Споделена история от Други

Изгубих си личната карта
Здравейте! Аз съм момиче на 18 години. Днес си загубих портмонето и вътре ми беше личната карта. Трябва да си изкарам нова, без родителите ми да разберат, но досега не съм си вадила никога сама. Въпросът ми към вас е има ли разлика ако кажа, че съм я загубила или че са ми я откраднали? И от какво зависи глобата и на каква стойност ще е? Изобщо ако може да ми кажете цялата процедура на вадене... там ли ще ме снимат, колко време се изчаква. Благодаря предварително за отговорите!

Коментари

1.   Първото нещо, което трябва да направиш е да отидеш до районното МВР и да си изкараш един документ, че са ти я откраднали... (ти какво си виновна, че са ти я откраднали) нали така? , ) Второ изваждаш си нова лична карта, както обикновено и след няколко дни ти пращат писмо, че трябва да си платиш глобата, която е 30 лева в седем дневен срок.

>>> Тишански <<<

2.   Глоба се налага при загуба, повреда или унищожаване на лична карта, но не и при кражба:

Закон за българските документи за самоличност:
Чл. 8
(2) При загубване, кражба или унищожаване на български документ за самоличност лицата са длъжни в срок до 3 дни да заявят това пред най-близката служба на Министерството на вътрешните работи.

Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. български гражданин, който:
3. загуби, повреди или унищожи български документ за самоличност;
Обаче е необходимо факта на кражбата да се удостовери по съответния начин (с нарочна декларация):

ПРАВИЛНИК за издаване на българските документи за самоличност

Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 14 от 2000 г. ) В случаите на загубване, кражба или унищожаване на български документ за самоличност лицето незабавно подава писмена декларация относно тези обстоятелства в най-близкото РПУ.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2005 г. ) Декларацията по ал. 1 се изпраща на органа, който е издал документа за самоличност.

Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 14 от 2000 г. ) При подмяна на лична карта към заявлението се прилагат:
1. при загубване, кражба или унищожаване - удостоверение от Министерството на вътрешните работи;
И освен че не се налага глоба при кражба на лична карта, издаването на нова карта е освободено и от заплащане на такси:

ТАРИФА № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси

Чл. 43. Лицата, които не могат да представят стария си документ за самоличност поради това, че е насилствено отнет, повреден или унищожен по независещи от притежателя му причини, като стихийни бедствия, аварии, катастрофи, грабежи и оказване на неотложна медицинска помощ, се освобождават от заплащане на такси. Тези причини се установяват с документи, издадени от компетентните органи. Когато такива документи не бъдат представени, се събират такси съответно по чл. 32, 35, 39 и 42.

3.   недей да лъжеш, че са ти я откраднали. Трябва да пишеш някакви ненормални обяснения в полицията и т. н. Кажи, че е изгубена и толкова. Стискам палци да ти намерят документите:)

4.   Преди седмица изгубих моята лична карта и ще ти кажа аз какво направих. 1. Отиваш в районното, на гишето, от където се подават молби за нови документи. Казваш, че си за изгубена лична карта и в молбата, която ти дадат ще напишеш, че преди 3 дни си я загубила. 2. Там ще ти дадат бележка, с която отиваш в полицията да ти напишат полицаите акт за изгубеният документ. Подписваш го и пак се връщаш при гешето за издаване на нови документи. Плащаш 21 лева за новата карта, снимат те там, защото снимките са специални и само там могат да те снимат и след един месец отиваш да си вземеш новата карта и да платиш акта. Сега за акта-глобите са от 20 лв до 100лв Можеш да кажеш че са ти я откраднали и за това глобата ти да е само 20 но трябва да го докажеш т. е. да си викнала полиция в момента на кражбата, а не да отидеш в полицията и да кажеш откраднаха ми картата. Има значение, ако губиш карта за 1-ви път и ли втори. Ако губиш за първи път, вероятността за малка глоба - 20 лв е по-голяма. Най-добре намери познат полицай, той знае как да ти помогне. Аз така направих.

5.   Когато картата е открадната глоба не се плаща. На мъжа ми откраднаха портмонето преди време и само му дадоха бележка, веднага предвижи изваждането на карта-всичко става на място, там те снимат и мисля, че таксата е 20 лв. Важно е да заявиш тава в районното, да напишеш подробни паказания какво се е случило, за да докажеш, че е открадната. Трябва да я обявят за невалидна, защото някой може да злоупотреби, да изтегли пари от твое име и пр. Другото за една-две седмици става. Ако имаш международен паспорт той важи като документ за самоличност преди изваждането на картата.

6.   отиваш в районното и казваш че са ти откраднали документите. той ще ти даде едно листче да пишеш как е станало. примерно пишеш.... обикалях си по магазините и останових че портмонето ми липсва или нещо такова цената е в зависимост от това в какъв дневен срок си искаш документа за самоличност... ако е за месец е 20 лева за 3 дни на мен ми струваше 28 ама аз не съм пълнолетна и имах намаление... абе за теб е около 40 лв :)

7.   Благодаря ви много за отговорите! Намерих си портмонето и се убедих за пореден път, че съвестни хора има и вътре ми беше абсолютно всичко включително и стотинкте. :))

8.   Браво, на мен така ми бяха откраднали портмонето с всичко, но го хвърлили на земята и един мъж го донесе до нас. Естествено без парите, при мен, но всичко останало беше там.

