Споделена история от Други

Не спирам да се питам, от къде имат пари ?
Здравейте, пускам тази тема, тъй като въпроса от заглавието ( силно казано ) ме тормози от известно време. Предполагам, че ще се сблъскам с много коментари от сорта на “ Гледай си своя живот “ “ Какво те интересува живота на другите “ и прочие, но въпреки всичко искам да попитам. Наблюденията ми са следните: От скоро съм шофьор и искам или не на пътя се сблъсквам с какви ли не шофьори, автомобили, ситуации и тн. Спомням си, как преди години когато бях на около 12-13, в България коли като Range Rover бяха елита. Рядко се засичаха автомобили от този модел и виждайки ги, знаехме че са на някой бизнесмен. Към днешна дата обаче, излизайки на път засичам коли, които никога не съм си представяла че ще видя на живо, още повече че ще бъдат управлявани от хора на/около моята възраст. Все по често и все по често виждам млади момиче/момчета каращи Порше, Ферари, Тесла, скъпи Аудита, Мерцедеси, БМВ-ета и какво ли още не. Все по често срещам профили в социалните мрежи, които определено демонстрират лукс. Дрехите, външния вид на човека, местата на които са направени снимките и тн. Да, в социалните мрежи е лесно информацията да се манипулира, лесно е да се демонстрира фалшиво щастие, богатсво и прочие, но въпреки всичко смятам, че малко хора биха се занимавали толкова детайлно с тези неща. Та, въпроса ми е как тези млади хора печелят и имат такива пари, за да си позволят скъпите дрехи, които носят, колите които карат и живота, който живеят? ! Може би ще кажете “ Ами, мама и тати “ и така може да е, тогава с какво биха могли да се занимават тези родители, за да купят на децата си коли от такъв ранг. Разбира се, че допускам вариянта голяма част от тези хора да работят и да печелят парите си с честен труд! Но, каквото и да си говорим, момиче на 19-20 години надали би могло да се превърне в толкова успешна млада дама, за толкова кратко време. Всички хора около мен твърдят, че всичко това е мафия, че тези хора се занимават с наркотици, проституция, сводничество и тн и тн, но аз не вярвам, че това дори е възможно. Всеки ден се питам как момичета, за които знам че не се занимават с нищо сериозно, имат такива пари. Гледам ги, красиви, поддържани, добре облечени и ми се струва невъзможно да се занимават с нещо незаконно. Струва ми се нереално, дори някой мъж да ги издържа. Та, кой мъж купува на жена си кола за хиляди левове, а и толкова много мъже ли има, които си търсят жена, която просто да краси дома и живота им, а те в замяна да я издържат? ! Наистина не разбирам и в главата ми се появяват страшни истории, чувства и емоции, когато на светофара до мен застене някой възрастен човек, каращ някоя стара, нормална кола и паралелно до него стои млада девойка или момче, каращо автомобил за хилядарки. Веднага си представям, как този човек години наред се е мъчил и е вадил парите си с честен труд, вероятно е стоял гладен, само за да нахрани друг член на семейството си и изведнъж се появява момиче/момче на няма и на половината от годините му и изглежда така, сякаш е постигнала толкова много, че живее живота мечта на всеки един българин. Пак казвам, че много от тези хора вероятно наистина се трудят и изкарват парите си честно... Това е моят въпрос към вас. Какво се е случило през последните години в България, което съм изпуснала или не виждам?

Коментари

1.   Е чак пък Тесла.. ;)

Ами например работили са в чужбина, спестили са някакви хилядарки и са си купили хубава /поне за бг стандарта/ кола и дрешки.
Дали начина, по който са си похарчили парите е най - правилният е друг въпрос, но пък всеки сам решава как и за какво да харчи парите си.

И да - гледай си своя живот.

2.   Аз имам БМВ за 50 000 и се занимавам с напълно легална дейност като имам 2 фирми, които общо имат 7 цифрен оборот годишно.
На 25 години съм и няма мама и тате, но повечето имат парите си от мама и тате.

3.   Вариантите са няколко - пари от родителите, при жените пари от любовника или просто позиране пред чужда кола (на приятел примерно). Едно време като имаше мутри (борци) много хора си мислеха, че всички мутри са с мерцедеси (лични). А реално повечето мерцедеси бяха служебни, т.е. босът има 2-3 мерцедеса и ги дава на хората си да ги карат. Хем да се радват и хвалят, хем да респектират когото трябва да заплашват или бият. Те няма да тръгнат да обясняват на кого е колата - интересът им е всеки да мисли, че е тяхна. Така е и сега с повечето снимки. Има и собствени коли, но както казах при младите са на богати родители или от богати родители. Шанс на 20г да спечели 100хил само за кола, защото ще иска да има и джобни е 1 на 50000. Дори да е нарко дилър, пак няма как да натрупа толкова - дилърите са дребни търговци. Трябва поне 4-5г и повече да поработи за да спести. А след като е на 20г, няма как да е сериозен дилър от 15 годишен. И за финал е добре да обходиш малко автокъщи за да се убедиш, че коли които ти изглеждат лъскави и луксозни са всъщност на 5-10-15 години и струват 10-15 хиляди. Ако смяташ, че 15 хиляди са голямо богатство е друга работа, но мисля, че обсъждаме коли за по 50-100 хиляди и нагоре.

