Споделена история от Други

Използване на кредитна карта
Здравейте.

Обмислям да си взема кредитна карта, с която да изплащам езиков или специализиран курс. Месечна вноска до 150 лв.

Лимитът и ще бъде 1000 лв. Заплатата ми е около 650 лв. чисто. Постоянните ми ежемесечни разходи са 300 лв.

Бих искал да разбера, дали има хора, които използват тези карти за плащането на постоянните, месечни разходи и това носи ли им бонуси?

Интересуват ме приблизителни примери, кой как използва парите от своята карта по дати и суми на покупките или тегленията на пари. Също, след колко време, след като съм възстановил цялата сума ще мога да я използвам отново.

Благодаря.

Коментари

1.   Аз имам две карти с различни лимити. Не ги използвам ежедневно, но си е удобство когато трябва да платиш нещо, а нямаш пари в брой. Освен това често я ползвам за плащане на сметки. Много по-лесно ми е да си платя мобилния телефон онлайн отколкото да ходя до офис на Теленор. От всичко, което можеш да правиш с картата най-неизгодно е да теглиш пари от банкомат, за това те съветвам да го избягваш, защото ти взимат доста пари. Предполагам, че всяка банка има различни правила, но в случая с моите когато плащам нещо имам 40 дневен гратисен период да върна парите без лихва. Обикновено процедирам така. Плащам каквото плащам с картата и на 10-ти, тогава взимам заплата, отивам в банката и си погасявам задълженията. Е, не е казано да ги погася изцяло, те си ми пращат съобщения каква е минималната сума, която трябва да внеса. Ако примерно съм ползвала картата повече или съм я използвала за големи покупки, погасявам само част от задълженията си, но като цяло не е хубаво картата ти винаги да е на нула и да връщаш сами минималната вноска. Та гледам да компенсирам, ако този месец съм върнала примерно само 20%, другия месец не само гледам да си върна всичко за текущия месец, но и да внеса малко допълнително. Ами общо взето това е. Голямо удобство си е стига да не се изкушаваш да правиш неразумни покупки, защото винаги трябва да помниш, че реално това не са твои пари и после трябва да ги връщаш.

2.   не разбрах защо искаш да плащаш с кредитна карта и очакваш бонус? плащането с карта или онлайн ти спестява време, иначе да не очакваш намаление на сметката? и не разбрах какво имаш предвид под това "кой как ползва картата по дати и суми"? какво те интересува аз какво съм купила? ти може да купуваш съвсем други неща.
аз лично плащам с кредитна карта само където наистина се налага: самолетни билети, хотели, при покупки онлайн от чужбина и т.н. После веднага (т.е. в гратисния период) погасявам задължението. иначе лихвите не са малки, въпреки че за малки суми и кратки срокове са поносими.

3.   Аз имам такава, от януари не съм и покривал лимита! И си внасям минималната вноска от 20лв. на месец, банката си знае работата :)!

4.   Сега банкова карта ли ти трябва (дебитна примерно) или непременно кредитна? Щом вземаш 650 и харчиш 300, не виждам проблем да плащаш 150 без да си под нулата.

5.   Аз работя в банка. Повечето клиенти внасят вноски по кредит и кредитни карти. Имаш лимит. Минималната вноска може да е 10 максималната примерно 100 лв. Имаш падеж на който внасяш сумата. Ти решаваш колко да внесеш максималната вниска или минималната .
Лихвата зависи в коя банка си. Ако искаш пари за курс по-добре тегли потребителски кредит .

6.   Номер 1, предполагам, че притежаваш револвиращи кредитни карти.

Ако използваш 500 лв. от общо 1000 лв. (примерно), и внесеш минималната месечна вноска, от да кажем 50 лв., ще имаш ли лихви върху оставащите 450 лв.?

Номер 2, питам "кой как ползва картата по дати и суми", за да видя като пример, как протича целия процес от закупуването на нещо, до момента, в който трябва да се върнат парите.

Номер 4, проучвам въпроса и с кредитните карти и с овърдрафт-а. "Щом вземаш 650 и харчиш 300, не виждам проблем да плащаш 150 без да си под нулата. ". По принцип е така, но в моя случай се налагат извънредни покупки и все още не мога да се ориентирам...

Автора.

7.   Отново съм аз, автора.

Целта ми е да разбера, как, чре пример, притежателите на карти използват плюсовете на гратисния период, който предлагат банките.

8.   Ако наистина ти трябва кредит специално за езиковия курс - по-добре вземи потребителски или си договори овърдрафт с банката.

Миля условията са далеч по-добри от тези по кредитните карти.

9.   номер 2 съм. Гратисният период при мен е до 45 дни, т. е. до 15-то число на следващия месец. Как го ползвам? Ами идеята е да не ти текат лихви веднага, ако пазаруваш, а да ги погасиш примерно от следващата заплата. Аз вече писах: купувам с кредитна карта каквото не мога с друго платежно средство, иначе имам налични пари да го погася веднага