Споделена история от Други

Искам да си купя кола, но са скъпички
Та от известно време търся кола, но така и не мога да намеря тази за мен.

По принцип причината е ясна де, искам хубава на външен вид кола, за парите които имам.

Започнах с 5000лв, няма, увеличих до 8, пак няма. Даже стигнах до 11к. Ще ви кажа кои коли ми харесаха по екстериор и интериор. Разбира се, говоря за седани само:

Chevrolet Cruze - ама се оказа, че имали една камара проблеми, дори бил изтеглен от Европа. Проблем с ел. инсталацията, ръжда по механизма който държи вратата за купето. Един кабел за акумулатора корозирал. Проблем с климатика. Иначе досега да бях с нея.
Mazda 6 или 3(ама този от 2009-та нагоре) - Маздите пък известни с ръждата си, особено тези 6-ици, та и купето.
Opel Insignia 2008 нагоре - Красива кола, но определени разновидности имали проблем с мотора, ровичкал съм се из обявите и съм виждал подобни твърдения в коментарите. Отделно била тежичка кола, и мотора трябвало да е не по-малък от 160 коня. Нещо също пишеше из форумите за маслената помпа и, че ако не се е сменяла когато трябвало, направо прецаквало двигателя.

Има и малко по-евтини варианти, но дизели. А са ме съветвали да е бензин. Особено, че всичките коли, които описах са над 150-180 хиляди километра, а на дизелите точно тогава се разваляли дюзи мюзи, нали щото бил по-сложен двигателя. А и сега ни заляха от запад с всякакви дизели.

Какво точно търся аз? Ами не повече от 10 годишна кола, визията(седан), екстрите, задна камера, мигачи на огледалата, мултиф. волан.. и така нататък. Конете не ме интересуват толкова много, не съм състезател. Возил съм се както в евтини коли на по 20г, така и в модел 2018 с тъчскрийн, автоматично паркиране. Разликата във возията се усеща. С едното не само, че не усещаш пътя, но и двигателя не се чува, е беше хибрид.
Някои от тези коли са с базово оборудване и нямат някои от тези екстри, ама специално за навигация/задна камера, в Алито ги има доста. И по-важното, самите табла на тези коли са хубави, и позволяват такова нещо да се сложи.

Много хора викаха да си взема Хонда, но тези хонди, които се вписват в екстрите са от 14-15к нагоре.

И така, разбрах, че за да имам такава кола, каквато търся, по-малко от 15 хиляди не ми минават.

Коментари

1.   Каквато и кола да вземеш на старо, дори и да изглежда страхотно, приготви си поне 2000-3000 лв. за ремонти и профилактики.
Според мен да вземеш нещо над 10К е неразумно за българските пътища и условия.

2.   Искал кола с мигачи на огледалата, дизелите им се разваляли дюзи мюзи на 180к ... смях
На чак толкова бос и неадекватен като изисквания човек не може да му се помогне... бях тръгнал да ти пиша дълъг пост, понеже съм доста навътре в автомобилния пазар, ама... бий си главата, честно.

3.   Ако смяташ, че като купиш колата и ще ти свършат разходите ... значи не си поддържал кола до сега ;))

4.   Тойота авенсис, бмв 5серия, ситроен c5, vw passat!

5.   За 5к трудно ще намериш читава 10 годишна кола, освен ако не е блъскана. Пък и камери искаш, мултифункционален волан и не знам си какво си. Това са коли от 7-8к нагоре.

Съветът ми е намери си кола за 5к. Сложи за 150-200лв задна камера (толкова е с труда по инсталацията, да ти го направи човек). Мултифункционалния волан може да има, може да няма. Все тая.

