Споделена история от Други

Лесно се засягам
Аз съм момче на 16 год. и в повечето ситуации, когато някой каже нещо за мен го приемам ама наистина много лично. Много пъти съм се опитвал да спра, просто да не ми пука грам, но в повечето случаи не ми се получава. По принцип не съм чак от най-чувствителните хора по характер. Най-често се засягам от тъпи обидни подмятания и най-лошото е, че после ги премислям мн дълго даже понякога няколко дни. Как да направя така, че повече грам да не ми пука и да не се влияя от мнението на околните.

Коментари

1.   За да стане това, трябва да превъзмогнеш егото си. Един отначините за постигане на това е да признаваш грешките и недостатъците си, първо свикни да ги признаваш на себе си ( и на глас), после пред другите (когато се налага). Но ще трябва време.

2.   Номер 1 ти бавен ли си или да?

3.   И аз бях така като бях малка. После, когато навлезеш в истинския живот разбираш, че на никой не му пука, че ти си се засегнал и ако правиш фасони хората просто те игнорират и ти губиш.

Ще разбереш, също, че повечето случаи хората нямат за цел лично да те обидят.

Ако има подмятания те са или шеговити, или целят да предизвикат някаква реакция в теб, за да си чешат те своето его.

На мен ми помогна и това, че си повтарях - "никой не може да ме обиди, ако аз не позволя". Засегнеш ли се означава, че си паднал на тяхното ниво и си позволил да бъдеш обиден.

Гледай по-отгоре на нещата - ако ти подмятат, подмятай и ти. А най-вече работи себекритиката. Пример: "Абе, ти колко си тъп" - твоят отговор: "Абе, аз наистина съм много тъп" и им затваряш устата.

4.   Всички минават през това. Възрастта е такава.
Ако някой ти каже, че си дебил, не значи, че ти си дебил, а по-скоро, че той е такъв.

Накратко - минава ти с времето. Споко!

5.   Ами то и аз съм такъв, само дето вече съм около 30-те, и пак... значи не съм успял и няма да мога да превъзмогна егото си, просто щото и аз лично приемам нещата, особено па ако някой ми се разкрещи, тогаз е просто ужас, скапва ми се настроението за целия ден! ... Което е много лошо, но... кво да се прави. И колко пъти са се обръщали към мене с "малък" и подобни, какво печелят с това наистина не знам, но за мен не е нормално, уж интелигентни хора, пък така да се отнасят с такива като нас-е не го разбирам това! ... За мене е унизително, ама... как да е. Предполагам много такива сме, не сме някакви единици, тъй че май нещата... охх, не ми се коментира тая тема повече, щото няма смисъл! ... Толкова са дразнещи старите хора някой път, че направо не знам кво ми идва! ...

6.   Лесно решение - псуваш и отвръщаш грубо и без закъснение. Така полека ще започнат да внимават какво ти говорят. Е, ако не те бият де, но според човека и отговора. И най-самонадеяният започва да мисли, ако знае че даден човек не понася обиди и реагира - освен ако не си търси повод да бие някого.