9.   ами тогава предлагам да спрем да се плюем българите каква мухлясала нация сме били, ЗАЩОТО горният случай НЕ Е ИЗКЛЮЧЕНИЕ!!!
Аз си бях забравила дамската чанта в Ботаническата градина на пейка - с два телефона, портмонета, пари - бяха я оставили на касата!
Знаете ли какво се случва на Запад в такъв случай - обират ти парите и слагат портмонето ти някъде на видно място - като минеш да си го намериш... в най-добрия случай ще го занесат в някаква служба, НО НИКОЙ няма да си направи труда да те издири и донесе...
ако изобщо го видиш де... обикновено взимат париците и в коша с личните ти документи

10.   Здравейте! Имам въпрос! Онзи ден си изгубих личната карта! Отидох в полицията съставиха ми акт обявиха я за невалидна и т. н! Но вчера една жена я е намерила! Още не съм подала документи за нова! Искам да попитам трябва ли да си извадя нова или може да си остана с тази ако отида да кажа че съм я намерила?

12.   Здравейте, моят проблем е малко по сложен и бих искал да Ви попитам дали някой може да ми помогне със съвет. Майка ми е на 88 години и от 3 месеца е на легло и не може дори и до тоалетната да отиде. Не мога да и намеря личната карта а и тя не знае къде е. Проблема е, че не мога са извикам нотариус за да ми даде пълномощно за да и тегля пенсията от банката. Трябва да и извадя нов паспорт но тя е неподвижна. Ако някой може да ме посъветва ще му бъда благодарен.

13.   Н 12 ще трябвa дa повикaш нотaриос, зa дa дaде съглaсие мaйкa ти и подпише пълномощно, дa и бъде издaденa личнa кaртa ( упълномощен предстaвител- ти) и дa можеш дa и теглиш пенсиятa.

14.   Добър ден искам да знам за колко време издават лична карта на една моя позната и откраднаха портомонето със лична карта вътре и тъи като трябва да се прибере във Италия не знае какво да прави моля ви за помощ информация

15.   Става и за ден, но сумите са различни.... за колкото по кратко време... толкова по скъпо...

16.   Здравейте, моят проблем е малко по сложен и бих искалa да Ви попитам дали някой може да ми помогне със съвет. Майка ми е на 83 години и от 3 месеца е на легло и не може дори и до тоалетната да отиде. Не мога да и намеря личната карта а и тя не знае къде е. Проблема е, че не мога са извикам нотариус за да ми даде пълномощно за да и тегля пенсията от банката. Трябва да и извадя нов паспорт но тя е неподвижна. каква е процедурата за хора които не са подвижниАко някой може да ме посъветва ще му бъда благодарен.

17.   Преди няколко дни и на мен ми откраднаха портмонето с всички документи вътре! И какво??? Добър народ ли???? Вътре имаше 300лв в брой както и дебитна карта с пин код! Тъкмо бях си взела заплатата :) първата заплата... Наглеца беше отишъл до банкомат за да изтегли останалите ми 200лв защото разбираш ли тези вътре му бяха малко... После имало добри хора... да му се счупят ръцете за дето и личната ми карта дори не върна.. поне да беше я хвърлил някъде

18.   Имам проблем аз съм момиче на 18 и си загубих личната карта а скоро са ми матурите колко струва бърза поръчка

19.   днес в Кауфланд изгубих портмоне с 230 лв. и пин код на кредитната карта. Попитах на касите и казах всичко подробно и питах за камери и ми казаха че нямат. Какво да правя

20.   Не трябва да се носят големи суми пари и пин кодове на дебитни и кредитни карти! Аз лично съм връщал изгубени портмонета, но ми се случи веднъж да си изгубя моето на селото ми, където са 20 човека жители, и никой не ми го върна! В него почти нямаше нищо като пари-50лв, но вътре ми бяха всичките документи-дебитна карта, малък талон на колата, застраховката и прегледа й, личната ми карта и шофьорската книжка... Не мога да ви кажа колко нерви и пари ми струваше всичко това, и то за 50 лв, а съм сигурен, че някой го беше намерил, защото бях ходил до градинката в центъра на селото и след като разбрах, че го няма се върнах да го търся, но не го намерих. От тогава съм си обещал, че няма да връщам(не, че съм намирал) портмонета. В моето си държа 50лв и дебитната карта, а всичко останало в една чантичка на врата(личните ми документи и на колата). Ако ми трябват повече пари си тегля от картата или направо плащам с нея

21.   Здравейте, днес си изгубих портмонето и вътре ми бяха следните документи : лична карта, шофьорска книжка, малкия талон на колата и дебитни карти и всякакви други неща, може ли някой д ами каже колко са глобите и каква е процедурата с малкия талон на колата?