Споделена история от Други

Заплатата не ми стига, отчаян съм
Преди две седмици започнах тежка физическа работа 2 на 2 по 14 часа. Заплатата ми е 900 лв на месец, някой път ще е 840.
Под наем съм в София и след огромно търсене не намерих под 400 лв наема. Имам и един кредит 140 лв на месец за година напред. Карта за градски, ток, вода, отоплението също е на ток, ползвам бойлер, няма топла вода, телефон. Като извадя всичко и остават към 150 лв, имам и други дребни нужди. Храната не съм я включил. Притеснявам се, че идва зима и тока ще бъде повече.
Мисля си за втора работа, но 30-31 плътни дни в месеца няма да мога да издържа, след два дни на едната съм като пребит. Но, така месец за месец докога? Не знам как да изляза от това положение. Ще съм благодарен на мнения и съвети, защото се отчаях..

Коментари

1.   Всички сме така в тази държава .. Вие и наеми плащате и семейства гледате и се справяте, а аз съм един непрокопсаник и се ядосвам. Само опропаставям парите си и животът си. На никой не му стигат парите ... мизеруваме. Аз съм на 27, но явно съм един лигльо, тъй като виждам хората как се борят и мъчат

Аз по принцип получавам над средната заплата и си докарвам допълнителни доходи, но парите не ми стигат. Дължа 23 000 лв, от които единствено техниката вкъщи ми струва 4 и колата 7, останалите явно съм ги пропилял, тъй като винаги харча повече отколкото изкарвам.

Абсолютно всичко знам къде ми отива. Записвай си и ти, когато не си записвам положението е и по-лошо дори !

Заплатата ми бе 1000, сега е 1200, допълнителният ми доход е поне 500 лв на месец, а понякога достига и до над 1000 лв ... минимум съм на 1700, максимум на 2400,2500, и ако изкарам 1700, харча 2000, ако са 2500, харча 3000 и това е всеки месец вече, всеки месец съм на минус.

По-миналият ми месец храна 474, гориво 300, кола ремонт съединител 920, масаж 160 (имам проблеми, не е за глезотия), излизания 234, мтел, глоб, виваком и тв и интернет - 263, футбол 50, кредит 200, здраве 100, други разходи 60, за други хора 180, телефонни ап 43 ... миналия месец пак 350 храна, гориво 300, масаж 80, излизания 250, врата 420, подаръци неща и т.н ... 220, дрехи 200, телефони 170, кредит 200, една екскурзия реших да се поглезя 360

Винаги минусите са ми от такива неща, ако тръгна просто да се отпусна някъде да изляза или купя нещо за в нас. Парите може би ще ми стигат само за ядене, тук-таме малко излизане, сметки и гориво...

Минимума е храна 300, гориво 300, масаж 80, излизания 150, за др х 100, кредит 200, телефони, интернет, изплащане и т.н - 150, сметки 200, по колата винаги си има едно средно 100 лв на месец и тук-таме други разходи за поне 100 лв което прави 1680 лв ... аз имам чувството, че никога няма да мога да заделя някакви пари. Вярно, че и съм ръсипник, но ...

2.   Ние сме мъж, жена и бебе и живеем на месец със 1 100 лв., остават ни и пари. И ти ще се справиш. Само че ние не живеем под наем, това е разликата. Имаш ли близки, които да ти помагат? Според мен тази заплата е ниска за това, което правиш. Бих те посъветвала да ясмениш. Или да отидеш в друг град или у дома. Така не знам как ще издържиш... ще живееш в омагьосан кръг на плащане на наеми и бачкотене, жилище не можеш да купиш... ще се съсипеш. Моят съвет е да търсиш спокойствие, лека работа и що годе да скърпиш месеца. В България това е квалитетно...

3.   Вземи си съквартирант.

5.   Почасова работа, няма друг начин.
Когато парите не стигат, но все пак не си на минус, има два варианта - намираш още пари или живееш с колкото ти остава.

