Споделена история от Други

Въпрос към мъжката аудитория
Здравейте хора,
момче на 24 съм и от известно време размишлявам върху един въпрос, породен от едно мое скорошно събитие.

Бих искал да разбера вие как бихте реагирали ако изпаднете в ситуация, в която здравето и/или животът ви е застрашен (нападение, грабеж и т. н) когато сте сам и когато сте заедно със скъп за вас човек. Отправям този въпрос понеже правя неща и реагирам по начин, по който никога не бих ако съм в същата ситуация, но сам.

Преди известно време с приятелката ми ни ограбиха групичка от момчета. В подобна ситуация, ако съм сам, бих направил опит да избягам (в конкретния случай обаче токчета и тичане не вървят ръка за ръка) в което няма нищо срамно - даже абсолютно рационално решение при положение, че надали някой има какъвто и да е шанс когато е толкова числено превъзхождан. Та да се върнем на темата - изпитвах страх - да, но в пъти по-малко когато отговарям и за нечии друг живот, камо ли пък живот на скъп за теб човек. Да тръгна да бягам изглеждаше като последното нещо на света, което бих направил. Като че ли чувството ми за самосъхранение отива на заден план. Някакси усещах, че не ме интересува дали ще ме пребият, наръгат или каквото и да е, стига да успея да предпазя човека с мен. Инстинкт ли е това? И ако е, нормално ли е този инстинкт да е толкова по-силен от чувството за самосъхранение?

Коментари

1.   Нормално е, със това доказваш, че обичаш от сърцето си момичето до теб. А след време като имате и дечица, ще видиш, как ще трепериш върху тях, Това е нормално за всеки един уважаващ себе си мъж. Твоята постъпка е мъжка. Поздрави пич.

2.   Инстинкт е. Нормално е защото мъжът е еволюирал да предпазва живота на жената и децата. Децата на тези мъже които не са го правили, са имали по-малък шанс да оживеят. И от там този тип гени и поведение не са се запазили за сметка на другия. Изобщо учат ли ви нещо в часовете по биология? ...

Ако имаш предвид - здравословно ли е лично за теб подобно поведение. Не задължително. Гените се развиват да облагодетелстват вида, не индивида. Като всеки инстинкт, той може да бъде обърнат срещу теб като личност. Има и социално програмиране естествено, какви били задълженията на мъжа (за жената знаем че няма задължения), но по-силното е инстинкта.