Споделена история от Други

Дело за обида? Ами ако обидата е вярна?
Здравейте!
Казах обидни думи на някого, който ме заплаши със съд. Това няма как да се случи по две причини, но не това е темата.
Ами ако обида е факт? Това е все едно да кажа на някого, че е висок и той да ме съди.
Нарекох жена ку*ва, а това е самата истина. По-късно проверих в тълковния речник. Тази дума значи "жена, която живее развратно". А доколкото разбрах, думата идва от италиански и значи жена, която е правила секс преди брака или буквално "жена, кривнала от пътя". А всички тези неща са верни за нея, тогава аз не отбелязвам ли просто един факт?

Коментари

1.   Не се съди за обида, съди се за клевета. Например, ако наклеветиш някого, че е откраднал нещо, набил някого или дори че жена му е курва и спи с всички без да имап сигурни доказателства. Може да се заведе дело за клевета, ако е бъкан с пари и се чуди какво да прави. За клевета могат да те осъдят на административно наказание.

2.   Само, че няма закон, който да забранява кой с колко да спи, иначе мъжете всичките щяхте да сте ударени от закона. А вие ганьовчета комплексирани от немай къде след какво ли не плюене, накрая стигнахте и до там да си мечтаете и да се тръшкате за закон, с който да заклеймявате жените, от които се комплексирате. Няма край ващо падение, толкова жалки... жал жал жал.
ж22

3.   Напротив номер 1, така хубаво си се съди за обида, че ушите ти плющат.
Всеки да си мери приказките. Авторе тази дума не се окачествява с тълкувателното и значение, а е общоприета обидна квалификация, за която има богата съдебна практика. Пиши в гугъл присъди за обида „к*рва” и ще видиш.
Но при всяко положение ще си по чл. 78а от НК.

4.   От авторката:
Жена съм и не се тръшкам. Не съм се уплашила, че ще ме съдят, както споменах това е невъзможно. Попитах от любочитство, пък и на някой някога може би тази тема ще му е полезна.

5.   Дори курва да значи "жена, която живее развратно", понятието "разврат" е абсолютно субективно и зависи от моралните ценности на човека. Има хора, за които е "развратно" да ходиш без фередже; за други не е развратно да правят секс с още четирима партньори; за моята майка, например, пенсионирана учителка, френската любов е върха на извратеността и разврата, тя дори отказва да повярва, че има хора, които я практикуват. Лично мен, ако ме нарекат "курва", няма да ми пука, а пък да губя време да се разправям със съдилища - абсурд! Ти обаче, след като влагаш морална оценка в тази дума, нямаш право да квалифицираш така хората. Кой с кого, как и кога спи, си е негова работа. Сексът между възрастни хора не е престъпление.

6.   Не е вярно, че не може да се съди за обида. Както клеветата, така и обидата е престъпление против честта. Обидата има основен състав в Наказателния кодекс. В случая става въпрос за обида чрез думи. Дори казаното да е факт, това НЕ изключва обидата. Щом съответната дума се оценява от обществото като обидна, както и лицето, срещу което е отправено обръщението го възприема като такава, то няма пречка да се стигне до съд.

7.   Номер 1 не знае, но се обажда. За обида има съд (мисля, че беше до 3000лв евентуалната глоба), а клеветата е отделна тема - там май беше до 7000, но не гарантирам. Клеветата е примерно да отидеш в полицията и да кажеш, че някой те е заплашил и се окаже, че не е вярно. Отиват, арестуват го, оня се стресира, съседите го виждат и си помислят, че е престъпник - заради тия ефекти те съди за клевета. Или подаваш жалба в съда, че те е измамил, а се оказва, че не е вярно и ти си знаел, че не е вярно. Кажи му, че имаш свидетел, че не си обиждал жена му и след като те оправдаят, ще го съдиш за клевета - да попита адвоката си възможно ли е да му се случи и ще му мине желанието да експериментира. Другият полезен вариант е да му кажеш, че имаш роднина в съда и номера му няма да мине. Блъфираш естествено, но ще се хване.

8.   Разбира се че може да те съди и ще си платиш като поп. Дори наречената с тази дума жена да е имала сексуални връзки, няма как ти да ги определиш като разврат. Щом за обида "грозна" могат да те осъдят да платиш 400лв, за изречената от теб обида цената ще е по висока, но не мога да кажа цифра защото глобите са по преценка на съда.

9.   Абе не знам, ама мен едно време ме обидиха и то със смс-и, ама обидиха брутално. После говорих с адвокат да я съдя. Обясни ми, че това са трудни дела, проточват се много, струват пари, трудно се доказва и общо взето накрая я я осъдят, я не. А и да я осъдят, ще плати примерно 200 или 500 глоба, които пак я ги плати, я не и в крайна сметка веднага след това пак може да ти каже, че си педераст примерно и какво? Пак ще започнеш ново дело с години? Как ще докаже, че си я обидил, след като в моя случай дори с смс-и не можеше да се докаже, понеже не били доказателство? Трябва и свидетели да търси и не знам си какво, пари за адвокатии години наред и за какво? Ще е много тъпа, ако тръгне да те съди.