4.   Нямат пари. Всичко е под наем и после го връщат от там откъдето е взето. Цяла година бачка по полетата в чужбина, даде 2 бона за 1 месец да го кара в страната и после обратно при собственика си отива колата. Обаче кат го кажеш на другите, те не вярват. :)

5.   Това са роднините на тия същите с ровърите преди 20 години. Политици, мутри, много често и двете заедно... Накрадоха се, налапаха се, и сега децата им а и те самите вече двъзко демонстрират самочувствие и статус.

6.   Никак не е лоша темата ти. Интересно ми е какво ще се коментира тук. Според мене дори и да завършиш елитен университет в чужбина не можеш да си позволиш тези неща. Единствените възможности са коли на изплащане, или под наем, родители милионери, или жени които се занимават с най- леката професия но навън защото в България доста ще трябва да се поработи за хубава кола. :)
Понеже имам наблюдения в чужбина- най луксозните коли се карат от много възрастни хора които цял живот са работили, управлявали бизнес и т.н. И не на последно място чуждия живот често пъти изглежда много лесен но всеки сам си знае какво му е.

7.   Точно Ферарита и Тесли не вярвам да виждаш чак толкова често. То в България има сигурно едва 50 такива максимум. Колкото до Поршето, то не е чак толкова скъпа кола, колкото си мислиш. 10-15 годишно Порше Кайей например струва 10-15 бона, но понеже е качествено, зиглежда почти ново. 10-15 бона не са кой знае колко пари. Един добър лекар в България ги изкарва за 2 месеца. Не е необходимо дори бизнес да имаш.

Влез в мобиле.бг и ще видиш, че за 20-30 бона можеш да си вземеш луксозна 8 годишна кола като БМВ 7-ма серия и ше изглежда като почти купена токущо от магазина и доста скъпа. Дори да имаш малък бизнес (напрмер магазин за алкохол) и да изкарваш едни 2-3 хил лв на месец, само 2-3 г. ще спестиш за такава кола.

Като се замислиш дори и в едно малко 5 хилядно градче има няколко малко по-едри земевладелци, един кмет, един, който държи най-големия хранителен магазин в града, един адвокат/нотариус, който документира имотните сделки, един ветеринат, който лекува кравите, едно GP с 5000 пациента, един, който снабдява градчето с нет, един, който снабдява градчето със строителни м-ли, един, който снабдява градчето с дърва за огрев и един монтьор, който оправя колите и земеделската техника.

Ако има и някакъв завод в града, това са още главния инженер, главния счетоводител и директора. Т.е. дори в едно такова градче имаш поне 15-20 души, които могат да си позволят такива коли на децата/любовниците при това напълно законно.

И не забарвяй, че във въпросното градче ще има още 2000 коли за по 3 хил. лв, които няма да ти направят впечатление, но чисто психологически ще забележиш и ще се питаш само за другите 20 коли от къде са ги купили.

А представи си в град като София например, където е почти целия бизнес, който работи, за да произвежда стоки и услуги за цяла България. Отделно фирми, които аутсорсват в България.

8.   От авторката: Благодаря на коментиралите, беше ми интересно да прочета всеки един от коментарите по темата, която лично на мен ми е интересна и любопитна. Съгласна съм с всичко, което казвате, като допускам че една част от колите, които виждам вероятно са под наем, други на любовник, съпруг, може би и семейна кола в която са инвестирани повече пари, други работят в чужбина или тук и пестят, някои крадат и тн и тн, но лично аз съм си правила сметка, ако взимам 1000-2000 лева на месец ( което е много над средната заплата ) и пестя голяма част от тези пари за кола, като естествено трябва да покрия разходи, като ток, вода, телефон, джобни, храна и тн и сметките пак не ми излизат, като тук говорим за кола до 50 000. Това значи, че аз тази кола ще я изплащам 5-6 години, че и повече вероятно. А, както казах надали някой на моята възраст 20-21, който още дори не е завършил, ще получава заплата 2000 лева и нагоре, има и такива случаи разбира се, но те са рядкост според мен... Ще се радвам, ако още някой изкаже своето мнение, наблюдения и тн по темата, мисля че се получава интересна дискусия, в която определено се долавя и лек хумор :) което я прави приятна за обсъждане, поне за мен

9.   Всичко е наркохици, укрити даходи и пари на родители и коври.

10.   Да, има не малко любовници и пари от родители. В големия град е нещо често виждано. Открояват се за сметка на това, че останалите хора са работещи- бедни и карат стари, износени коли. В Германия и други развити страни има политика да се продават и купуват нови коли, които се облагат с по-малко данък от старите. Не защото всички са богати и няма бедни, ами защото цените на по-новите коли също удовлетворяват доходите им. Тук не е е задължително да са мафиоти, но крадци и моше има достатъчно. Няма значение легалнен бизнес или не толкова. Малко са подчтенните хора. И въпреки на това богатия лъсва пред фона на крайно бедните и много от другите бедни.

11.   От всички марки, които изброи, само Ферари е скъп автомобил. Порше Кайен може да си внесеш от Германия, супер запазено, за 8-10к евро. Тесла Модел 3 (каквито съм виждал из София) като нова струва $35к - че то има модели на Шкода, дето са по-скъпи. Запазено Ауди Q7 автомат от 2008-ма ти е 22к лв.