6.   Моята заплата е 470 чисто. Винаги съм на минус, всеки един месец. Само картата за градски транспорт ми е 50 на месец. Не се глезя по тикакъв начин, дрехите ми са втора употреба и ги купувам рядко. На 26 съм. Това с записването е добър вариант. Моят съвет е да наемаш квартира без парно, да си носиш храна на работа, пакетчета кафе (всяко кафе иначе е 60-70 ст. до 1 лев и повече), да ограничиш заведенията. Ако си пушач - откажи цигарите. Купувай храна, която да готвиш вкъщи - по евтино е и само намалена. Не взимай кредити и не давай заеми.

7.   Здравей, аз живея с около 1300 на месец в София, но се появиха здравословни проблеми, които ми гълтат около 300 месечно, така че съм в подобно на твоето положение. Ще ти кажа как се справям:
1. Живея със съквартиранти. Има известни неудобства, но се свиква, ако попаднеш на правилните хора. Наемът ни е 650 за голям тристаен апартамент, по 325 на човек. И моето е скъпо, можеш да намериш и по-евтини варианти. и за 200 може да намериш стая, в малко по-евтин квартал.
Карта за градски транспорт - 365 ги дадох наведнъж за една година, идва по 30 на месец.
Готвя си вкъщи, не ям по заведения почти. С 15 лв. на ден се оправям за ядене, без да се лишавам.
Сметките ни са по около 60 на човек лятото и 120 зимата - не мръзнем, но и не прекаляваме.
Не пия и не пуша, за излизания максимум 100 на месец да давам.
Каквото остане за други разходи -дрехи, пътуване.

При теб ще е много трудно, но не и невъзможно. Смятаме най-евтините варианти:
Квартира със съквартиранти - 200 лв.
Сметки - 70. По-малко отопление, ще се обличаш и завиваш.
Транспорт 30 на месец.
Храна 300 - няма как, докато оправиш кредита, ще я караш на картофи и зеле. Ял съм и с под 10 лв. на ден.
Кредит 140. Не знам за какво си ги теглил, но не тегли кредити, ако не е наложително.
Остават ти едни стотина за други разходи.
Втора работа според мен не е добра идея - да речем може да го направиш за няколко месеца, да върнеш кредита. След това използвай тези два дни да учиш и да се развиваш. Като си качиш квалификацията и придобиеш знания и умения, лесно ще намериш по-високо платена работа. Конкретен съвет ми е трудно да ти дам, понеже не знам какво те влече, каква квалификация имаш, какво си учил. Успех!

8.   Едни познати живеят на квартира в Младост 4 до Бизнес парк - две стаи кухня, мизерия е, но общо наемът е 400 лв - тоест за една стая ще плащаш 200 лв, а ако си намериш и познат: 100 лв. Има такива оферти, рядкост е и е далеч от лукс, но за временен вариант - става. Някои хора записват университет само заради евтините общежития. :D В Малинова долина също има оферти - 2 стаи от къща за 300-350 лв, което пак е по-евтино в сравнение със сегашната ти квартира.
Нямал ли приятел/познат, който да би искал да ти е съквартирант, за да си поделяте месечните разходи?
Кредитът ти не е толкова голям, не плащаш пари за гориво, заплатата ти е почти 1000 лв (да, не е цветущо положение, но някои хора се оправят с 500-600). Вариант е или да потърсиш по-добре заплатена работа, или допълнителен начин за печелене на пари (може да е почасова работа, примерно общ работник на повикване). Не се отчайвай, работи здраво и след време няма да имаш подобни притеснения!

9.   Ако можеш намери съквартиранти, може да не ползваш кабелна. За друго не се сещам, кофти е на квартира.

