Споделена история от Други

Как да пробием в живота - да учим или да сме тарикати
Какво е вашето мнение - кои хора са по успешни в живота, кои са щастливи и кои нещастни - тези ученолюбивите, примерните, тези с амбиции и цели или онези отворените и тарикатите с високо самочувствие, ударили го на живот и забавления (момичета, дискотеки, наркотици). Може и да изглежда малко глупава тази тема, но аз не знам да има хора успели само с учене (освен в училище и университета). Каква е разликата в тези два типа хора - да кажем и едните и другите работят с не по голяма разлика в заплащането от прим. 400 - 500лв а това не е кой знае какво постижение. Разликата е в това, че едните са си дръпнали здраво от живота, не са им липсвали купони, гаджета и драми, дали им уроци за напред, а другите забили глави в учебниците са изпуснали толкова "приключения" ...

Интересно ми е вие на какво мнение сте, за какво съжалявате и за какво не, какво сте изпуснали и как бихте променили младините си?

И още нещо - какво е за вас щастието?
Благодаря на тези, пуснали своето мнение!

Коментари

1.   И едните имат предимства в живота, и другите. Едните се кефят на младини, ако може да се нарече кеф да се друсаш, пиеш и чукаш безразборно, но после на по-стари години си патят, защото нямат нормална работа и често са сами. На младини лесно се намират "приятели" за маса, но после нещата стават другояче. И не е въпроса само в заплатата, защото едно е да ги изкарваш с бъркане на бетон, с нерагламентирано работно време и на цената на експлоатация, друго е да си лекар примерно. Авторитета е друг, възможностите за развитие са други, съзнанието е друго, манталитета е друг.

Другите на младини аху-иху, после като одъртеят и мама и тате спрат кранчето "олелеле, живота е гаден, защо трябва да бъркам бетон, защо вече само коври около мен".

Горе-долу така става, съдейки по наблюденията ми.

2.   Щях да пиша много, но само ще ти кажа, че имаш мнгоо да учиш за живота.

3.   Авторе, много въпроси си задал, но ще се опитам да ти отговоря. И искам да уточня нещо, първо. За мен тарикат е човек, който успява да си уреди живота, дори ако няма добро образование, благодарение на връзки, късмет, нахалство и т.н., а не такъв, който пие, пуши и чука на 15 години. Този вторият не е тарикат, а бъдещ неудачник, който ще се бъхти за 500 лв. Миналата година имахме юбилей, 20 години от завършването на гимназията ни и се събра почти целия ни клас, че и випуск и мога да ти кажа, че аз и другите отличници сме доста по-успешни. Дипломати, програмисти, лекари, професори, морски капитани, успешни бизнесмени, адвокати - хора успели в България и други успели в чужбина. Позитивни хора, със семейства, които пътуват по света и се радват на живота. А, тези отворковците, които на 15 години пиеха, пушеха и се чукаха по кенефите, сега са общи работници, шофьори, продавачи в магизин, фермери, строители и да, както предполагаш им е много тежко, изглеждат тъжни, състарени и определено не могат да си позволят круиз до норвежките фиорди или почивка на Канарските или Хавайските острови като отличниците с добри доходи.
Това е финансовата и кариерна част на нещата. Отличниците са по-успешни чисто материално. А, дали са по-щастливи, това е вече и въпрос на късмет, но в повечето случаи, отличниците поне в моето обкръжение, са по-щастливи, да.
Изводът ми е следният, за всичко си има време и място. Когато си на 12, 15, че и 17 или 20 години, основнотно ти занимание трябва да е собственото ти развитие, което включва яко учене и четене, освен ако не си талантлив спортист или музикант и това не означава, че изпускаш готиният живот и удоволствията, а напротив, че просто си строиш здрава основа, за да ти е сладък живота и пълен с удоволствия няколко години по-късно. Когато аз бях в гимназията не спирах да чета книги и да уча, а братовчедите и съседите ми се подхилваха какъв кух зубрач съм и пиеха, пушеха и се чукаха. Сега, обаче, аз съм с доход над 7500 лв. на месец, пътувам където ми е кеф, имам прекрасно семейство и когато пия, пробвам само най-качествени напитки. А, тези, които на 15 се правеха на тарикати, сега са с доходи 500-600 лв, тровят се с евтин алкохол и се оплакват от семейния си живот. Съученичка, която на 16 години всеки месец се хвалеше с ново гадже, 20 години по-късно ми се опаква, че мъжът й я биел, не правели секс с месеци и в крайна сметка се развела. Е, питам те аз, авторе, кой тогава е тарикатът, този, който на 15 си мисли, че живее животът на мечтите само защото пие евтина бира и ракия, пуши цигари и чука пияни тийнейджърки като него, а 15 години по-късно като работник в склад не може да си позволи на една романтична вечеря да заведе жена си или този, който на 15 години само е учил, но затова пък 15 години по-късно пие френски коняк с жена си докато се наслаждава на гледката от крайбрежен ресторант на френския лазурен бряг или Австралия?! Ако се замислиш добре, авторе, ще разбереш, че, тези, които са много надути сега и се смятат за тарикати живеят безгрижно и се наслаждават на евтини удоволствия 5-10 години максимум, но после обикновено живеят в мизерия цял живот в някой краен квартал. А, тези зубрачите, които са изпуснали тези 5-10 години според теб, после ги наваксват много бързо и живеят много по-пълноценно. Затова аз не съжалявам за ученическите и студентските си години, а напротив, радвам се, че тогава съм си поставил една солидна основа.

