Споделена история от Други

Позволено ли е видеозаснемането в България?
Един приятел иска да започне да снима "пранкове" в България. Но се притеснявам дали е позволено в нашата държава. В САЩ е, но ако той заснеме разговор между него и друг човек, въпреки че е скрил лицето на минувача, това законно ли е? Моля за отговор, благодаря!

Коментари

1.   Вероятно не! Аз също имам камера и с нея записвам концерти на открито, може и на закрито, но по принцип никой не ми е забранявал да снимам-пеят се песни, играят се и хора, ръченици-дете, куче, коте-каквото мине пред камерата, се записва, това става мигновено, но не трае повече от 1 секунда, а ти защо се притесняваш-на концерт, като на концерт-всеки си снима с телефон, таблет, фотоапарат, видеокамера-кой каквото има! Но виж другите след мен какво ще ти обяснят! Това е от мен!

2.   Не е позволено без съгласието на човека, който заснемате! Иначе ще имате проблеми със закона.

3.   Без мое право нямаш право да ме снимаш, защото ще те съдя разбрали?

4.   Просто замъглете лицата им! Ако искате да им се виждат лицата искайте от тях след пранка да подпишат документ, че са съгласни видеото да се излъчи в Интернет с техните лица! Но в бг малко ще се навият.

5.   Има хора, които снимат други хора тайно. Даже има камери по хотелските стаи, по тоалетните и други помещения. Съд за такива хора!

6.   Можеше просто да напишеш "закон заснемане" и всичко ти излиза смляно и обяснено просто и ясно. Щеше да ти отнеме в пъти по-малко време от писането на темата, на която така и не получи адекватна информация до момента. Свърших работата вместо теб и ми излезе това.

В чл. 32 от Конституцията на Република България, като част от принципа за неприкосновеност на личния живот, е прогласена забраната “Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи”. (В “предвидените от закона случаи” означава, че този текст няма да ме защити, когато за целите на наказателно преследване, аз бъда фотографиран от държавен орган. Също така, по време на спортни мероприятия законът предупреждава, че заснетото от охранителните камери по стадионите, ще бъде доказателство в съда срещу нарушителите на реда. Единственото условие е на видно място да бъде поставен знак, който уведомява за съществуването на видеотехника, като дори не е нужно да се съобщава нейното разположение).

Защитен съм тогава, когато фотографирането е станало без моето знание ИЛИ изрично съм му се противопоставил. След като зная, че съм обект на подобни действия, но не се противопоставя изрично (виждам, че ме снимат, но не реагирам), се предполага, че мълчаливо се примирявам с чуждото своеволие, а това би имало значение за съда при един бъдещ съдебен спор.

За повече информация: https://pravatami.bg/664 или търсене в гугъл.

7.   Не е позволено, веднъж в университета, от БНТ, ме питаха дали може да ме снимат => забранено е.

8.   По конституция никой не може да бъде записван или фотографиран без неговото изрично съгласие. Така че - не.

9.   Аз съм номер 1-не знаех, че така стоят нещата, все си мислех, че момчето може да снима всички хора, както снимам аз концертите, а както знаем, концертите се правят от хора, не от въздуха, но защо трябва някой да се плаши, че ще бъде заснет-ясно е, че аз съм любител, момчето, което иска да снима хора на улицата-също, а и защо сравнявате заснемането на хора с притежаване на дрога или кражба на ЖП части-защото притежаването на едно или две неща от изброените си е противозаконно! Нали Зинаида Златанова още тогава. промени този Закон, че няма да се влиза в затвора за заснемане! А където има знак "ЗАЧЕРКНАТ ФОТОАПАРАТ"-банка, хипермаркет, бизнес сграда-тогава вече трябва да спазим тази забрана, тъй като още с влизането си, ние сме предупредени, че снимането в тази сграда е забранено и това не подлежи на коментар, най-малкото охраната ще ни подгони!

10.   Не се прави на луд, щото аз ще те снимам... и тогава ще видиш какво ще стане,!

11.   Не е позволено да се снима.
Категорично НЕ.
Снимаха ме в метрото преди няколко дни (снима се някакъв рекламен филм от известно време), при което аз реагирах остро и подадох жалба.
Сега ми изплащат обезщетение.
Ако и на теб ти се плаща, давай.

12.   Нали сте наясно с твоя приятел, че ако не са мега скучните пранкове, каквито дават по BTV Comedy между рекламите, тук в България, ще бъде набит на първия ден от някой без чувство за хумор.

13.   Не е разрешено и най-много както казаха, да си изкарате някъде боя.

14.   Не е разрешено а Папараци снимат без да питат!

15.   Мен също определени хора ме снимат често. Правил съм забележка, без ефект. Не ме питат дали давам да ме снимат

16.   11, моля те кажи къде и каква жалба се подава? Предполагам, че за всички, които четат темата ще е полезно да разберат.

17.   12 - Виж, в Америка е по-опасно, защото съм виждал, как човек излиза и държи пистолет в ръка, защото някой го засякал. Повярвай ми, има далеч по-голяма вроятност, да бъдеш бит, пребит или убит там, отколкото при нас.

Не може, ама зависи колко пари имат. Ако не могат да си вземат адвокат, правата им не важат... Така е в България.