Споделена история от Други

Какво се случва с колата и как да процедирам ? Моля за помощ !
Здравейте, пиша тази история с молба, ако някой е имал такъв проблем или знае какво се случва с колата ми, моля да сподели как се е справил с това нещо! Колата е модел Nissan qashqai и от 2 месеца насам, без абсолютно никаква причина, в най различни ситуации, се проявява един проблем. Не можем да разберем от какво, кога и защо, но проблема е следния. На таблото светва лампичката ESP OFF. Има копче, което изключва и включва системата, ако не зе лъжа, но то не прави нищо в нашия случай. Светне ли тази лампичката, колата започва да се дави, при което не вдига повече от 7-8 километра. Изключваме, включваме и така докато проблема изчезне, ако имаме късмет ( в някои случаи проблема изчезва сам, в други просто оставяме колата където намерим за добре и на сутринта се надяваме, нещата да са се пооправили ). Това нещо се случва в някакви никакви периоди, както вече казах без ясна причина. Заведохме я на ремонт, майстора каза че иска да види проблема, докато е на лице, но ние няма как да знаем кога отново ще се случи, така че този вариянт е доста неприятен. Няма други проблеми, мислехме че е нещо с гума ( тъй като един ден гумата беше спаднала и тогава се случи това ) и покрай гумата се е активирала и тази система, но не. В момента гумите са си наред, но проблема си го има. Съжалявам за келпавото ми обяснение, колата е на родителите ми, аз я карам отскоро и не разбирам много от коли, както сами се досещате. Майка ми и баща ми също знаят за този проблем, случвало се е на всички от семейството да караме колата през последните 2 месеца при наличието на този проблем и определено не е приятно, особено ако се случи на оживен булевард...

Коментари

1.   Добре защо карате коли, които не разбирате какви системи използват и за какво служат конкретните системи? На листовките не си ли чела, че светне ли нещо по време на движение и не изгасне, то значи има проблем с конкретната система. Нямаш ли наръчник на собственика, там пише всяка една функция какво изпълнява, дори да го нямаш, в Интернет не може да го няма качен. Обикновено щом става при тръгване, се включва тракшън системата, която не позволява на колата да превърти гума, или казано да тръгнеш плавно, без да закъсаш или да се лъзгаш по леда. Това най-често се изразява в ограничение на количеството газ, което можеш да приложиш и съответно се индикира на таблото с иконката, че системата се е задействала, но веднага след като си свърши работата, трябва да изгасне. Щом не гасне, значи има проблем със системата, може да е сензор, може да е модул, може да е калпава връзка, всичко може да е! Това се диагностицира! Или на сервиз, или си има специални устройства за диагностика, които казват каква е грешката! Така не може да начукваме. Щом майстора нищо не казва, сменете го! И е хубаво малко от малко да научиш някакви основни неща за колата и какво да правиш при определени ситуации, защото а нещо ти се случи далеч от вкъщи и ще се чудиш какво да правиш и на кой да звъниш, а може да нещо съвсем елементарно.

2.   По-добре пусни тема в Нисан форума или отиди на диагностика на електрониката, ние едва ли ще ти бъдем полезни. Успех!

3.   ''Гривни'' на АБС датчиците.
Другият вариант е датчик на кормилната колона.
Това са двете места от които ЕСП системата ти ''черпи'' информация.
Щом се получава от време на време е по-скоро лош контакт или окислена ''писта'' на датчика на волана, гривните се пукат и си остават спукани, но не е невъзможно и в тях да е проблема...
Търсете в тия две неща :)

4.   Скромното ми мнение е че трябва да отидете на компютърна диагностика най добре в някой голям сервиз поне да ти кажат къде е проблема, може да е някой датчик, може да е стоп машинка, може да е проблемна връзка с някое от колелата /вероятно спадналата гума/.
Но най-вероятно ми се струва че трябва да минете реглаж на колата, особено щом сте нов шофьор и карате отскоро колата сте изместили геометрията на преден / заден мост. При паркиране особено неопитния шофьор често удря леко гуми в бордюра, кара с нелогична скорост по черен или чакалиран път и понякога минава през дупка с по висока скорост, кой знае и колко време сте карали с една по мека гума, а това допринася за изместването на геометрията.
Съветът ми е минете реглаж оставете колата 1 вечер "да си почине" паркирана пред дома ви и после карайте, ако пак ви покаже същия проблем тогава идете на диагностика.