Просто се създава впечатлението, че имат много пари и очевидно работи, а реално сигурно са просто средна класа семейства - лекари, адвокати, търговци, инженери и тн. Това да вземеш 20к кредит за автомобил не е нещо невиждано. Хората са свикнали да живеят на кредит вече.

12.   Какво значение има откъде имат пари?! Даже и да знаеш отговора, за какво ти е тази информация?! Толкова ли ти е важно? Гледай си собствения живот и приоритети, всеки си носи собствената отговорност.

13.   Ще отговоря на повечето ти въпроси.
За колите:
Предполагам, че в такъв квартал живееш, където не си знаят парите.
За 2016 има купени 98 нови Porsche, и 452 стари. Но това са основно Cayenne. Общо взето, всеки, като изкара 30-40 000 лева, си взима подобна кола.

За същата година е имало 3 нови ферарита и 7 стари. В цялата страна са били 81 за 2017-а.
Ламборгинитата (или Ламборджинитата) са едва 28.
Tesla са с едва 60 борийки в старната и аз познавам двама от собствениците.
Общи взето има от трите марки няма и 200 автомобила в странта.
Не е за чудене, че ги забелязваш и остават в съзнанието ти. Кажи ми, днес на коя улица, видя черен Голф 4 ? Ами не помниш, нали ? Вероятно, защото си видял около стотина. Не са ти били в съзнанието, не са влезли там и няма да останат.

За социалните мрежи:
Именно хората, който са "най-луксозни" прекарват огромна част от времето си, да изглеждат такива. Имам познати, които изкарват по 10 пъту повече от мен, а не мога да забележа, някаква разлика в това, как живеем, освен ако не тръгна да търся дребни детайли.
В същото време, работя с хора, който карат нови БМВ-та, но ми се оплакват, как когато платят лизинга на колата и прочие. Ами има лесно - не си давай 100% от дохода за колата и дома. Трябваше ли му, кола за 90000 лева ? Не. Имаше спестявания, но заминаха за първата вноска. И държи старата кола, която току о изплати, която още струва към 25000 лева, защото "щерката да има, какво да кара". Сега изплаща 1300 лева за кола, 1100 за апартамент, води си цялото семейство поне по 2-3 пъти на ресторант в седмицата и се оплаква, че заплатата му от 4800 лева не е достатъчна. Добре, че и жена му е на сравнително добре платена работа.
Това, не е "богат" човек. Това е човек, който живее от заплата на заплата. Същот важи и за "дребните" бизнесмени. Имат някакъв доход от 5-10 000 лева, искат да живеят, като "богаташи", и харчат всичко до стотинка. От собствениците на луксозни коли, повечето са такива, или са им деца.

И - за любовниците. Каза, защо някой ще дава "хиляди левове" за кола ? Ами проститутките носят лоша репотация, проблеми със сводници, проблеми с полиция, проблеми болести, не са винаги налични, а и стурва много пари, ако искаш нещо по-свястно. Решението - първата студенка с нисък морал и високи амбииции. Една кола за 25000 лева, деот след година-две, ще струва около 20000, пуска я, да живее у тях, така че да му е винаги под ръка. Понякога и купува нови дрешки, веднъж в годината, новия iPhone и си я мъкне, кдето иска. Случи ли се проблем - изритва я и дава колата на следващата подобна. Хем по-евтино, хем по-лесно.
Та това са 20 годишните със "скъпи коло". Понякога, може да се случи, да са попаднали на доста по-богат чичко.

И да - има престъпници! Има лоши работодатели! Има измамници! Има корумпирани политици, полицай и прочие. Но не си мисли, че всеки с нова кола е Дон Корлеоне и Пабло Ескобар.

Но най-важното, ще ти го кажа сега - Мечтания живот на стойностните хора, не е да паркират новото си БМВ, на светофара и да се правят на богаташи. Такива мечти, те тикат към неморалната страна на нещата. В България, може да е тежко, но това с "гладуването" не е масово срещан феномен. Повечето хора имат жилища, имат какво да сложат на масата, имат си живот имат си и приятели. Всичко наред ли е ? Не, не е. И не ме разбирай погрешно - няма нищо лошо, в това да изкарваш пари и да си живееш добре, благодарение на тези пари, но ако базираш щастието си на парите, то ще е проблем за теб и хората, които те обичат.

Е виж мен - Доходите ми са малко над 3500 лева, но корам 9 годишна Toyota с газова уредба, която реално е собственост на баща ми. Стойността и сигурно е, около 6-7000 лева. Мога да си "позволя" някой Мерцедес и да давам по 2000 лева на месец и пак да имам "нормален живот", но да си базирам щастието на колата си е малко глупаво. За да си купя скъп автомобил, трябва да ми е не 60% от годишните доходи, а да е не повече от 10, освен ако не е абсолютна необходимост. Един човек, се опита, да ме накара да вярвам, че ако имаш газова на колата и ти е малък двигателя, то си "тъп селянин", без да знае, че имах такава кола. Е 6 лева за 100 км е селско и тъпо, спрямо неговите 18 лева.
Някъде, някога в историята и то далеч по-скоро, отколкото си мислим, стана много важно, да имам неща, които са по-скъпи, защото предизвикват реакция у другите, съответно и у нас. Моят съвет - не му мисли толкова и не се оставяй, на тези емоции. Ако се съмняваш, че някой е "надвишил" възможностите си, винаги можеш да пуснеш анонимни сигнали до съответните органи на реда.