6.   Пич, парите, които ще дадеш отначало, са най-малкия проблем. Истинските разходи започват след това. Просто го имай предвид. И си отдели едно 2-3 бона за регистрация, обслуване и първоначален ремонт, какъвто почти винаги има. Така че ако бюджетът ти е примерно 11 бона, не си купувай кола за 11, а за 8 макс. Само това мога да ти кажа. Друг е въпроса дали си струва да дадеш дори и 8 за кола, която по нашите пътища за 2-3 г. ще стане абсолютен курник, ако въобще намериш читава, защото и това е трудна задача предвид нашите джамбази. Даже ако искаш си купи директно от Германия, но излиза по-скъпо и трябва да има доверен познат, който да ти я свърши тази работа. И задължително преди да я купиш, я прекарваш през сервиз, макар че не всичко може да се види веднага дори и на сервиз. И не си мисли, че няма да има абсолютно никакви повреди, но поне да не е нещо прекалено скъпо за оправяне.

7.   Напротив всичко опира до парите.Съветвам те да си вземеш седан - Опел Вектра 2 бензин или Форд Мондео 2 пак бензин. Вектрата има по-директно управление и е по-евтина във всяко отношение, но определено е по- тясна и на купе и на багажник. Мондеото пък доста недозавива и става само за "магистрален бегач".Ако искаш или попаднеш на дизел пак Вектрата е по-добрия избор.Дизелите са фиатофски от ВМ мотори, съвместна разработка с ГМ и са доста разпространени.Тук обаче трябва да отделиш повече пари за първоначално обслужване и трябва доста да караш, за да ти е изгодно.

8.   От Автора

До номер 2:

Всеки човек е добър в различни сфери. Аз разбирам от компютрите, и съм трупал знания с години, ти от автомобилите.

Но определено където е била искана помощ не съм им казал, че са боси и неадекватни и да ги пращам у лево.

Да, не разбирам от коли, затова търся информация от интернет и съм повторил само и единствено тези обобщения, които съм видял.

До номер 5, и 6, благодаря Ви за коментарите, имало все пак добри хора тук.

9.   7, братче, какво толкова лошо ти е направил човечеца, че така душманската искаш да го изгърбиш точно с единствената калпава серия на Мондеото. А това с вектрата няма и да го коментирам. Надали има по-голям боклук.

10.   Батеее БМВ 3 Ка 2001 150 коня за 4 к има и вървят. Пила на гумите , музиката да се чува и тва е брат

11.   Пич то всички искаме кола с всевъзможни екстри, меко возене, спортен волан, окачване, турбина, спортен ауспух .... но можем ли да си го позволим с мизерните заплатки, калпавите пътища и безбожните данъци? Аз пък наприемр си мечтая за мустанг джт, но .... Не те познавам, сигурно можеш да изкарваш доста пари, но понежа аз немога, но все пак исках кола миналата година си купих един ровър 400 седан. Да, старичък е, има какво да се пипа по него (козметично), но го взех за смешна цена разходите по прехвърлянето и подръжката и тук таме нещо да се изпипа ми излезе почти колкото твоите коли с екстри ;) Не напразно казват - колата е скъпо удоволствие. Иначе пък останах доволна, колата е с двигател на хонда, бензин 1,4, 103 коня - перфектна като за преход между градовете и в тях. Работи като часовник, толкова тих двигател и вози меко. Като я водих да си оправя козметичните дефекти от предишния собственик всички отначало се пръщят - пффф ровър, но после като го чуят колко перфектно работи се усмихват мазно, мазно.
Така че, не е въпроса какво искаш, а какво можеш да си позволиш и поддържаш!

12.   Номер 9. давам съвет от личен опит. Ти сигурно имаш Мерцедес след 2005 година, когато им пооправиха проблемите или БМВ 5-та серия, за да квалифицираш така споменатите автомобили. Автора си търси евтин и безпроблемен автомобил, не кола за пред дискотеката.

13.   9. По-добре не коментирай, и без това нищо не разбираш.

14.   7. Става въпрос за Вектра C и Мондео 3-то покление.Другите са прекалено стари за автора на питането.

