Споделена история от Други

Спестявате ли
Въпросът ми е спестявате ли пари, аз взимам голяма заплата, но пак нищо не ми остава. Живея в София.

Коментари

1.   Да, не взимам много голяма заплата, но успявам да спестя по малко, не живея в България и нямам намерение да се прибирам.

2.   Ами зависи какво разбирате под голяма заплата.
И аз живея в София, живея в собствен апартамент и 1000 лв на месец ме оправят перфектно. Даже знам, че има накъде още да се спестява, но не искам да хабя усилия за това...

3.   Трудна работа, все нещо изскача, широки пръстииии......

4.   Една стотинка не ми остава, а работя на три места. Живея в София. Ако вържа месеца, без да ползвам овърдрафт, съм щастлива. Не ходя по козметици, рядко с мъжа ми, който също работи като луд, си позволяваме развлечения. Не купувам готова храна, а готвя аз. Нямаме скъпи хобита. Почивката ни тази година беше за 3 дни на морето. Дрехите и за двамата ги купувам от магазини за втора употреба. И пак нищо не остава. Това много ме тревожи. Ние просто не можем да поемем повече ангажименти. И двамата сме с отлично образование и работим по специалностите си.

6.   Аз спестявам половината от заплатата си-около $ 2,500 на месец.

7.   Към авторката: и за какво толкова харчиш, че не ти стигат? Обоснови се!

8.   Живея под наем, с приятеля ми, наемът е 500лв. Сметки още 200, имам кредит-170, стока на изплащане-70лв. Пушачка съм, и към 150лв на месец давам за цигари, кола поддържаме. Останалото за храна, дрехи, козметични процедури, кино, шопинг. Имам и две кучета, които са ми поне 200лв месечно. Взимам 2500, приятеля ми взима 1300. Зададох въпроса, тъй, като с него решихме, че е добре да започнем да заделяме по някой лев, а не всичко да ни заминава. Исках да видя другите как се справят.

9.   Номер 4 - Наистина ме натъжи коментара ти.. Помислете за смяна на работните места, разбирам, че искате да работите по специалностите си, но да не ви стигат парите за елементарни неща и едва да изкарвате месеца не е нормално. В днешно време сервитьори, бармани, крупиета и хора само с средно изкарват по 2000-3000лв, и то работят два на два. Наистина ме натъжи, пожелавам ви всичко най-хубаво и по-добри времена.

10.   Имам спестени, но и второ дете чакаме и гледам да имам някакви пари. Сега съм с 380 лв. майчинство през втората година. То като има наем, кредити, цигари и парите вървят. Човек колкото повече има харчи повече. За сервитьор с 2000 лв не съм чувала, може би само в София.

11.   винаги спестявам, това е задължително, макар и не една и съща сума всеки месец (10-20-30% от заплатата). Има спешни ремонти, здравословни проблеми, техника, излязла от строя, така че не може човек да няма някой лев, а кредитите са пълна набутка, освен ако става дума за жилищен.
добре, авторке, изброените суми в коментар 8 (ако приемем, че е твой), са към 1200 по груби сметки. Значи ви остават към 2500 на месец. Как ги харчите за храна, дрехи, шопинг, кино и пр.? Готви вкъщи, така е по-евтино и здравословно. Все пак дрехи можете да не купувате всеки месец, а за сезон, а и не вярвам всеки сезон да си сменяте гардероба изцяло. Шопинга спокойно можете да го орежете. Не знам колко често ходите на кино, но чак толкова да харчите ми е странно. Ако имате деца някой ден как ще се справяте?