4.   Смятам че образованието и обграждането с интелигентни и културни хора, изграждането на ефективни контакти и възможности е по-добрият вариант. Под 'тарикатлък' разбирам наскърбително нарушение продиктувано от анти-социално поведение и егоизъм.

5.   "Как да пробием в живота" Правилния път според мен е по средата с петици в училище и със натрупан социален опит обаче без наркотици. За да кандидатстваш за лекар не е нужно да си имал пълни шестици през всичките 12 години, а за да си успешен и щастлив трябва да имаш натрупан малко социален опит. Да знаеш как да учиш и да знаеш как да контактуваш с обществото, да имаш опит в контактите и с отличниците и с тарикатите.

6.   Ми не знам, всеки отговаря за себе си.
Аз учих, работил съм в началото и за без пари (300 лв.), следвал съм новостите през годините, и сега получавам за работата си малко над 8000 лв.
Семейство, две деца. Трето жилище изплащам, та ще има и за потомците.
Екскурзии 2-3 пъти годишно по цял свят.
За тарикат никога не съм се имал. Според мен, ако човек намери мястото си в живота, може да живее добре, да се развива и да просперира бяз да прави нередни неща или да престъпва някакви писани или неписани закони.
Иначе разните там тарикати - Васил Илиев, Емо Макарона и другите всички ги знаем, но малцина от тях са доживели 40.

7.   Щастливи са тези, които са доволни от това, което имат и не драпат за повече ;))

Лошото е, че повечето хора не знаят какво имат ;((

8.   и двете, дядо попе, както гласи вицът :-) има време за купони, има и за учене, човек може да ги съвместява успешно, не знам защо ги противопоставяш. Учи си и си купонясвай разумно, има време за всичко
А реализацията в живота е нещо относително, зависи от много неща - умения, образование, отговорност, социални умения...

9.   Трябва да намериш начин да правиш баланс. Ако се затвориш само да учиш напред във времето ще ги нещастен. Но пък ако го удариш само на партита пак ще си зле след години. Също - не разчитай само на образователната система, обезателно са образовай самостоятелно за нещата които наистина те интересуват.
Най - важното е човек да си поставя ясни цели и да се занимава с неща, които наистина му харесват, и поне чрез едно от тези неща да изкарва пари -ТИ си решаваш, дали ще е бъркане на бетон, медицина, счетоводство или пък... фотография ;)

Щастлив ще се почустваш, когато започнеш да си постигаш целите и ако тези цели наистина са ти били на сърцето.

Избягвай /по възможност, защото са навсякъде/ негативни хора. Ако нямаш такава възможност, просто НЕ ИМ ВРЪЗВАЙ на приказките!
Не се влияй от хорското мнение - всеки от нас си е уникална личност с уникална душевност, чувства, семейна среда в детството, гени и.т.н.

Жена.