15.   Уааау, колко много тестостерон се е събрал в тази тема :) :)

16.   Авторе, щом разбираш от компютри значи си интелигентен човек. Послушай съвета ми и няма да сбъркаш - вземи си нова кола от магазина. Ако си я пазиш и се грижиш за нея и не въртиш по 30 хил. км. на година, ще посещаваш сервиз само за смяна на масло и обслужване и така поне едно 10 години, че може и отгоре. Вземеш ли си някоя брака от родните "автокъщи" ( кавичките не са случайни ), ще налееш в нея за отрицателно време още толкова, колкото си дал и пак няма да имаш хубава кола. Опасностите са безброй, но ще ти спомена по-основните. Първо - всичко, което вкарва у нас, в белите държави е скрап. Кола на под 400 хил. км. реални километра НЯМА. Да, на километража пише 150 000, има и сервизна книжка, но щом се занимаваш с компютри няма какво да ти обяснявам кое как става. Второ - погледни цената същият автомобил нов и виж тази, за която ти го вземаш. После извади от твоята цена печалбата на търговеца и разходите за докарването на автомобила и ще видиш, че колата е купена от чужбина за макс. 2 000 евро, а като нова струва над 30 000 евро. Това е 15 пъти по-малко, което говори за тотална обезценка. Хората на запад не са тъпи да продават хубави коли за без пари. Трето - голяма част от автомобилите са сериозно удряни и замаскирвани просто козметично. Работя в близост до много "автокъщи" и всеки ден виждам колко помлени коли се разтоварват. Четвърто - "майстори" у нас много, но такива, които си разбират от работата и работят съвестно са единици и то сигурно в цяла България. И понеже автопарка у нас е доста амортизиран, имат много работа и изобщо не им пука какво и как са го свършили. Навън чака следващия с 20 годишна кола. Голяма част от частите също са фалшиви и резултатът е едно безспирно обикаляне по сервизи. Този сменил нещо, което не трябвало, онзи не знае какво му има, трети пък развалил друго и не оправил първото, четвърти сложил части, които не са за тази кола и т. н. В крайна сметка обаче, всичко това го плащаш от джоба си, губиш си времето, изнервяш се и си без кола, защото е на ремонт. Вземи си нова кола и няма да съжаляваш. Не се хвърляй на много екстри, в повечето случаи не са ти нужни и са просто маркетингов трик за измъкване на повече пари. Другото важно, поне според мен нещо е колата да е по голяма, т. е. комби. Преди всички комбита ми бяха грозни и не исках и да чуя за тях. По чиста случайност обаче си купих голям хеч-бек и това ми спести впоследствие много време и нерви. Случи се така, че си купих вила почти в гората и ако колата ми беше седан, трябваше да се моля на приятели и познати за транспорт на по-обемисти неща. С хеч-бека обаче си пренесох буквално цялата покъщнина от печки, перални и хладилници, през радиатори за парно до последната чиния. Само котела за парното платих да ми го докарат:)