12.   Много е тъжно, когато някой започне да напада и да се обяснява как не сме можели да спестяваме, защото не сме разпределяли.
Ами заплатата ми е 900 лв нето, някой път 860, защото съм два на два. Наема е 380, телефон 40, карта за градски 50,, лаптоп на изплащане 40, (защото ми трябва а е непосилно да купя наведнъж),
ток 80, (сега ще зимата ще стане поне 150-180) отопляваме се на ток, в жилището няма парно, вода 18 лв, вход 12 лв, лекарства 70, храна 120 и по-малко на месец, дотук 810, плюс минус. И от четири месеца ходя на зъболекар за едни неща по 70 лв и още няколко пъти ще ходя.Тока взе да се увеличава всеки месец фактурата и някакви извънредни като зъболекаря или друго и съм на заем от брат ми и не знам как и кога ще му върна. Така, че нямам възможност да внасяме и 10 лв в спестовна сметка, а не че имаме широки пръсти.

13.   Аз съм сам ерген в собствено жилище. Разходите са ми:
- Ток, вода: 50
- Телефон: Нямам разходи, ползвам служебен
- Интернет: 20
- Отопление (само зимата): 100
- Други такси: 30
- Градски транспорт: 50
- Фитнес, басейн: 50
- Кола нямам
- Храна, заведения, дехи: средно 300

Общо разходи към 600 лева. Заплата нето средно между 6200-6900 при 80-90 часова работна седмица. Остават ми към 6000 лева, които се трупат по сметките. При моя начин на живот живея супер скотски - ни почивка, ни кола, ни жена, ни нищо. Не си мислете, че живея по-добе от някой бедняк. 12-13 часов работен ден, 7 дни в седмицата. 8 часа сън. Остават 2-3 часа да се изкъпя, да наготвя и да отида на фитнес. Почивка не съм имал от поне 10 години.

14.   Номер 11, не готвя вкъщи, тъй като работя по 13-14 часа 4 или 5 дена в седмицата, едната седмица 4, следващата 5. Когато съм почивка нямам сили да готвя. Пазарувам все пак, правим си сандвичи, омлети, но това не го броя за готвене. Също така чистя, поддържам дома, ходя на фитнес 2 или 3 пъти седмично, времето не стига. Не си сменяме изцяло гардероба чак всеки сезон, но всеки месец си купуваме дрехи. Също в сметките забравих да спомена, че моето облекло за работа е скъпо и него също аз си го покривам. Да, не се купува всеки месец, но да кажем 500-600лв годишно. Отделно зъболекър, лекарства, ако някой се разболее. На родителите ми също помагам, 200-300лв на тях давам месечно. Но решихме с приятеля ми да започнем да спестяваме, не за нещо конкретно, просто да имаме заделени пари за всеки случеи. Благодаря на всички за коментарите.

Авторката

15.   Вместо да пестите инвестирайте. В момента има достатъчно финансови инструменти, интересувайте се.

16.   С моите доходи няма как да спестявам. То само сметките са колкото заплатата ми, а за храна и "екстри" като лекарства и зъболекар (дано не се налага често) разчитам на пари от приятеля ми. Безумна история! Работя на пълен работен ден 5, а понякога и 6 дни седмично, а като ме заболи зъб ми се доревава, ама не от болка, а защото знам, че пак ще прося пари за да си позволя да ида на зъболекар. Добре дошли в България! Страната в почти европейски цени и с африкански заплати!

17.   16
Нищо им няма на заплатите, . Държавата с африканско интелектуално ниво сме. Можеш да си повишиш дохода, щом работиш, не си инвалид...
Чети, учи, гледай говори с хора, които се справят

18.   Не вярвам на хора, които твърдят, че не им остава и една свободна стотинка, която да сложат настрани.

Аз лично съм живяла с малко под 100 лв на месец, включително сметки в продължение на повече от година. Поради липса на доходи трябваше да откажа цигарите, месото, глезотийки, дрехи и т.н.

В момента влагам около 10 % от заплатата си в 3 институции - пенсионен фонд, инвестиционен фонд и застраховка живот. Имам акции в 2 международни компании.

Никой няма да се погрижи за бъдещето ни, освен нас, затова си дължим да бъдем икономични и рационални.