Споделена история от Други

Цените на имотите
Здравейте,

Имам един въпрос към хората, които разбират от недвижими имоти: защо цените са толкова високи. Това не е мое мнение. На такова мнение са и немалко международни експерти, които следят тези неща по целия свят. Гледах едно предаване за хора, които си търсят жилище по целия свят. Попаднах на епизод за Австралия. В хубав квартал в Сидни млада двойка се двоуми между две къщи: една триетажна с басейн и една двуетажна без. Първата струва 130 хиляди долара, втората 90 хиляди. За 130 хиляди лева моя приятелка едва успя да си купи двуетажен апартамент в не особено привлекателен столичен квартал. За 80 хиляди друг мой приятел си купи едностайна гарсонера с баня в Люлин. Защо цените на имотите у нас са толкова нереално високи? После се учудваме зашо България е на челно място в Европа по брой млади хора, които още живеят с родителите си.

Моля редакторите да публикуват темата.

Коментари

1.   Защото Европейската централна банка напечата няколко трилиона (хиляди милиарда) евро. Тия пари не отиват в космоса, а се наливат навсякъде. Съответно един англичанин като види апартамент в Лондон 60кв. м., който струва 200 хиляди евро и после види същата квадратура в София за 60 хиляди му се струва адски изгоден и го купува. След като го купи, спекулантите/строителите казват "я, те дават повече, значи ще искаме 80хиляди". А това в Австралия по снимки не го преценявай. Първото което е - Австралия е континент, виж на картата колко голям и имат 20 милиона население, а не 200 милиона. Отвсякъде океан и не могат да идват нито емигранти, нито английски пенсионери търсещи си къща за през лятото. Съответно цените им са по-други.

2.   Населението в София постоянно нараства, а редица чужди фирми създават една средна класа, която може да си позволи, да си купи имоти на по-висока цена.
Отделно, има и много хора от чужбина, поради гореспоменатата причина", който купуват имоти, с цел "инвестиция", което допълнително покачва цената и надува цените.
В дргутие страни има политика, кяото малко или много забавя този процес на поскъване. А и има и мног по-доходоносни инвестиции, от имотните. Нещо, кеото не е дотъпно в България, а познавам много малко българи, котй биха си сложили парите в чужда компания.

3.   Ако дадена стока в магазин се купува много, то тази цена ще се увеличи, така действа и пазара за недвижими имоти.
Така е, като чужденци и новозабогатели "бизнесменчета" купуват имоти.

4.   В София е скъпо, а в селата са евтини. В чужбина имат по големи възможности.

5.   Не знам какво предаване си гледал, но информацията ти не е вярна. Или е старо, или нещо не си разбрал. Специално за теб си направих труда да проуча пазара и според numbeo.com цените в Сидни са между 9000 и 14000$ на квадрат в зависимост от квартала, но това за апартаменти, не за къщи.

После си направих труда да вляза в няколко сайта за недвижими имоти и най-евтината двуетажна, която открих, струваше 300 000$ и дори не беше в Сидни, а в градче наоколо, при това не много близо до Сидни. Иначе в повечето сайтове почваха от 600-800 хил.

Ако ми намериш двуетажна къща с басейн в хубав квартал на Сидни за 130, обещавам да я купя и да ти дам процент. Провери си информацията, има си сайтове. Такава къща за под 600 трудно ще намериш. А в София подобна къща можеш да си купиш за 3 пъти по-малко пари.

6.   Според мен е поради следната причина. Ако имаш свободни 150000 лева ще вземеш на година около 2000 лева лихва. А ако купиш със 150000 лева жилище и го пуснеш под наем ще вземеш 12 х 600 = 7200 лв на година и имаш собственост и почти 5000 лева повече доход

7.   Реално цените на имотите в бг не са високи, заплатите на работниците са ниски и процента печалба на работодатели и банки, които смучат от обикновените хора, е прекалено висок.
Но въпреки всичко ако се сметне колко часа трябва да работи българин за 1кв метър от двустаен апартамент и съответно Австралиец, които са на една и съща длъжност, истината излиза на яве, Австралиецът ще трябва да работи 2 пъти повече часове за да си купи апартамент.

8.   Това е само временно. Балонът в София вече почва да се пука.
Въпрос на време е. За 2019 очаквам поне 10% спад, 2020 още 10-20%.
Реалната цена за мен е 700 Евро на квадрат, другото е спекулация.
В момента се строи масово и скоро предлагането ще надвиши търсенето, освен това лихвите ще почнат да се вдигат. Ще гръмнат и много кредити.
Сега не е момент да се купува. Аз лично шортвам всичко.

9.   Няма никакви масово купучащи англичани и никаква средна класа, която може да си позволи тези цени. Просто банките раздават кредити на поразия и има достатъчно кандидати да ги получат. След като търсенето се финансира с измислени пари на кредит, то цените скачат нагоре. Всеки приема малко по-неизгодни условия за да надцака другия, докато условията станат нереални за всички. Тогава пък продавачите се запъват от психологически фактори. Те са свикнали цените само да растат, защото имотецът им е единственият лъч надежда в сивия им безсперспективен живот да изкарат пари от някъде и всеки си мисли, че с това ще забогатее. Дори и търсенето вече да не може да поддържа високите цени, продавачите не продават на по-ниски, а чакат да стане чудо. Ами то няма смисъл, все едно го давам без пари, я да му тегля един ключ и да си стои за по-добри времена. Отстъпки правят само тези, които са на зор. На другите им обявите си висят с години. Масово има случаи на обяви със снимки от един и същи обект, пуснати от 5-6 различни брокера да стоят 4-5 години непродадени. От толкова време поне аз водя наблюдение. Брокерите естествено лъжат масово, че търсене има и цените само ще растат. Като ги попиташ защо тоя обект дето съм го виждал преди 5 години още стои непродаден, ти изваждат дежурния фокус - ааа, ние тогава го спряхме от продажба, щото собствениците нещо умували, ама сега пак решили да го продават. Глупости на търкалета.

10.   След 20 години демографията ще си каже думата и блоковете ще престанат да никнат. Тогава ще започне обратен процес, любопитен факт София расте само заради механичен прираст, хора от провинцията се местят в София и така тя увеличава своето население. След 20-30 години територията извън София ще изгуби своят демографски потенциал, стане ли това столицата веднага ще започне да губи население на естественият принцип, по- малко родени, повече починали. Живи и здрави по младите ще видим и този епизод от предстоящата история...