10.   номер 1, както описваш нещата, ти и 5000 да получаваш, пак няма да ти стигат. Сори, но в твоя случай не държавата ти е виновна, а ти не можеш да си правш сметката. какви са тия "мтел, глоб, виваком и тв и интернет - 263"??? при толкова оферти на мобилните оператори как ти се събира такава сметка, не ми е ясно. то не са други разходи, за други хора, подаръци, врати... само искам да те питам ако се разболееш 1 ден, какво ще правиш?

11.   В София наемите са ужасно надути и просто не си струва да се живее там. В смисъл по- на сметка е в провинцията, но малко хора го осъзнават. Аз за моята работа съм гледала обяви, че в София заплатите са с около 200 лв по-високи. И за какво да ходя там?
Ти в София де факто си с 500 лв, а в провинцията може да си с поне 700 за същата работа или за по-лека, това в най-лошия случай.

12.   Ама трябва да дойдеш в София нали селчо. И после другите са виновни.

13.   11, абсолютно си права. И аз им се чудя на хората какво толкова са се юрнали за тая София. Даже в момента има професии, които в София са по-ниско платени от провинцията, понеже там конкуренцията е висока, а в провинцията не останаха хора работодателите изпитват неумоверен глад в някои сектори и са склонни да плащат доста прилични заплати, само и само да намерят хора.

Но дори и в София да плащат повече в някои професии, разликата е толкова малка, че с нея само наема не можеш да си посрещнеш, а да не говорим, че и стоките и услугите като цяло са по-скъпи в София. Ако пък решиш и собствено жилище да си вземеш в София, тогава пък съвсем. Заплатата няма да ти стига само за вноските.

Отделно пътуваш поне 1час повече до и от работа, въдуха е по-мръсен и е по-стресово, натоварено и тъпкано с хора на всякъде.

За мен ако не ми плащат ПОНЕ 1000 лв отгоре в София, никога не бих тръгнал. Дори и за 1000 не знам дали си заслужава. А такива професии, които са значително по-платени в София в сравнение с провинцията, са малко. В София има смисъл да правиш бизнес заради големия пазар, но не и да работиш.

Повечето хора чули-недочули, че някой отишъл в София и изкарвал големите пари къде истина, къде не и всеки втори решил, че като отиде и той ще бере пари от дърветата. Но това, че има други 1-2 млн там, които едва свързват двата края, не е важно.

14.   София се препълни, не можеш да се качиш в метрото. Плащаш за нулев комфорт. Обаче също така виждам, че някои просто ще умрат, но няма да слязат от колите. Ами бензина не е без пари бе, хора. Аз съм от София, но тази лудница страшно ми писва. Ако можех, щях да отида някъде на спокойствие или поне да не ходя на работа всеки ден. То само от адския транспорт се изнервяш, а заплатите - подаяние...Животът е един, а ние се въртим като животинки в цирка...Лошото е, че и на запад стана така. За единия хляб се бачка.

15.   Намери си по-нормална работа. За тези малки пари има голям избор.
Другото което трябва да направиш е да намериш съквартирант. 400 лв е много за сам човек.
Други варианти нямаш. Съжалявам.

16.   Пич заплатата ти е добра,но 400лв наем,време ли си нямал.Че то не ти остава нищо,решение не е втора работа,вземи си отпуск и веднага сменяй квартирата,поне с 200лв по евтина и нз тая близо ли ти е до работа!

https://www.alo.bg/3687258

Нещо такова ти трябва!За квартируващ,това е достатъчно!

17.   Тая година на два пъти младежи на морето в Слънчев Брях ме обидиха, че съм нациинален предател, защото съм идвал от гурбет. Единия стоеше на тоалетните и събираше по едно левче. Казах му в Холандия плащам веднъж едно евро, драсва те с туша и повече не плащаш, а тук вече 4-ти път плащам. И последва репликата. Стана ми жалко колко негативно ни е превърнало безпаричието. В софия бях барман с твоите сме и същите пари. Живях е стая на Витошка за 200 лева. Доста голяма и прилична. за храна 10 лева на ден, ако си готвиш. Можеш да си покриваш разходите с тия пари според мен. И смени работата. Тежък физически труд за такива пари, после не можеш да си платиш лекарствата. Има и много обяви за работа в чужбина. За една година се спестяват около 20000лв по цехове за месо, полета или каквото намериш. После се върни в София като искаш.

