Споделена история от Други

SSD дисковете - добро или зло
През последните години започнаха да се появяват дискове, базирани на флаш памет, които да заменят стандартните твърди дискове. През последните дни чета форуми, мнения, ревюта на дискове и се оказва, че нещата при новите дискове изобщо не са толкова розови, колкото брошурите се опитват да ги представят.

Вид памет: SLC, MLC, TLC ( достъпните флаш дискове всички са произвеждани а TLC памет, която се похабява най-бързо. известни са случаи, при които дискът се похабява за около 2 години)

Присъствие на DRAM кеш памет ( някои дискове имат и използват собствена кеш памет като буфер за комуникация със системната рам памет и процесор. оказва се, че достъпните дискове често нямат такъв кеш или имат малък/неефективен такъв, и това води до проблеми/драстично спадаща на моменти производителност; също така, са много по уязвими към загуба на данни дори от стандартните HDD при загуба на захранване

Контролер (фърмуеъра на достъпните дискове е къде-къде по неефективен с менажирането на диска)

Количество системна рам памет ( установили са, че присъствие на 16гб рам намалява записите върху диска с около 50% в сравнение с РС с 4гб рам. колкото повече рам имаш, толкова по-малко ще се похабява SSD-то)

Какво мислите за горните моменти? Моля споделете ако имате дългогодишен опит с такива дискове

Коментари

2.   SSD има живот 200 години, по-бърза е, но по-скъпа.
HDD е по-голяма, по-бавна, по-тежка, по-евтина, по-стара...
Нормален еволюционен ход на нещата.

3.   Доста са бързи. Чупят се по-лесно от HDD, но все пак държат добро време. Вземи си 2, направи си mirror и инсталирай OS на тях. Така ако се счупи единия, ще ползваш другия, докато замениш счупения и пак го вкараш в mirror-а. Много бързо ще ти работи и зарежда всичко на SSD.

4.   Те щото са много гадни, затова стават все по-масови и достъпни. Скоро напълно ще изместят механичните дискове, пак така, щото са зли.