ми се, че този тиган се е износил, понеже дъното е придобило по-тъмен цвят за разлика от стените му, които са с оригиналния цвят на керамиката. Предполагам, че се е износил от готвене, пържене и, съответно, миене. Жалко, тиганът е на по-малко от година. Може би ще бъде най-добре да го сменя с тефлонов или пък да не пържа, а само да готвя в него.

Темата е по-необичайна, но пък мога да направя сравнение, че някои други теми, които първоначално се възприемат като важни също са много сходни: защо не ме харесват, имам връзка с женен, какво мислите за чужденците. Всеки човек среща дадени проблеми, които решава сам за себе си, макар че някой там вече е решил подобни проблеми. Затова е и този сайт, за да свърже такива хора. Разбира се, можеше да прочета в интернет статии, но предпочитам да пиша и чета на български, а няма много други такива универсални сайтове за въпроси на български език.