19.   Моят съвет е да смениш работата, ако ти се занимава с компютри, купи си книги по програмиране, в нета можеш да намериш всичко, което ти е нужно или изкарай курс по програмиране в Софтуни или Телерик, дори едно висше изкарай, ако ти се знимава, обаче можеш да минеш и без висше и курс, ако си кадърн ще те вземат на работа, като масово стартират на 1200-1800, с 2-3 год опит м/у 2000-4000 средно и нагоре в зависимост от позицията, може и да не е програмиране има и други позиции в ИТ, ако не ти се знимава с програмиране, пойнтерсувай се в има много информация в нета, а и в София се търсят много ИТ-та.

До 11 и 13. В ИТ сферата на ден пускат много обяви за работа и не само в тази сфера, така че не може да става дума за конкуренция, при положение, че се пускат една камара обяви на ден за работа, навсякъде има недостиг на кадри, дори и в чужбина. Всеки може да ходи, където си иска, но нека не забравяме, че някои хора взимаме доста повече от средната заплата за страната, за да живеем в София, въпреки че съм работил дистанционно от провинцията, като програмист също, но не взимах чак толкова, колкото сега. Това, че някои хора не са учили нищо и ги мързи да си размърдат мозъчните гънки, и искат на готово да взимат големите пари, си е техен проблем.

20.   Е къде си се нахендрил в тая скъпа мизерна София?
Върни се в родният си град, няма да даваш пари за наем. В моя град си ходя пиш-не давам пари за карти и глупости.
Мисли практично, недей търча след овцете

21.   Как така някои решиха, че съм от провинцията понеже съм под наем? От София съм, но нямаме жилище. Отделно, че вече съм голям, отделно, че баща ми предписа апартамента на синовете на втората си жена, айде спрете се малко без да знаете.
Благодаря на всички останали за мненията и съветите.

Автора

22.   14 - За колите имаш право, но лично аз, ако имах малко повече пари, също ще избера кола. 280 го чакам всеки ден, ако нямам луд късмет, по 20 минути. С него ходя на работа. Идва рейса, препълнен е толкова, че не мога да вляза, ако вляза - толкова претъпкан, че излизаме от него всички после потни и меко казано изнервени. Има и 1 шофьор на 280 - да не дава Господ да се попадне на него, точи нафта и кара с по 10 метра в час - силно се замислям да звънна за него някъде. А вътре - ад на Земята. Прав/а си за колите - безумно мтого са и стават задръствания, но всичко предпочитам, само не и този ужас всеки ден!

23.   Авторе, не разбрах само какво значение има от София ли си, от Варна ли си или от Мало Конаре? Това, което има отношение е, че нямаш жилище и трябва да плащаш наем.
Нека ти дам положителна гледна точка - когато на човек му дадат наготово, той се измързелява. А хората като теб, които се борят за всяко нещо в живота, развиват знания и умения, които в крайна сметка ги правят успешни. Аз съм от Варна, живея в София. Като се прибера в града си, приятелите ми, които си живееха с родителите, на по 30 са с акъл на 18 - нямат работа, оплакват се от държавата и искат от мама 10 лв. за кафе. Познатите ми софиянци, които живеят с родителите си, са горе долу същата работа. Да научиш детето си да му даваш наготово е най-лошото, което можеш да му направиш. Може да ти звучи странно, но е напълно възможно баща ти да ти е направил услуга, оставяйки те без жилище. Учи, работи, развивай се и ще успееш!

