Споделена история от Други

Какво срамно има в думата - народна?
Когато имам време отварям този форум, и за моя изненада, намирам доста интерести теми и много интересни коментари. Личи си, че има полезни коментари на ерудирани участници, които превръщат форума в своебразна импровизирана енциклопедия. Понякога се замислям по темата зададена като въпрос в заглавието. Кое наложи, България да се преименува от Народна Република България, само в Република България? Нима сега не е народна? ! Вероятно я смятат за олигархична, затова думата народна отпадна!? Интересто ще е да видим вашите коментари.

Коментари

1.   Веднага ти отговарям. Република идва от латинското res publica, което в превод означава "дело на народа". Т.е. "народна" се съдържа в самата дума "република". Беше добавено от комунистите с цел да се подчертае, че държавното управление е обвързано с върховна власт, осъществявана посредством избрани от населението органи. Всички знаем как се провеждаха тези избори и какво на практика избираше народът, на думата "народен" беше използвана като клише с чисто идеологическа цел. Иначе, както казах вече, "република" и "народен" са практически синоними.

2.   Темата е по-дълбока от това което евентуално подозираш, но народно е вредна дума, много вредна, за тези които с право бихме определили като наши колонизатори. Дори в общението помежду ни чуждите думи са често вече 40% и с всяко следващо поколение става все по-зле. Това се възпитава от медии, политици, "образование".

3.   Републиката вече не е на народа а на политиците. ;)

4.   Комунистите го измислиха да подчертаят, че уж народа има властта, понеже знаеха, че не е така, ама нали за пред хората властта трябва да е "народна". Пълно лицемерие, нищо ново под слънцето. Колкото и сега "избираме" кой и как да ни управлява.

6.   №1, ивинявам се, чесе обръщам към тебе, но при монархиите, делото не е ли пак на народа? Да вземем за пример Англия, там не кралицата взе решение за излизане от ЕС, а народен референдум реши това, това комунистическо ли е? А щом думите- народен и република са синоними, то защо НРКитай, не премахва- народна? Нима думата народна означава, че държавата е комунистическа? Изглежда №3 ще излезе прав, махнаха -народна, за да подчертаят, че народа вече няма думата, че ще става това което решат други за нас, било то извън държавата или вътре в нея, но под диктовката отвън. Нима бяха маловажни въпросите - дали България да влиза в НАТО и в ЕС? Никой не повдигна въпрос за референдум, което би трябвало да е истинско демократично дело на народа. Излиза, че нито думата народна, нито република са свързани с България!? Би трябвало да е само провинция България на ЕС, защото управлението е от там. По какво ние се различаваме от Каталунците, които искат да се отлъчат от кралство Испания? Защо в Англия референдумите важат, а в Испания не важат?

7.   Защото "Нардона Република" не е "името" а е формата на управление.
Никой не казва Китайска Народна Република, освен самите китайци, на които е набито в главите, че са "нардона" република, която е оправлявана от партия, кояот мислела за народа и била от народа, което е пълна глупсот.

Освен това, народна и републиканска са сининими. Народна Република, просто е смешно. Все едно, да кажеш "благороден аристократ". Тавтологията, може да е инструмент в литературата и да е нещо, което си ползваме в ежедневната реч, но няма място, да е в името на държавата ни.

А и другите ти теории са ... доста хипотетични.

И опазил ни Бог от "нардони" държави, управлявани от народа. Защото, каквото и да ти е казал дядо ти, мъдростта не се крие в масите.