Споделена история от Други

На кого помагаме?
Четейки хорските истории тук се замислих, не за хората, които пишат историите, а за тези, които ги съветват.
А кой съветва тях? Защо всячески се опитваме да помагаме на хората със съвети, подкрепа или просто разбирателство? Мисля си, че това е един вид успокоение. Аз също често пиша тук-и от едната, и от другата страна. Давам съвети на напълно непознати хора, а в същото време в моя живот има много неразрешени проблеми. Споделяла съм някои от тях тук, други пазя само за себе си и не споделям с никого.
Какво всъщност ни дава право да помагаме на хората, когато в повечето случаи не сме способни да помогнем дори на самите себе си? Лично аз в много случаи се чувствам ненужна, нежелана. Да си призная, имам много комплекси, включително комплекс за малкоценност. Пишейки отговори на историите, които чета, се чувствам значима за някого, защото в много случаи дори една дума може да окуражи човек и да му даде стимул, да му помогне да открие правилния път. Една благодарност от нуждаещия се е стимул и за самият теб. Получавайки удобрения на отговорите си, самата аз се чувствам добре. Помага ми да осъзная, че всеки си има плюсовете, всеки е обичан и уважаван от някого.
Подкрепяйки другите, подкрепяме и себе си, израстваме духовно.

Всеки има нужда от малък съвед и рамо, на което да поплаче, ако не рамо, то поне някой с когото да сподели тъгата и вълненията си. Това ни прави съпричастни и значими за много хора. Така че помагайте! Помагайте с каквото можете, защото всяко мнение ще остане оценено и потребно за някого!

Отнасяйте се с другите така, както искате да се отнасят с вас!

Целувки!

Коментари

1.   Именно! Помагаме на хората, за да помогнем на себе си.
Сякаш е малко егоистично, но по един различен начин.

И все пак няма нищо лошо да помогнем с нещо на някого, макар и непознат. Той ще се почувства поне малко щастлив, а ние - полезни, което ни е доста необходимо, в интерес на истината.
SFA

2.   Помагаме на потърсилите съвет - може все нещо от чуждия опит да им е от полза. Има самотни хора, които се чувстват забравени от околните. така разбират, че има хора, които са готови да са съпричастни, да им помогнат дори само със съвет. Помагаме и на себе си. Явно това удовлетворява даващите съвет, кара ги да се чувстват полезни, дори ги разтоварва, защото споделят част от собствените си проблеми и живот. Аз лично чета и отговарям, защото ми харесва. Дори се шегувам, че единствената професия, освен тази, която в момента практикувам и бих избрала е тази на психолог или псигоаналитик. Мисля, че с желание бих изсулшвала и бих се опитвала да помагам на хората.

3.   Много сте прави. Искам да ви разкажа една притча пък, вие си правете изводи:
Имало едно време един мъдрец, той бил много умен имал отговори на повечето житейски въпроси. Този мъдрец живеел в голяма къща край едно село. Съседи му били много бедно семейство. Един ден 6 годишната дъщеря на съседа отишла при стареца да поиска жар за огън, защото били бедни и нямали пари за кибрит. Старецът попитъл:
-Идваш за жар, а не носиш нещо в което да ти я сложа как да ти я дам?
- Ще сложиш малко хладна пепел в шепите ми и отгоре жарта така няма да се опаря. - отговорило момичето.
Старецът останал шокиран, не можел да признае пред себе си, че се намерило дете на 6 години, което било по-умно в даденият момент дори от него.