14.   За младите хора, колите отдавна са изгубили предназначението си. Много е ясно, че няма как на 20г да караш кола за 100 000; която да си я купил сам и то в България. Ако си някакъв спортист може и да може, но колко са скъпо платените спортисти в България? Със заплати 15-20 000 на месец? За повечето от момичетата е ясно- продават си пут.. та за пари. Защо си мислиш, че нон стоп виждаш момичета на по 18-20г, "обвързани" с чичковци на по 45-50г? По любов ли? В България често се случва именно тези чичковци да купуват коли и имоти на държанките си, а и хората около тях.
ПП: И за да си успешен не е само да имаш пари! Има много по-важни неща- стойностен човек до теб, деца, домашни любимци и т. н. Проблемът на хората в днешно време, е че са с промити мозъци от ТВ, интернета, вестниците и т. н. Животът ни е ограничен за това, трябва да го използваме максимално-да живеем там, където се чувстваме добре, да правим нещата, които ни правят щастливи, да работим нещо, което ни носи поне малко удоволствие. Дали караш кола за 100 000 или 1000, дали имаш телефон за 1500 или 250 лева, това са несъществени неща. Много хора нямат коли, много хора нямат жилище, много хора нямат телефони, но живеят без напрежение, и без този стрес, на които се подлагат хората с парите

15.   Мила млада авторке,
и аз си задавах същите въпроси относно чисто нови комплекси и палати по провинцията и вече разбрах, че всъщност това са усвоените средства от Европейския съюз, т.е. средствата от високите данъци (половината от заплатата) на работещите в Западна Европа, както и българските, които са доста по-малко. Доста средства се усвоиха от еврофондовете. България наистина се подобри тук и там. Това е причината в някои от случаите. Друг източник на огромни средства са печалби от работещи бизнеси, както и доходи от собственост. Разбира се и пране на пари от незаконна дейност. Но предимно евросубсидии по проекти, отишли при на когото са му одобрили. Разбира се също и както по-горе Ви казаха, че много от колите са на лизинг.

16.   Кво ти пука, имам приятелка, която кара кола за 300 хиляди лева, просто мъжа и има софтуерен бизнес и прави милиони. Не се занимават с нищо незаконно, но си живеят живота, имат къща, няколко апартамента и т.н. Познавам ги от години и не са се променили, освен, че наистина имат много пари в момента, но си е с труд - понеже и аз съм в IT бизнеса, но на много по-ниско ниво и нямам такива възможности, още ;)
Така, че не всички са някакви наркодилъри и т.н., то дори е обратното, който няма някакъв легален бизнес рядко кара такива коли, защото вече почват да питат данъчните.

18.   Абе щом допускаш размишления как със заплата 1000-2000лв да имаш кола за 50хиляди - не ти е наред мисленето. Явно много искаш и си представяш как ще стане изплащането, вместо да осъзнаеш, че дори теоретично да излезе сметката е абсурдно. Освен ако не си съгласна да живееш 5 години с основна мисия изплащане на кола и самовъзхищение. Ако ти я блъснат или одраскат ще е равносилно на тежко заболяване.

19.   Авторке, жал ми е за теб, защото обикновено за такива неща мислят разни към 50 годишни и нагоре, чичовци и лели, които цял живот бачкат за минимални пари и дори и не са се опитали да променят по някакъв начин положението си.
Ти, като човек на 20 год., вместо да мислиш какво да учиш, да заминеш и ти някъде в чужбина, изобщо активно да правиш опити да си подобриш финансовото положние, то предпочиташ като разни от предните поколения да обсъждаш на кои откъде им били парите.
Ами в днешно време изкарват хората пари, тези, които са активни и поне малко разсъждаващи, изкарват - едно приятелче отиде да бачка като строителен работник, в една държава в Европа, няма значение коя, особено пък в тема като твоята, слагаше някаква изолция, не знам точно каква, защото имам възпитанието да не разпитвам такива въпросчета, та беше споделил, че на месец спестява към 3000 лв чисто, това преди 4 години. Смятай, прави си сметката.
Номер1 съм и ти казвам да си гледаш своя живот не просто ей така, защото тези мисли, които ги влагаш в разсъждения тип 'от къде им идват парите' няма да ти помогнат с нищо, освен да ти захранят злобичката. А и тези 20 годиншни, дето ги гледаш със скъпи' уж коли, се замисли действително ли са на 20 или просто изглеждат по - малки, аз съм на 30, но никой не ми дава тази възраст, миналата седмица в един офис на еконт за пореден път ми поиска лична карта, а имах да взимам едно якенце..

20.   19, еконт искат лична карта не заради възрастта, а по принцип. На мен винаги ми я искат, макар че изглеждам на 2 х 18.

Иначе за другото си прав.