17.   Аз искам номер 16 да сметне обезценката на една нова кола за 50к лева за 10 години и пак да каже дали толкова си струва чисто като пари спрямо смяната на 3-4 коли на по 10 години ремонтите им ;)
Да подскажа - смятано е. Шанса втория вариант да излезе по-скъп е само ако няколко пъти се набълбукаш със страшни кошове или решиш да си ремонтираш колата в официален сервиз.
Да не говорим, че в покупката на кола има определена емоция, която е хубаво човек да изживее. Аз за себе си кола повече от 12 месеца не държа. Омръзва ми, искам нещо ново, нещо различно...
А за парите, които е приготвил може да си купи Дачия, и то преко сили, или първа вноска за някое от най-малките пежа, дето ни камера, ни нищо, само година...
Номер 2 съм, тоя път ще бъда благосклонен.
Остави екстрите, огледай се по пътя какво минава, като ти хареса нещо на визия - веднага чукваш колко горе-долу струва и преценяваш струва ли си да се информираш за модела по-нататък. Ако да - то гугъл, модела мнения и започваш да четеш форуми, кое, как, що... накрая разглеждаш обявите, взимаш някое приятелче с тебе което разбира за първи оглед, плащаш си платформата до някой читав сервиз да ти я прегледа (не в близост до автокъщата) и накрая взимаш крайното решение и каквото сабя покаже... тая работа е малко като билетчетата за търкане в магазина. Избираш си най-шареното, което ти харесва, плащаш съответната цена и... разбираш малко по-късно как стоят нещата.
Понеже разбираш от компютри, изборът на кола е като да си събираш гейминг РС. Всички знаят, че трябва ССД, РАМ и читаво видео и всеки започва да си дава мнението кое е най-най на база собствени преференции. Ясно ти е как изглежда всичко това на някой, който даже и не знае какво е ССД, нали? Е, същото е при теб с колите. Не се доверявай, че нещо е читаво просто защото някой го кара много време безпроблемно. Няколко човека покрай мен си купиха нови коли от различни марки - и това не е розова работа, и те посещават фирмен сервиз за дефектни датчици, аварийни режими и т.н., отиваш, оставяш колата, стои 3-4 дена, понеже всичко е бавно и по процедура... ако си изръсил повечко пари за нова ще ти дадат някоя въшка да се движиш с нея докато стане твоята, но за коли под 50к нови - тц.
Та, оглеждай се по пътя и си харесвай ;)
....или питай някоя жена, като гледам колко мъжко има в теб, така или иначе ще те управлява такава, поне да й хареса колата :)

18.   Авторе не слушай 16. Тия неща - нова кола, лизинг, бензин и масло са градска легенда. Влез във VWBG форума и питай там.

Кола и жена са на късмет тъй че КЪСМЕТ !

19.   16, от една страна си прав, от друга не. Мит е, че новата кола няма поддръжка. Значи нашите горива са боклуци. Вероятността да се скапе нещо по двигателя и горивната система не е малка, а това гаранцията не го покрива. Представи си, че ти се притика турбина на почти нова кола или дюзи, или нещо такова скъпо. Знаеш ли там в какви цифри влизаш? Тръгваш от 5-6 бона. Дори една проста смяна на филтри и масла на нова кола си е цифра. Не се заблуждавайте, новата кола си е скъпо удоволствие. Отделно дето за под 30-40 бона ще купиш абсолютен боклук и то нисък клас, в който ще ти се разбиват камъните в бъбреците по нашите дупки. Аз лично не бих рискувал да дам 40 бона за някаква куча марка и после да я чупя по нашите пътища. Виждал съм коли на по 10 г., карани само в България. Ами не че нещо, ама джамбазките коли от Германия на по 14 г. и катастрофирали са по-добро състояние.

Направи си една проста сметка. Нова кола - 40 бона базова модел без пукната екстра и след 10 г. няма да струва пукнат лев. Ако я вземеш на изплащане сложи по още няколко бона на година за каско и още толкова за лихви. Тя ти стъпва на 60, отделно сложи евентуални извънгаранционни повреди плюс повредите след гаранцията, които няма да са евтини, защото колата и след гаранцията ще е доста нова. Отиваш на 70 бона, демек по 7 бона на година и то ако говорим за сравнително нисък клас базов модел без никакви екстри и с гадна возия.

Втората употреба взимаш я за 6-7, облусжваш я, регистрираш я и я стягаш и ти излиза 10. Айде дори и всяка година да влиза в сервиз по 2-3 пъти, имаш още 1000, мак. 2 бона за ремонти. Караш я 7-8 г. и ти стъпва на 20 бона за цялото каране или по няма и 2 и нещо бона на година средно и пак ще имаш повече екстри.

А ако пък купиш някоя малко по-висок клас читава като Мерцедеес, пък направо забравяш. Там почти нямаш повреди, вярно даваш едни 10 бона и още 3-4 за първоначално обслуване и регистрация, ама после 7-8 г. забравяш и имаш и екстри и комфорт и всичко, нищо общо с някоя Инсигния макар и нова, която ще изгние на третата година. Само трябва да се внимава с джамбазите, да се проверява колата и да не се бърза.

