Споделена история от Други

Френско "р" - дефект или ефект?
Наскоро започнах да се интересувам повече от френското "р" и произнасянето му. Като цяло се опитвам да го изговарям, тъй като ми харесва, иначе мога да си говоря и с нормално "р". Но това, което ми е интересно е защо някои мислят това френско "р" за дефект. Например при малките деца. И защо не може да е ефект, а трябва да е дефект? ! Питам просто от интерес. :)

Коментари

1.   Сега се замислих. Ако някоя мацка използва това "р" го намирам за секси. Ако е някой пич го намирам за леко смешно, но не и чак да е някакъв дефект.

Според мен и двете р-та си имат своя чар.

2.   Тва не е френско "р". Фенското звучи по много различен начин от дефектното, което някои хора казват и се учи много трудно. А това за което говориш е дефектно "р" и звучи много гадно. Аз имах такъв дефект и още го имам, но не се забелязва толкова лесно. Не се мъчи да си разваляш говора. Това са дефекти. Все едно да искаш да казваш меко "л" винаги. Опитай се да кажеш "люна" вместо луна. Как ти звучи?

3.   Ами защото е френско, на български е неприятен дефект. Жалко, че много хора мислят като теб и не водят децата си на логопед.

4.   То е дефект, но може да се оправи с логопед. Най-често майката е лигла, която не може да казва Р и детето от малко подражава. Не знам дали е вярно или така ми се струва, но в София е доста разпространено явление (дефект). Може би доста родители вместо да ходят при логопед и да оправят нещата си въобразяват, че детето им е много интересно.

5.   Дефект е и то огромен. Първото, което е, когато човек има говорен дефект, какъвто и да е, останалите не го възприемат на сериозно. Второ, ако някога решиш да се занимаваш с професия, която включва говорене пред хора, директно може да не можеш да я практикуваш или просто няма да имаш успех, защото хората няма да те възприемат на сериозно и няма да те уважават толкова, колкото един човек с блестящ говор. Давам ти пример с НАТФИЗ - аз учех там доскоро, тази година имаше кандидати и имаха дефект на Р. Не само, че този дефект е изключително трудно да го оправиш на 19-20 години, но не ги приеха и никога няма да ги приемат, докато не го оправят. Така че, ако имаш дефект - оправяй го, нито е готино, нито нищо. Говора от личен опит казвам, че много съсипва живота на човек. Аз съм имала и още имам лек дефект на С, З и Ц, които ще продължавам да оправям и знам много добре.

6.   Аз имам френско Р, адски ме дразни, всички много ми се кефят. :D Ходила съм на логопед, според мама уж се е подобрило, но аз разлика не виждам хаха.. :D