10.   Не мисля, че нещо ми е липсвало в ученическите години, колкото и странно да звучи. Учих, което забавяше излизането ми с около 2 часа. Пропускала съм по 2 часа навън от всеки делничен ден, не е голяма работа. Ходила съм на купони, просто не се случваше всеки петък. При мен са важни хората, шумът иначе ми е неприятен. Всъщност, пропуснах дискотеките, но по собствено желание. От друга страна, нямах никакви проблеми с учители или родители. Те бяха доволни от мен. Бях записана в 3 клуба, организирани от преподаватели в училището. Клубове, в които се включих по собствено желание и ми харесваха. Беше много добро решение, спечелих няколко сертификата и грамоти, сдобих се с много интересни знания, разглеждахме различни обекти и директорът ни освобождаваше от часове понякога. Последното е голям бонус в гимназията. Тези занимания взимаха от времето ми, но точно там се запознах с голяма част от приятелите си и мога да кажа, че беше повече разпускане, отколкото учене. Попаднах в добра среда. Участвах в различни проекти, един ме заведе в Испания, където освен стаж, имах и много време за разглеждане.
Имах приятели артисти, в 21 век. Те свиреха на китари, пееха, рисуваха, знаеха заведения, където се чувстваш спокойно и сервитьорите са мили. Може да сме били аутсайдери, но те ме водиха на места, на които да си аутсайдер е чудесно, сливаш се с обстановката и има много като теб.
Определено нищо не ми е липсвало. Не бях затворена, бях ученолюбива. Спечелих много, отделяйки време за уроците. Млада съм, не мога да кажа, че съм успешна, още съм студентка. Развивам се, което не означава, че нямам социални контакти. Човек съм като всички останали, не съм по-добра, но изборите ми ме правят доволна. Не съдя онези, които са купонясвали повече. Те пък са спечелили от друго и също са си прекарвали добре. Когато другите лежат, аз чета, така пак можем да се виждаме през останалото време. И ми е добре, в живота ми има някаква динамика, от едно действие, скачам на друго. Любов не ми е липсвала, но в това отношение бях много по-кротка от съучениците си. В смисъл, че опитът ми се базира на няколко харесвания и на три връзки, като последната още не е приключила. Имало е периоди, в които съм оставяла развитието на по-заден план, но то винаги е било част от картинката. Имало е и много трудности, драми, проблеми. Имаше период, в които нервите ми бяха пред късане, но и това отмина. Не е само розово. Може и да не стигна далеч, може да не намеря добра работа и никога да не си купя собствено жилище, но не съжалявам за нищо. С всеки избор печелиш нещо и губиш друго. Аз лично съм губила почивка и сън.

11.   Всичко е до социални умения. Помага да си начетен, помага да да си кадърен, помага и да си знаеш интереса. Не е или-или. Другият модел е да си гениален в една област. Но колко гении не успяват да се пласират, никога няма да разберем. Така че, прави контакти, бъди самоуверен, подплати го с умения и не чакай успехът да дойде, а го постигай цел след цел.

13.   "И още нещо - какво е за вас щастието? "
Различно е за всеки, но не си мисли, че ще откриеш щастието на дъното на някоя бутилка или измежду краката на някоя жена. Ще намериш само временно облекчение на социалните и сексуалните ти нужди, но ще се сдобиеш със самосъжаление, зависимости и дълготрайна депресия. И това е особено вярно, след като станеш на 20.

14.   Още не си разбрал, че освен захлюпени-ученолюбиви и глупави(по оценки)-пробивни-тарикати има и трети тип, но може би е извън полезрението ти. Те са хем достатъчно умни и учили поне колкото трябва, хем и пробивни. Дали са тарикати - по-скоро не са, но е въпрос на гледна точка. Бил Гейтс ученолюбив ли е или тарикат? Наркотици не е продавал, не е завършил висше - ще го зачислиш към тарикатите, но май не е от тях. Просто се опитваш да разглеждаш двете крайности. Който е захлюпен и стриктно изпълнява изискванията в училище няма да цъфне - винаги ще е изпълнител. Дали високопоставен или заврян в някоя канцеларийка, но все ще е прилежният ученик. Най-много да му прегорят бушоните и да се обеси или застреля случайни хора. Тарикатчетата с наркотиците и дискотеките ти изглеждат за завиждане, но трябва да видиш докъде стигат на 40-50г и ще кажеш "не, мерси". Много от тях се надуват без покритие - реално живеят в някоя мухлясала квартира като кучета и имат сума заеми, но иначе се изживяват като паралии.

15.   Различно е при всеки. Според мен по отворените( не говоря за наркотици и пиене) а просто има хора които умеят да се нагаждат според ситуацията са по- добре. В моя клас имаше от всички типове. Един беше най- отракания от малък, но и тогава си личеше, че е лике с много буен нрав, та той сега работи някъде в Аляска като общ работник, доколкото знам не му е много розав живота. Другите двама по- отракани, но с мярка и по-умни се развиват много добре. Единия успешен лекар, а другия собствен бизнес. Аз лично също бях от по-отворените момичета, напивала съм се и съм пушила, но без разврат. Не съм била отличничка никога, но завърших с 5;30 успех. Изучих се, изкарах и магистратура. Да съм честна доста преписвах, но винаги успявах да си взема изпита. Още докато учех започнах хубава работа. Моята най- добра приятелка в училище беше типичния зубар, благодарение на нея изкарах гимназия. Не пиеше и не пушеше. Та тя на изпитите изкара много ниски оценки и не я приеха. Пропусна първата година и след това отиде да учи нещо във Варна. Сега работи като касиерка... Затова е важно да си отракан и да можеш да се нагаждаш. Успех!

