Споделена история от Други

Проблем с банка. Съвети?
Здравейте,

На 21 години съм, работих известно време в чужбина и като се прибрах внесох парите в новооткрита банкова сметка. След 4 месеца внесох още малко спестени пари и забелязах, че са ми удържани 35 лв. от първоначалната сума. Отговорът, който ми дадоха беше прекалено сложен за разбиране от обикновен човек или поне от мен. Та по тази логика парите ми постоянно ще намалеят и няма никакъв смисъл да стоят там. Става дума за ДСК между другото. Въпросът ми е при всички банки ли е така или аз просто съм избрал грешната? По-добре да си стоят под дюшека дето се вика вместо да е така. Има ли добре запознати хора с нещата, които биха ми дали съвети? На мен това ми се стори малко безсмислено. Освен това при всяко теглене също казват, че има такси, не можеш цялата сума наведнъж да изтеглиш, а на части. Ако искаш наведнъж даваш някаква молба и т. н Много сложни ми се видяха нещата. Трябва ми банка, която работи по елементарен начин.

Коментари

1.   В ДСК е така, да. Ако теглиш големи суми, направо те режат през кръста. Защото таксата е обвързана с процент, който не е много малък. Трябва да теглиш на 1000 пъти по някакви малки суми, защото за малки суми таксата не е процент, а е някаква твърда малка сума.

Аз поради друга причина минах на ЦКБ и с изненада открих, че там и големи суми да теглиш таксата пак е малка. Не си спомням точните суми и такси, но беше нещо от сорта за 3 бона теглене в ЦКБ ми искаха 2 лв, а в ДСК 35 или нешо такова беше. Можеи да бъркам точните цифри, но разликата беше огромна и мен това ме учуди.

а иначе за служителите на ДСК се носят легенди, мога до утре да ти разпрявам за каква некадърност и мързел става въпрос. Всеки път съм си казвал, че не може да е по-зле и всеки следващ път са ме опровергавали.

2.   Колкото по далеч ти седят парите от банка толкова повече ще имаш. Банката живее от такси и лихви, сложи си парите в трезор като платиш просто годишна такса или инвестирай в злато примерно или земя.

3.   Имах сметка в първа инвестиционна банка. Лихвите не ги усещах като се трупат, но нямах никакъв проблем с тегленето. И по 3 000 съм теглил а таксата се увеличаваше със сумата. На 1000 лв. ми взимаха по лев. На 1500 по 1.50. Иначе имах и в ДСК и когато поисках да закрия сметката, за 8 000 чаках седмица след молба да ми ги изплатят.

4.   Почти на всякъде е така - товарят с всевъзможни такси - като се започне от обслужване на сметка та се стигне до такса "броене'
Ако днес внесеш едни 1000 лева на влог и след месец ти се наложи да ги изтеглиш ще получиш сума по малка от първоначално внесената.
Ако не ми превеждаха заплатата по банков път хич нямаше да се занимавам с тия айдуци, ама нямам избор...

5.   В момента лихвите с тооооооооооолкова малки, гравитращи около 0. 5 процента, че е безсмислено човек да държи парите в банка. Освен, ако няма голяма сума - от 20 000 нагоре и не ги сложиш на срочен влог от 24 месеца минимум. Такси затова, такси за онова и накрая като решиш да си закриеш сметката, съвсем те обират

6.   Брей, изненадох се, че българските банки са станали такива хайдуци. Аз живея от много години в Сащ и не съм си идвал също от много години и не подозирах, че нещата така са се променили. Бях чел, че БГ банките плащат доста големи лихви на влоговете. Тук в щатите интереса на вложените пари е много малък, но поне аз не им плащам когато тегля. Нали когато си вложил пари банките работят с тях и печелят, а защо трябва и когато теглиш да им плащаш. Накъде отива този свят? Става страшно.

7.   35лв за 4 месеца са много. Вземат по 2лв/месец за сметката. Което е 24лв/година. Може да има някаква блокирана сума, която да не можеш да теглиш докато не закриеш сметката. Но други неща не би трябвало да има. Освен ако не си пуснал SMS известяване за всяко теглене и редовно плащаш с безконтактна карта, т.е. плащаш нещо за 1-2лв и те праскат с 0.15лв за SMS. Тогава може да натрупаш разход 35лв набързо.

8.   В момента май наистина е по-добре да си държиш парите "под дюшека". Банките имат толкова много такси, да не говорим, че лихвите които уж ти дават са смешно ниски, а и всички знаем колко е "сигурна" банковата система в България. Сигурно знаеш за КТБ и как за малко и доста други банки не изгърмяха по същата схема.. За това, ще ме извиняват банкерите, ама нямам им доверие, пък и са прекалено алчни.

9.   За да не ти взимат пари ти трябва спестовен влог без такси за откриване, закриване и всякакви други. Ако е отворен може и да довнасяш пари, но няма да имаш пластмасова карта. Просто парите ще ти стоят там, ако вкараш примерно хиляда евро за една година ще полечеш още около 10тина евро лихви.

10.   Сигурно няма, то и под дюшека не е сигурно, все пак са хартийки, иначе и аз имам някаква сума в сметката, та се зачудих и аз дали да ги държа там...

11.   Едно време ДСК беше държавна така мисля и беше държавна откакто стана унгарска стана една една.. една от всичките де:)