Споделена история от Други

Напукване на боя?
Здравейте! Имам един въпрос, който ме тормози от доста време. Наскоро започнах да рисувам върху платно (канава). Рисувам с акрилни бои. Малко след като изсъхне боята забелязвам, че се е напукала, а постепенно се напуква и цялата картина. Как мога да предотвратя това напукване? Дали не е от боите, а може би трябва да мажа платното с нещо преди да рисувам върху него? Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   На платната се слага грунд преди да се рисува върху тях. Ти сам ли ги опъваш или ги купуваш готови? Ако ги взимаш опънати най-вероятно има грунд на тях, но ако ги опъваш ти сам трябва да сложиш. Напукването може да се дължи на няколко фактора. Некачествената боя може да го предизвика, не пести средства ако искаш добри резултати. Наслояване на боите, винаги изчаквай долния слой да изсъхне хубаво и тогава положи следващия отгоре. Ако си начинаещ предполагам, че разреждаш акрила с много вода, което също може да предизвика напукване или разтичане на боите. Акрилните бои по принцип може изобщо да не се разреждат, тяхната консистенция позволява това, но всичко зависи от стила ти на рисуване, ако ги разреждаш, трябва да бъде с малко вода. В момента се сещам за тези причини, но бих те посъветвала да пробваш с маслени бои.

2.   Благодаря номер 1! Платната, които купувам са опънати и са минати 3 пъти с грунд. Боите не са едни от най-евтините, може би е от това, че добавям вода към тях. И аз наскоро започнах да си мисля, че за платно може би маслените бои са по-добра опция. Ако имаш предложения за хубави маслени бои (останах с впечатлението, че ти също рисуваш или поне си по-запозната от мен самия) ще се радвам да ги споделиш с мен! Отново благодаря и поздрави.

3.   От номер 1
Да, аз съм художничка и от доста време рисувам на платна. Предположих, че си начинаещ, защото в началото на мен ми се разтичаше боята по платното и аз се чудех къде бъркам. При мен се оказа, че слагам твърде много терпентин към маслените бои. Няма да забравя как започнах да рисувам портрет и по някое време реших да пуша цигара, за да почина, забавих се малко и когато се върнах всичко се беше разтекло, даже и по статива имаше боя. Случвало се е и да се напука вече изсъхнала картина, но много бързах да я довърша и не изчаквах слоевете да изсъхнат. Препоръчах ти масло, защото има много предимства, дори това, че съхне доста бавно, защото така имаш време да преправяш. Аз използвам различни марки, безспорно едни от най-добрите са, , Ван Гог'', но са си доста скъпи. Ако си от София посети книжарницата на, , Шипка''6, там има всичко, което ти трябва и ще получиш адекватно обслужване. Мисля, че имаха и сайт, който можеш също да разгледаш. Не се ограничавай до един материал, пробвал си вече с акрил, опитай маслото, сухи и маслени пастели също. Когато ги овладееш, можеш да ги смесваш в една картина и се получават страхотни резултати. Важно е да опиташ и различни стилове, за да изградиш собствен и да се открояваш.

4.   Здравейте,
Рисувам от скоро с масло върху платно и имам няколко успешни опита, но на последната ми картина, след 3-седмично засъхване, боята се нацепи. Платната, които използвам са грундирани и фабрично, но аз добавям още един слой грунд, за всеки случай. За разредител използвам ленено масло, и се чудя дали при разреждане на боята с него, не става този гаф?
Благодаря предварително за съдействието!