16.   Крайностите не са хубаво нещо. В живота трябва да има равновесие. Следователно да си тарикат и да си успял в живота, но в същото време да си прост и без желание за интелектуален прогрес, в един момент ще се обърне срещу теб. А ако си много начетен и интелигентен, но не знаеш как да се уредиш да живееш добре, ами в крайна сметка ще живееш зле и други ще се възползват от теб. Аз си мисля че човек трябва да се стреми към интелектуално развитие във всички области, да се усъвършенства, а същевременно трябва да е практичен и да умее да се справя с всякакви ситуации.
Щастливи са тези които ценят това което имат и не са алчни. Щастливи са тези които се наслаждават на жизнения път като цяло, а не само на постиженията. Тези които носят пламъка на надеждата в себе си. Тези които умеят да се смеят доро в лошите моменти. Общо взето, щастието се състои в умението да се радваш на малките неща в живота.
Хора които са алчни, завистливи, вечно намусени и недоволни са хора които не ценят това което имат и все им се струва че имат малко.

17.   Принципно, доста неща са казани по темата, но и някои основни са изпуснати. Първо, колкото и клиширано да звучи - щастието не е в парите. Познавам много доста заможни хора, които пак не са щастливи. Брак, семейство, всичко им за пред хората. Нищо, че карат ски в Швейцария и пият скъпи френски вина. Същото го има и при хора без възможности, както има щастливи и сред богатите. Щастието обаче не е в парите, нито във вещите. Иначе, да, тия които започват да пият, пушат и не излизат от дискотеките, много рядко успяват да си уредят живота като цяло, просто защото се отнасят безотговорно към всичко. Но пък не е казано, че трябва да си супер зубър, за да ти е добре. Познавам не малко хора със средно образование, които са усвоили определен занаят и си изкарват доста добри доходи, много по-добри, отколкото хора с висше, които работят на ниски позиции, че даже и средни позиции. Освен това понятието "тарикат" в темата е малко изкривено. Тарикат е човек, който чисто и просто си гледа единствено собственият интерес и изгода, като същевременно това е за сметка на много прецакани други хора. Човек обаче рано или късно си плаща сметката. Няма такъв филм да си постоянно тарикат. Все някога си изпиваш горчивата чаша. Иначе, съм много съгласен с номер 1, че на младини "приятели" колкото искаш. Аз съм на 36 и до към 28 си мислех, че имам приятели и то не малко. Само за 1-2 години обаче почти всички сякаш се изпариха, при това без да сме се карали или нещо подобно. Просто явно им свърши интереса и ползата и до там. В момента имам всичко на всичко двама приятели, като с единият се виждам рядко, понеже живее в друг град.

18.   Всички тук сте много прави! Аз съм от Варна, предстои ми дипломна работа, завърших "Радиокомуникационна техника и технологии" в Шуменския университет, сега завършвам "Сигналноохранителни системи и технологии", а от пролетта вече ще си търся работа! Имам и две любими хобита-ходя на концерти и церемонии и ги снимам с камерата си, записвам интересни предавания и филми от телевизията! Не умирам да ходя на хиляди километри от родината, стига ми да си купя билет за някое близко село или град и да се кача на влака, да се порадвам на тишината, защото и да се кача на някой кораб, това, което мога да видя от влака, от кораба няма как да го видя-например влака минава през гори, полета и села, виждат се дървета, хълмове, реки! Не ти трябват хиляди долари, за да се качиш на влака, а само няколко лева! Който иска, нека да пътува надалеч! Това не е задължително за никого! Всеки сам си решава! Не искам да работя за 600 лева и да не мога да си гледам телевизия! За мен тя е на първо място! Купони не ми трябват, не ги и търся! То и няма с кого да ходя, а и не ми е цел това! Всеки сам си решава, никой не го кара насила! Социалните ми контакти са дотолкова, че да отида в магазина/аптеката/банката да напазарувам/купя лекарства за майка си/да си платя осигуровките! Не искам да дружа с разни пройдохи, защото както бе споменал Номер 3, те сега работят за едни мижави пари, нямат време и за телевизия-при тях е само бачкане и сън! Защото точно те се подиграват на зубърите, не знаят какво трябва да направят, че да се издигнат в обществото! Защото са изтървали влака! А зубърите са го хванали! Аз също навремето стоях възможно най-далеч от пройдохите! И не станах като тях! Нали знаете "По дрехите посрещат, по ума изпращат! "