Споделена история от Други

Пребоядисване на кола ?
Здравейте, не знам има ли значение каква кола карам, но все пак ще кажа, а именно Нисай Кашкай черен на цвят. И както вече сигурно се разбрали от заглавието, обмислям да го пребоядисан през пролетта, но още не съм взел окончателно решение, тъй като не съм наясно с много от нещата, за това се обръщам към вас. Причината да стигна до това решение с пребоядисването е, че колата има доста драскотини, модел 2007 е, освен това е взета и втора ръка, тъй че може да си представите за какво става въпрос. Разбира се, че не е в някакво ужасяващо положение, има си драскотини навсякъде, но по видимите са около 3-4 на брой. Една от които е доста дълбока и вече боята е започнала да се бели лека полека. Другите драскотини, както казах са или просто повърхностни ( които искам да поправя от естетическа гледна точка ), а другите не само заради факта, че не изглеждат добре. Това което ме притеснява обаче е, дали колата няма да заприлича на нещо скалъпено набързо, сякаш аз съм се захванал да я боядисам с четка и боя пред блока. Въпросите ми към вас са: Тези които сте си боядисвали колата, личи ли си че е барана? Аз не искам да сменям цвета, отново ще е черна, но наистина не искам да съжалявам за избора си. Разбира се, че зависи къде и при кого я боядисвате, но дали и при най добрите няма да си личи, че е пипано нещо. Другия ми въпрос е колко време отнема долу горе ( знам че е относително )? Надявам се коментарите да са от опит, тъй като ми е важно да чуя реални отзиви по въпроса...

Коментари

1.   Цялостно боядисване едва ли си струва по това, което описваш. Колите се боядисват на детайли, там, където драскотините са леки може да се мине с дълбоко пастиране и най-вероятно ще излязат и без боядисване. За смяна на цвета - почти забравят. За да се направи както трябва се изкарва целият интериор на колата навън за да остане едно голо купе. В същия цвят струва около 1200-1500, в друг цвят - само ако някой ти се навие и то за много пари.
Дали ще личи след това - зависи от това кой как ти я прави. Ако е поне над средно ниво няма да личи за нетренирано око, хората, които се занимаваме с това винаги виждаме, но не ние сме важните при теб.
Тъй като бояджии има хиляди, каквото и да ти кажем тук няма особена стойност. Разпитай приятели да ти препоръчат някой, отиваш, оглеждате, разбирате се за пари и време и това е. Другото тук е ала-бала.

2.   С това се занимавам.
Много зависи от бояджията. Виждал съм надрано с ключ, и с четка и много финен кит как изчезва драскотината. Лакираха целия детайл и цялостно полиране на детайла. Има разлика около два месеца докато новия лак не започне да се слива със стария. За по големи драскотини се китва целия детайл, боядисва и полира. Иначе ако пръсне само мястото си личи. Но много зависи от майстора.

3.   Няма смисъл от цялостно боядисване. Прекалено скъпо и сложно е, а и си има рискове. Леките драскотини се оправят само с лакиране и полиране, няма нужда от боя. А тези 3-4 места могат да се боядисат само местата (ако е добър майстора) или най-много детайла. Но цялостно боядисване е прекалено крайно решение. Най-много после след тези процедури да си я пастираш цялата за блясък и да се съхранят боята и лака по-дълго време и това е.

4.   При теб понятието "пребоядисване" не е на място. То означава смяна на цвета. В твоя случай ще боядисаш някой елемент, може и почти всички. С нормален бояджия няма да личи абсолютно нищо - все едно е нова. С некадърен бояджия може да се забелязват пръски по дръжки, гумени уплътнения и подобни, но при черен цвят не е драма. И най-вече може да падне лака след 1 година. Намери някой широко известен бояджия и най-вероятно няма да имаш грижи.

5.   Колата е твърде стара за подобен типпинвестиция. Няма никакъв смисъл. Виж какво може с пастиране да излезе и ако толкова много държиш някой детайл може за пребоядисаш 120-150лв.