21.   От авторката: Мислех да не отговарям на нападките, но пък нека и аз си отворя устата. Относно коментарите, които съдят мен, въпросите които си задавам и очевидно знаят по-добре от мен какво е в главата ми, ще кажа само няколко неща! Първо: Не знаете отвъд тези въпроси аз с какво се занимавам, къде живея, какво уча, какви пари имам и тн и тн. за да твърдите, че аз не мисля за бъдещето си и не правя нищо по въпроса за да стана “ толкова успешна “ колкото хората, за които говорим. Второ: Аз задавам напълно нормални въпроси, които смятам че всеки един мислещ човек ще си зададе в даден етап от живота си, а и именно тези въпроси в много случаи дават старт на човек, да започне да се занимава сериозно с нещо и да промени живота си към по добро. Трето: Както вече казах, това са една много малка и нищожна част от въпросите, които са прехвърчали из съзнанието ми и не виждам как това ме прави злобен човек, за разлика от някои от коментиралите, които без никаква причина се нахвърлят очевидно със злоба върху мен и моите наблюдения и отново без никаква причина ме “ съжаляват “ въпреки че други са за съжаление. И пак казвам, никъде не съм споменала, че моето или нечие друго щастие на един зрял човек се и ще се определя от това каква кола кара, какви дрехи носи или в каква къща живее. Единственото, което исках да постигна с тази тема и да направим една дискусия относно това, какви коли се забелязват в България, защото както казах аз наистина не съм вярвала, че някога ще видя ( някои от тези коли ) на живо и за мен е интересно.

23.   Вместо да съдите авторката, която има ум да разсъждава, съдете тея с парите, които ви се подиграват в очите, крадейки ви и показвайки МУТРЕНСКИ НАЧИН НА ЖИВОТ! Защо ли, авторке? Защото заради коментиращите телета, които казват да не си врем носа в чужди работи, сме дотук. С тия наши крадени пари откъде ли не, тая паплач си купува колите.

24.   Авторке, защо имам чувството, че ти се надяваш чрез тази тема да провокираш някой, който изкарва добри пари и честно, да ти каже: аз изкарвам парите си честно, започнах така, така и така, направих това и това, отидох там, направих това и това. Ей така всичко да ти напише в темичката ти наготово. Да ти даде старт да започнеш да се занимаваш сериозно с нещо. Ей, чудесно! А замисляш ли се, че на него никой нищо не му е казвал, не му е обяснявал. Замисляш ли се колко дълго се е лутал, колко време и нерви е изгубил от живота си докато стигне там, където е днес и сега? Както ти казаха по-горе, 20 годишните със скъпи коли са деца на богати родители, момичета с богати гаджета, или просто са хора, които всъщност не са на 20, но изглеждат на толкова.
Също така не ми се струва особено нормално за жена чак толкова да се интересува какви коли се забелязвали по пътищата в България, това е типично за момченцата по - скоро. Дали не си момче.

25.   Номер 2 извинявай ама как така няма мама няма тате на 25 години с 2 фирми и 7 цифрени суми. Предполагам че си спечелил от някаква лотария и имаш супер правилно и иновативно бизнес мислене за да си успял да си инвестираш парите и да печелиш толкова добре.
Няма мама няма тате виика :D

26.   Повечето от тях са хора, който са част от властта, или поне са близки до нея. Шефове на комисии, общински съветници, депутати, кметове и прочие... Няма да губя време, че да описвам търговията с обществени поръчки, влияние и прочие.

Има и няколко "честни". Един познати, си направиха малък магазин преди доста време и напук на големите вериги, реализират по 300 000 лева печалби. Тайната - 2ма души, работещи на по 15-6 часа всеки ден, без печалба без почивни дни в продължение на година и половина. Те си зареждаха стоката, те си продаваха, те си чист ха, те си въртя ха счетоводството, те си извършваха ремонтите. Трювърдят, че са и спални в задната стаичка, защото не са могли да си покрият наема на апартамента.

24 - Всъщност, хората обичат да споделят как и какво са постигнали. И да, замислям се, че им е било трудно и именно това е причина, да споделят, за да не се мъчат друго, като тях. И нима в твоите очи, човек търсещ мнението и опита на друго е глупав? А последният от ти изказване е просто сексизъм в "умерена форма. "

27.   До 24 - и да й каже, това не значи, че същото ще "проработи" и при нея. Защото всичко е до голяма степен обстоятелства, т. е. да си на точното място в точния момент.

28.   Авторке, въпросите, които си задаваш са си напълно резонни и отговорите не са толкова трудни. България може и да е в Европа, но организационно си е страна от третия свят. Това означава изключително висока престъпност, корупция на всички възможни нива и огромна пропаст между бедни и богати. Стандартът, който виждаш се дължи основно на проституция, наркотици и основно на източване на държавни средства и пране на пари. Източването на държавни средства се превърна в хит, откакто сме в ЕС. Разпространено е от най-ниските до най-високите нива на системата. Високите нива са ясни, там чрез строежи на пътища, мостове, сгради и друга инфраструктура, се крадат милиарди. Тук влизат също и източването на здравната каса ( затова болниците са в окаяно състояние ), НЕК и каквото още се сетиш. Източването на ниските нива е не по-малко пагубно. Въпреки, че сумите са много по-малки, то е повсеместно и ефекта за обикновеният човек е огромен. Веднага ти давам пример. Познавам човек, който е "спечелил" конкурс за зареждане на детски градини с храни. В документацията му пише, че има хладилен склад, хладилен транспорт и отговаря на още един куп други изисквания. Всъщност обаче, той притежава всичко на всичко една ръждясала баничарка, която едва върви в пътя. Хладилник няма и никога не е имала. Все пак това не пречи на човека да си прибира тлъсти печалби от завишените доставни цени, които му плащат детските градини и които в крайна сметка излизат от джоба на обикновения човек. да не говорим, че реалното качество на въпросните храни е под всякаква критика. В много случаи дори те са с изтекъл срок.

29.   Така става в България и редица други страни, където данъчните не си вършат работата. В страни като Швеция или Канада, примерно, подобно нещо не се вижда и дори доста богати хора си карат скромни автомобили, защото в момента в който решиш да се направиш на гъзар и си купиш скъпа лъскава кола, веднага привличаш вниманието на данъчните. Един приятел в Торонто си купи ново БМВ, но на изплащане. Работата му е обаче сервитьор в супер гъзарски бар-ресторант на върха на петзвезден хотел. Изкарва супер добри бакшиши. Буквално няколко месеца след това го повикаха данъчните, ей така профилактично за справка да видят какво става. А, в България, Украйна, Русия, Бразилия, Нигерия подобни проблеми няма. На никой в данъчните не му прави впечатление, че декларираш годишни доходи от 20 000 лева, а си похарчил 50 000 за кола, още толкова за скромна лодка, два нови апартамента в кеш закупени. Данъчните се размърдват само ако има някаква политическа поръчка и изведнъж откриват, че еди кой си не живеел според възможностите си, като че ли преди година, две или пет, този същият не е ходил на плаж до Малдивите с официална заплата в местното кметство от 1000 лв.

30.   Номер 28 ти е казал всичко. Това е - корупция, хурви, основно. То само като видиш някоя изрусена с джип на около 20 години ти е ясно. А бг гъзара първата му работа като се види с пари е да си купи лъскава кола, да му завиждат ония "тъпаци по спирките" и комшиите. С тоя манталитет доникъде няма да стигнем, но това е реалността.

31.   Хората са го написали!
Както всеки може да се досети, нищо не пада от небето!
Със заплата от няколко хиляди лева не може да поддържаш добър стандарт!
Тогава въпросът е съвсем логичен - откъде идват парите? И е много глупаво твърдението на някои от коментиращите, че не трябвало да мислиш и питаш по този въпрос! Да не би да е, защото същите тези хора печелят парите си по незаконен начин и за тях е по-добре другите да не си задават подобни въпроси?

В България се краде МНОГО!

Какви са признаците?
Задай си въпроса какви са заплатите в България и какво реално се произвежда като стоки и услуги, т.е. от какво и колко се печели!?
Заплатите са ниски! Всички го знаем!
Услугите, които всички ние потребяваме като водоснабдяване, електричество, транспорт, гориво за транспорта, здравеопазване, телекомуникация и други са в пъти по-високи отколкото трябва да бъдат и това може да разберем дори като си сравним заплатите с тези на западноевропейците и на каква цена те получават същите тези услуги!

За пример по официални данни, изнесени от ръководни лица в столична община, ПОЛОВИНАТА от водата, която ВиК София черпи от язовир "Искър" се губела по тръбопроводите! Можете ли да си представите, че ако това е вследтвие на аварии, центърът на София щеше постоянно да е едно голямо езеро, където може да се движат венециански гондоли! Тогава какво става с тази вода и къде отива? Краде се и по всяка вероятност, щом става въпрос за големи количества, отива при големи предприятия и фирми. Водата е един голям ресурс и перо в много от бизнесите.
Електричеството - спестявам, сходно е и резултатът е същия!
Кражбата от ДДС! Масово в България хората предпочитат да укрият максимално от ДДС-то на фирмите си. Впрочем, луксозните коли, които гледаме да се движат, предимно са фирмени и за тях е спестено ДДС, т.е. -20% от пазарната цена на колата.
Еврофондовете -всички го знаем! Това продължава вече доста години и парите, които "падат" от там също са големи и лесно се злоупотребява с тях. Какво реално се е свършило с тези пари по всичките фондове? Много по-малко от вложените капитали! Къде са следователно парите? В нечии джобове! Логично е и не е скрито!
Проституция, незаконен бизнес, организирана престъпност - обороти за милиарди всяка година на територията на България ; всички го знаем...! Къде отиват парите -извън България предимно, а частта от тях, която се завърта в икономиката за какво отива? Да не мислиш, авторке, че отиват за инвестиции на бизнеси, които да са на "светло" и за отваряне на нови, скъпоплатени работни места!... Ти виждаш хората, които се ползват от тези пари и не бъди наивна, че 20-годишни изкарват заплати по 10 000 лв./мец. и проблеми нямат!

Не се подвеждай на коментари от сорта на номер 2!
Вишисти с повече от едно образование завършили в престижни университети назапад, с десетилетия стаж в обастта си и работили за големи западни компании, не са намерили ресурса (ВЪПРЕКИ ЧЕ ЗНАНИЯТА ИМ НАДВИШАВАТ В ПЪТИ ТЕЗИ НА 25 ГОДИШНИЯ НАШЕНЕЦ С ДВЕ ФИРМИ И ОБОРОТИ ЗА МИЛИОНИ) да изградят собствени бизнеси; и е много важно да отбележим, че назапад лихвата по кредитите е в пъти по-малка отколкото в България, а възможностите за финансиране огромни, пълно е с физически и юридически лица, които биха финансирали с милиони всеки, в когото видят достатъчно голям потенциал! В България не е така!!! 25-годишният нашенец би бил истинска акула в областта си назапад с неговия потенциал... Запита ли се какво прави още тук в БГ? Аааа, значи, човек с неговите възможности и потенциал веднага би отишъл там! Печалбите биха били много по-големи! Има вероятност да е в софтуерния бизнес, да е шефа и да е намерил за кого да работи (пак става въпрос за западни комании); но този вариант е малко вероятен и ако са го постигнали хора в БГ, то те са малко и нищожно количество от тях са го постигнали до 25 си годишнина. Другите възможности за такива обороти на фирми не включват много познания и минимум магистърска степен от престижен университет, каквито в БГ вече няма;т.е. няма хора, които да ти дадат най-важното - знанията и уменията, за да направиш нещо с висока добавена стойност (в днешно време това е в областта на технологиите). Изключая някоя и друга единица българи, които са пробили и в хардуерния бизнес и не на 25!

В България е много характерно,освен да се краде много и ДА СЕ ЛЪЖЕ ОЩЕ ПОВЕЧЕ!!!

Питаш ли се как е възможно да откраднеш МНОГО без да излъжеш и то поне няколко пъти, и то много хора?
Затова имай предвид, че и част от коментарите, които ще получаваш, не само тук във форума, пак ще са лъжливи!

Запитвала ли си се /което е лошо според някои/, защо много нашенци искат да имат бизнеси?
Освен, ако не е със собствено ноу-хау и труд - това разбирам!
За да контролират ресурсите на страната, финансовите потоци, работната ръка, откъдето идват и огромни пари. Без да работиш ти лично, без да полагаш особен труд (освен да сплашваш и назидаваш, и да се репчиш на "тези по-долу" сякаш ти си бог за тях), получаваш наготово огромен ресурс, който употребяваш за себе си!!! ЗА НЯКОИ ТОВА Е МЕЧТА, ЗА ДРУГИ НАЧИН НА ЖИВОТ, НО И ЕДНИТЕ И ДРУГИТЕ ИМАТ ЕДНО РАЗБИРАНЕ ЗА ЖИВОТА С ЛИПСА НА МОРАЛ И ЦЕННОСТИ!
ДА СЕ ТРУДИ ЧОВЕК - ТОВА Е ЦЕННОСТ!!! ДА ПОЛУЧАВА ОТ ДРУГИТЕ, ОЩЕТЯВАЙКИ ГИ, ТОВА Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!!!

32.   “ В страни като Швеция или Канада, примерно, подобно нещо не се вижда и дори доста богати хора си карат скромни автомобили, защото в момента в който решиш да се направиш на гъзар и си купиш скъпа лъскава кола, веднага привличаш вниманието на данъчните. ”

По-скоро е проява на лош вкус.

33.   Да караш скъпа кола на лизинг не е кой знае какво и не се иска да имаш кой знае какви средства. По-скоро е признак на келешлък и неумение да боравиш с парите правилно.
Вярно е, с 600 лева заплата няма как да вземеш БМВ на лизинг. Но с 3000-4000 лева вече е напълно възможно. Такива пари изкарват вече доста хора - програмисти, брокери, финансисти, застрахователи, в кол центровете...

34.   Мисля че но. 13 ти отговори изчерпателно. Много от коментарите тук са на дребни душици, които вземат 500-800 лв заплата, мислят си че това е нормалната заплата в БГ и завиждат на тези които вземат 3000-5000.
В БГ съм вземал 250, вземал съм и 1500, вземал съм и 3000. Все тая. Със всяка заплата съм бил богат, защото съм можел да надвия на масрафа си. Сега живея в Лондон с 3000 паунда и пак ми стигат и не се лишавам.
Но както казва но. 13 има и такива хора които живеят с 5 бона в БГ и не им стигат за нищо. Обикновено техните автомобили са показно скъпи. Не, те не са богати. И 10бона да вземат пак няма да са богати. Те просто разполагат със средства. Аз в БГ карам рено еспейс от 2001 с газова, ама в нея се качваме 7 човека приятели. А в Лондон пък карам БМВ 1чка, за 3000 лв, че с нея работя. Нямам и един лев или паунд заем към никого. Мога и да спестявам поне 30% и вече го правя над 6 години сравнително успешно.

Българина е с комплексарско мислене, важното е да покаже че има. Изобилието да си личи. Важното е на масата да има, а не е важно дали наистина е гладен. Затова масово хората се загробват със заеми. Родителите глезят децата си им купуват играчки, даже и 30годишни да са. Младите масово са негодни за нищо. Тия които са годни, карат тойоти на газ, като но. 13, защото си ценят парите, за да могат да носят отговорност за себе си и семейството си.

Авторке, не те упреквам за темата. За разлика от дребните душици не си личи да влагаш емоция на завист в темата. Може би наистина разсъждаваш логично и търсиш отговори. Ами ето ти отговора. : Заеми надхвърляне на възможностите си.

35.   Държавата бедна и по университетите слаби умове, ама иначе всеки умен и работлив, има найкове за 300, кола 50 бона.. Схеми брато, схеми.

36.   Аз имам БМВ Х5 2013г. и няколко корекции (нос и хиалурон в устните). Не особено скъпи дрехи, обувки, чанти (Kenzo, Michael Kors, Guess, Valentino, Fendi, Ted Baker, Versace, Pinko). Не работя и се издържам от майка ми. Работи престижна професия в България. Не мога да кажа, че ходя всеки ден по почивки в чужбина, но пък съм доволна от живота и не се оплаквам. На 23г. съм. За сега още уча и имам много свободно време. И аз съм забелязала, че по улиците и спирките ме гледат осъдително момичета - честно казано ми е приятно.

37.   Но. 36 е типичната представителка на упадъка на нацията ни. Насъбрах цялата гняс , която искам да изкажа срещу един човек, типичния представител на един народ. Онзи Ганьо , за който се водят ежедневни дебати , разказват се файлетони и вицове . Малко са ми думите , честно. .. Все пак ще пробвам , със страх да се отклоня от темата.

Приятелко, 36 . Аз нямам нужда от силикон по мене си и се чувствам добре така , както съм се родил. Някой някога ти е натресъл ( най-вероятно излъгал) комплекс , че не изглеждаш достатъчно добре. Карам една кола за 3000 лв , но я пълня с приятелите си , които са ми такива вече над 30 години. Не че не мога да си КУПЯ твоето БМВ , със собствени пари , просто нямам нужда от вниманието на другите , точно както нямам нужда и от хилаурон, за същото. Бил съм в над 38 държави , а в 3 на работа. В България съм работил над 15 години. Последното е жизнен опит, с който се гордея. Сам съм си финансирал всичките пътувания (с българските си заплати) . Никой не ме гледа осъдително и пациентите ми ме уважават достатъчно (казват ми го всеки ден) за да кажа, че живота ми е осмислен , като помагам на хората.

Т.е. аз имам всичко онова , за което ти си мечтаеш да имаш . Имам го естествено, не се налага да се преструвам с хилаурон. Постигнал съм си го сам, не ми е го дала мама. Докато ти си го доставяш изкуствено. А ако не можеш , злобееш. Сигурно и завиждаш доста. Нито силикона , нито дрешките , нито бмвто ще ти купят уважението на хората и винаги ще си на дъното на човешките взаимотношения. Вкарала си се в един повърхностен модел на поведение, от който един ще се побъркаш, защото човешката душа е много над Майкъл кУрс или Кензо Мензо

Опитай се да преосмислиш житейските си ценности , че на доста крив път си тръгнала. Съветче .

Авторке , глей ,глей ко става тука... малеее

38.   Ами, въпрос на приоритети, авторке. Ще ти дам пример. По стечение на обстоятелствата в момента работя за малко пари. Ще уточня, че когато и за колкото и пари да работя не си купувам маркови дрехи и не вдигам стандарта, един вид не се изкушавам. Докато работя на тази заплата, ми се наложи да чуя приказки подобни на това, че съм мизерник. Един вид работя за никакви пари. Това беше от устата на човек, който в момента работеше за повече, но затънал в кредити. Присъствах и на разговор на едни познати, бачкащи за много пари, коментиращи, че ще теглят пари за кола. Заеми пак. За парите, които изкарват, ми е странно защо им е заем? Но те много си угаждат: скъпи заведения, маркови парцали, почивки яко. И парите хвърчат. Тия познати ме гледаха с едно съжаление, каква бедност, какво чудо... А аз само се усмихвам. Имам 50 000 събрани в банката, но по начина ми на живот никога няма да го разбереш. Мечтая за семейство и деца, а не на 30 за поредния парцал или кола. Затова ти казвам, въпрос на приоритети. И предпочитам да живея според доходите си, отколкото да се заробя с кредит, който ще изплащам целия ми трудов стаж.

39.   Номер 36:
Нали се сещаш, че си нещо велико само в очите на простолюдието. Може би такъв е таргетът ти - да привличаш вниманието на шофьори, монтьори и пр. (иначе цялото ми уважение към хората с тези професии). Също и да ти завиждат разни бедни момичета от провинцията.

Я сега си представи, че си харесаш някой мъж с по-висок социален статус. В неговите очи ще си една обезобразила се глупачка. Да си правиш корекции на тялото на 23 години...Това говори за липсата на сиво вещество, моето момиче. И това не може да се компенсира даже и новото X5 да караш (а не тази трошка 2013, дето струва едни 30 хил лева макс). Ти си за съжаление, буквално.

40.   И на мен ми е приятно да ви продавам фалшивите чанти, да ви слушам как познавате оригинално Валентино от 100 метра и да ви гледам вирнатите носове на излизане. Да сте ми живи и здрави.

41.   Всички пари са от укрити доходи, неплащане или източване на ДДС, ниски заплати на служители, изпрани нелегални доходи.

42.   Една дума има и се казва КРАЖБА. Под една или друга форма.