24.   Майка ми допреди няколко години се грижеше за четиричленно семейство сама, с 400 лв. на месец.
След това започнах и аз да работя и помагам, но допреди това я карахме много бедно.
Не плащаме наем, но аз ходех пеш на училище (в София), за да има братчето ми пари за карта за градския и мама да може да отиде на работа необезпокоявана от контрольори.
Не пускахме никога парно вкъщи, защото не можехме да си го позволим. Завивахме се цяла зима и носехме пуловери.
Аз нямах джобни за училище. Мама ми предлагаше, но ако вземех, знаех, че за семейството ще има по-малко.
За моите 2 лв. на ден, които ми се полагаха, вземахме хляб и маргарин, за да си правим препечени филийки.
И така с около 2 лв. карахме по два дни.
Понякога приготвяхме супа за около 5 лв. и караме до следващия ден.
Много вкусна супа прави мама.
Та... така се кара с малко пари.
Човек трябва да може и с малко.
И да ви кажа, винаги сме били много близки и сплотени в недоимъка си, никога не сме се чувствали зле психически или натоварени.
Да, боляли са ме краката от ходене понякога, смяли са ми се, защото нося едни и същи дрехи почти всеки ден, но мисълта, че благодарение на тези липси семейството ни продължава напред и живее заедно и щастливо винаги ми е давала смелост и способност да гледам ведро на нещата.
Това съветвам и теб.
Не се плаши от това да си беден и да се лишаваш.
Яж малко и евтино, колкото да не припаднеш.
Пести от консумативи - само най-необходимото.
И защо наистина не си намериш съквартирант за квартирата?
Така сметките ти ще спаднат с половина.
И не забравяй около пестенето и мизерията да се радваш на живота, защото той всъщност е доста хубав, дори и когато краката ти са подгизнали от преспите, а имаш да ходиш още 2 км до училище :)

25.   21, ми като нямаш жилище и нормална работа в София, какво въобще те задържа там? Това, че си роден там? Отиди в друг град или друга държава или поне си намери по-доходна работа, ако трябва изкарай курс нещо. Ако не по-доходна, поне по-лека, че да можеш да комбинираш с втора. Намери си съквартирант или наеми само стая с хазяи, поне докато си изплатиш кредита.

26.   Хора, лека работа за повечко пари няма.

27.   24., моето семейство е нещо подобно на твоето, макар и малко по-добре, затова ми се иска да те питам някои неща, ако публикуват поста ми:
Как си намираш приятели и имаш ли такива? Хората странят ли от теб, смятат ли те за странен/а? Защото никой млад човек не ходи с едни и същи дрехи, с евтини (2-ра употреба) също. Гадже имаш ли и имал/а ли си (ако искаш на тоя въпрос може да не отговаряш, въпреки, че е анонимно... ). Също и предполагам никога няма какво да разказваш, защото, предполагам, не ходите никъде със семейството ти, хобита имате ли не знам, и те струват пари?
Зимата как заспиваш като ти е студено? Аз ако ми е студено - не мога да спя, как си в кондиция на училище / на работа на другия ден?
Тази еднообразна храна не ви ли вреди на здравето, боледувате ли по-често, като се разболеете нали трябват пари за лекарства?
Ако някой те пита примерно "Защо не хващаш автобуса? " какво отговаряш?

Питам, защото аз съм в подобно положение, макар и малко по-добро (в смисъл съм си казала от храна и от отопление няма да се лишавам, но от всичко друго - да), но се отличавам от останалите хора, особено младите. А родителите ми живеят точно така, както си описал/а ти.

28.   Отивай в чужбина, там ще получаваш повече, може да си делиш апартамент с някого. Ако работиш в ресторант например, хапваш там, заплащането на час те мотивира да стоиш на работа по - дълго. Някои хора, дори и да искат не могат да се върнат в България, заради ниските заплати - не могат да оцелеят и да им останат пари. София не е добре, ако нямаш жилище в сравнение с чужбина, заслужаваш по - добър живот на по - добро място. Успех!