20.   Така, казваш, че си програмист, взимаш си програма за съответния автомобил и той си казва всичко, от километрите, до оборотите и работещите системи.Четеш има ли грешки и какви са.Знай, че по-старите коли 2000-2005 г. с авария, могат да се движат с до 90 км/ч.При новите е 60 км/ч, което никак не е маловажно ако се катериш по някоя магистрала.

21.   Номер 16 съм. Първо, да започна с това, че в последните 10 години постоянно имам поглед върху разходите на нови автомобили от най-различни марки. До 300 хил. км., че и нагоре нямат абсолютно, повтарям абсолютно никакви проблеми. Влизат в сервиз само за плануваните обслужвания - масло, филтри и когато дойде време ремък и т.н. През останалото време палиш и тръгваш, без да се чудиш какво може да й се счупи. Дори най-простите и дървени Дачии на по 200 хил. км. и карани по черни пътища и до последно са много по-стегнати от "джамбазки" екземпляр за 6-7 хил. лева. Айде, някой да пробва да мине 300 хил. км. с автомобил втора ръка на незнайни километри, като в същото време го доведе до заводско състояние и го поддържа само с оригинални части. Освен това нов автомобил се купува не за да го продаваш, а за до го караш. Всеки сам може да провери колко струва автомобил на реални 200 хил. км. с пълна сервизна история, доказуема от официален дилър ( не с измислена сервизна книжка ). Новият автомобил винаги е по-рентабилен. Ако беше обратното, нямаше по белия свят да карат нови коли, а старите да си ги изхвърлят у нас. Никой няма да си продаде здравата кола за жълти стотинки. Големите транспортни и куриерски фирми също карат само нови камиони и бусове. Абсолютно никой не си и помисля да купи втора употреба! Колкото до това, че за 10 хил. лева може да се вземе читав Мерцедес и с още няколко хиляди да се кара още 7-8 години в перфектно състояние, искам да ми го покажат. Веднага го купувам. Готов съм да се обзаложа с всеки, че първо за 10 хил. лева Мерцедес в перфектно състояние НЯМА! Второ, ако докарам подобен екземпляр до перфектно състояние и му врътна още 150 хил. км. за 5 години, поддържайки го пак с оригинални части, сумата на разходите ми ще е много по 10 хил. лева. Пак казвам, готов съм да се обзаложа с абсолютно всеки. Ако за 15 хил. лева карам перфектен Мерцедес 5 години, то след 5-та година ще му подаря колата и ще му дам още 15 хил. лева бонус. Ако обаче, сумата е по-голяма от 20 хил. лева, то той ще ми ги даде и ще купи колата от мен за още 10 хил. лева.

22.   Тая ''програма'' всъщност струва доста пари и е една от малкото, която не можеш да дръпнеш от замунда ;)
Другото е, че в коли след 2004та километри се пазят на няколко места в колата, разбирай освен таблото в ключове, ключалки, АБС модул, ЕКУ на двигател и още сто места. Тръгне ли някой, който знае какво прави да връща километрите навсякъде, където се записват няма човек или програма на света, която да хване истината.
Аман от празни приказки на философи, купили си 2-3 коли в тоя живот...

23.   21, съгласен съм, че новата кола е по-добре от гл.т. на това, че по няма да се занимаваш със сервизи, но не съмгласен, че излиза същото. Значи сравняваш нова Дачия със стар Мерцедес, което не е редно. Дачията не може да стъпи на малкия пръст на Мерцедеса, нито по качество на материалите, нито по возия, нито екстри, просто няма база за сравнение. Ако сравняваме нова Дачия със стар Мерцедес разходите може и да се доближат, но ще е за сметка на класата, комфорта и всичко. Защо не сравняваш нов Мерцедес със стар Мерцедес? