Споделена история от Други

Кредит и извън БГ ?
Здравейте имам един въпрос, предполагам има хора които са имали взимане даване с банки или пък просто знаят повече неща та ето ми питането:

Предполага се че нямам нищо на свое име но работя стабилна фирма не отдавна и изкарвам горе долу добри пари, при евентуално удобрение за кредит от сума 40, 50 000 лева искам да попитам ако съм в чужбина извън ЕС и забавя някоя вноска какво се случва след това? ясно е че в бг пращат съдия изпълнители но нямам нищо на мое име предполагам родители освен за информация за мен не могат да им прехвърлят кредит защото все още съм жив, идеята ми е какви по големи главоболия могат да ми създадат банките освен да ме добавят в списъка с неизряден платец и ако се върна тук естествено да ме осъдят?

Коментари

1.   Ако кредита е ипотечен, то е ясно - взимат ти имота. Ако е потребителски и е с поръчители, пак е ясно - ще гонят поръчителите. Ако е без, тогава ще те осъдят, ще ти запорират банкови сметки, ще ти вземат някакво имущество (ако имаш) като мебели, уреди, коли и т.н. Ако няма какво да ти вземат, ще ти продадат задължението на т.нар. фирми за събиране на вземания, разбирай на легалните мутри, които си имат изпитани методи. Ще те намерят и в чужбина, а ако не успеят, ще започнат да заплашват близките ти и ако се наложи и ще им изтупат праха няколко пъти. За последното не се бъзикам - в действителност в България има такава практика с такива продажби на вземания и после последиците не са много красиви. Чувал съм за доста такива реални случаи и искам да ти кажа, че въобще не е шега работа.

2.   Ами помисли малко в перспектива. Родителите ти са живи, но няма гаранция след 5-10 години. Дори само единият да си замине, ти получаваш наследство някакъв дял от апартамент/къща/пари в банка. Само че в тоя момент изскача един съдия изпълнител и налага запор. После съдебно делене или подобни истории, ако е част от недвижим имот. Ти стоиш в чужбина и псуваш - и съдия-изпълнителя и глупостта си.

3.   Едва ли ще ти дадат толкова голям потребителски кредит. Взема се предвид парите, на които те осигуряват. Разходи- наем, телефони, коли, кафета изобщо колко харчиш и какви разходи имаш. Знаеш, че в Бг рядко работодател осигурява на реалните пари. Има банки, които най-ниските им праг е над 500лв за да ти разгледат искането за кредит. Идеята ти дуфнеш като вземеш кредит не е добра. За една, две, три... вноски пропуснати не е фатална, аз бях пропуснала 6 докато бях в Бг и все още нямаше съдебни действия срещу мен. Не знам дали защото точно по това време бях на нова работа и според договора се водих на изпитателен срок 6 месеца и осигуровки на минимална заплата или цялата процедура е тромава но не пострадах. Звънене по телефон, Писма и т. н. родителите ми не са задължени да плащат, но за тях е тормоз всяка седмица препоръчани писма и нахални куриери. Така се случи, не съм искала да изпадна в такава ситуация и да си плащам вноските но уви. Моят съвет е вземи си кредита ( при мен срокът за връщане бе определен от банката) ако има как възможно най-ниска дългият срок. По леко ще ти е. Ако не може, в последствие може да изискаш преразглеждане с цел удължаване на срока и намаляване на мес. вноска. То ще ти струва 10% от главницата. В смисъл ако си взел 20хил., 200 лв ще ти струва разглеждането. Не се оризилосвай живота с кредити и безумието да не ги връщаш. Няма не платен дълг