Споделена история от Други

Климатик за 500 лв за отопление? Star light
Здравейте. Ще стягам една стая на втория етаж и искам да се топля с климатик тази зима. Бюджета е ограничен. Стаята е 16 кв. 5 камерна дограма със стъклопакет 4 сезона външна изолация 5 см. източно изложение.

Очаквам помощта ви. Има ли смисъл от евтиният климатик. Намерих в емаг star light за 550 лв + безплатен монтаж.

https://m.emag.bg/klimatik-star-light-wifi-9000-btu-klas-a-invertor-displej-acm-09arwi/pd/DF9H89BBM/

Моля, ако някой разбира повече какво да очаквам от китайското чудо. Ще върши ло работа, ще се замрази ли, ще топли ли въобще, каква би била сметката за ток приблизително с това чудо... чудя се дали под минусови температури ще бачка въобще. Благодаея на всички за помощта. Очаквам мнение да го поръчвам ли или да си купувам газпва печка да мина тая зима?!

Коментари

1.   Колко пъти ще я пускаш тази тема??

НЯМА смисъл от климатик за 500 лв.

2.   Климатикът е дългосрочна инвестиция. За поне 10, ако не и за 20 години. Така че недей да подхождаш към нея като идиот.
По-добре си вземи сега една духлака за 20 лв., а догодина спести пари за климатик за поне 1500 лв.

3.   И аз мисля като номер 2. Няма смисъл от такъв климатик. Той и без това ще ти излезе по-скъп във времето, защото ще гори много ток, а реално няма да ти върши работа особено, ше замръзне при първия по-голям студ. Трябва да е инверторен. И не си купувай точно климатик от емаг. Купи си го от специализиран магазин. Там ще те посъветват по-адекватно. Най-хубавата марка е Фуджицу Сименс, но са около 2 бона. Има и по-бюджетни варианти като Хитачи и малазийските също са добри за 1200-1500. Аз лично съм с Хитачи от 5-6 г. и не съм имал проблеми и са много икономични и ефективни. За тези пари или си купи конвектор, или си купи временно духалка, докато спестиш за хубав климатик. Гледай коефициента на преобразуване. Т.е. да гори малко ток, а да отдава много енергия. Иначе само ще плащаш високи сметки, а няма да топли, ако въобще работи в студовете. И за да е икономичен не трябва да го изключваш зимата въобще, дори да няма никой вкъщи. Защото като го пуснеш в първите часове гори страшно много, а после само поддържа температурата с минимална енергия. Така че по-ефективно е цял ден ако няма никой вкъщи да поддържа температурата, отколкото като се прибереш тепърва да я вдигаш.

4.   Moже човека да не е в състояние да спести повече, а пък една духалка да не стига?

5.   4, какви ги дрънкаш? С 500 лв. може да си вземе 25 духалки, ако една не му стига...

Когато се взима нещо ВРЕМЕННО и крактосрочно, то се взима максимално ЕВТИНО.

Когато се взима нещо ДЪЛГОСРОЧНО, то се взима максимално КАЧЕСТВЕНО и НАДЕЖДНО.

Да се прави някаква друга комбинация няма никакъв смисъл.

6.   Само да вметна, че ако случайно човека иска да си купи временно духалка, задължително перката на вентилатора да е хоризонтална и да е зад реотана (т.е. да обдухва реотана, не да засмуква от него), а не вертикална, защото последните не топлят въобще, само харчат ток. Имам и от двата вида и разликата е огромна. И това не е само мое мнение.

Между другото ако вкъщи не се стои целодневно, а да речем през деня всички са на работа и се прибират чак вечерта, духалката въобще не е лош вариант, дори за дългосрочно. Стига да е ефективна, както казах по-горе. Вярно, че ще харчи малко повече ток от климатика, но пък я няма тази голяма първоначална инвестиция.

7.   Тоя климатик става за охлаждане лятото и за отопление в "преходните сезони" - пролет и есен. Като външната температура падне под нулата климатика ще спре да топли. Говоря за този слециално, има такива дето работят до към -10, има и такива до към -20 ама те са на съвсем различни цени.

8.   Вземи си и кола за 300 лв. същата работа ще е.

9.   Климатика е перфектен ползвам тъкъв