Споделена история от Други

При починали баба и дядо, внуците имат ли право на наследство?
Историята е следната. Баба ми и дядо ми от страна на бащата имаха апартамент на тяхно име. Дядото е починал като млад всъщност, а баба - миналата година. Те имат само едно дете и една внучка - “баща ми” и аз. Бащата за мен нищо не означава, ненавиждам го. Той се разведе с мама, заряза мен и отиде при любовницата си и се грижеше за нейното дете (един наркоман). Мен не ме е погледнал, затова не ми е никакъв баща, освен по документи. Въпросът е, че аз гледах бабата, грижех се за нея. Аз я обичах. Той не я е погледнал! Апартаментът беше на нейно име и на дядото. Тя почина неочаквано, иначе щеше да го препише на мен. Това обаче никога не ми е било цел. Сега обаче така се стекоха обстоятелствата. Баща ми настани наркоманския син на любовницата си след като баба почина (по-рано не беше стъпвал с години в жилището). Аз няма да търпя това! Той каза, че като пряк наследник, апартаментът си е негов и ще прави каквото си иска. Става дума за тристаен (четири с кухнята) апартамент. Чух от някъде, че ако апартаментът не е на името на бащата и аз като внучка, имам дял. Ако е така, ще се боря и ще го съсипя дори за една стаичка. Имам си аз дом, но въпросът е принципен. Как не го е срам! Кажете ми истината. И аз съм на 21 да вметна, не съм непълнолетна.

Коментари

1.   Само баща ти е наследник на баба ти и дядо ти.
Ти си наследник на баща ти, когато умре.

2.   За момента САМО И ЕДИНСТВЕНО баща ти е наследник на имота и има всички права върху него, след него си ти, децата ти... и т. н.
Но, ако се нямате ме съмнява, че един ден преди да почине няма да го е продал или преписал и други

3.   Ако са починали родителите ти - ДА може!

4.   Тук бабата си е сгрешила. Можеше да ти го прехвърли срещу гледане, а ти просто си я гледал без да знаеш нещата в подробности. Ще те разочаровам и ще ти кажа, че единствен наследник се пада баща ти, а след неговата смърт ти получаваш правата на апартамента.

5.   Нямаш никакви права над този имот, докато баща ти е жив. А ако той го прехвърли на друг приживе или продаде, дори и след смъртта му няма да имаш.

Ако има брак с любовницата си, тя също му е наследник.

Трябвало е баба ти приживе да ти прехвърли нейната си част. Нейната си част, защото дори тя докато е била жива, баща ти също е имал някакъв дял, понеже е наследник на част от дела на дядо ти.

6.   Баща ти няма да рискува да го прехвърли на наркоманчето, защото оня ще продаде апартамента. Ако го прехвърли на майката (сегашната си жена), пак рискува да му бият шута. Затова ще си го държи поне засега. По-добре е да си подобриш отношенията с него и има шанс някой ден да не прави нищо, т.е. да го наследиш. Ако демонстрираш омраза, ще получиш съответно (т.е. нищо). Внуците могат да получават наследство от баби и дядовци, ако родителят от страната на тия баба/дядо не е жив. В случая баща ти е жив и ти не пееш в хора. Така че не бързай с репченето и "съсипването" като даже не знаеш нещата. От незнание най-много някой адвокат да те съсипе.

7.   Ако баща ти го предпише на любовницата си и нейния син, дори когато умре ти няма да се докопаш.

8.   По закон ако няма завещание, само баща ти (като единствено дете и липсващ съпруг) е наследник. Можеш да се консултираш с адвокат, дали все пак не ти се полага нещо за грижите, които си положила.

9.   С омразата нищо няма да постигнеш. Само ще си съсипеш живота, докато му отмъщаваш и ще хвърлиш пари на вятъра по адвокати или подобно. И ще му доставиш даже удоволствие. Просто забрави за него все едно не съществува.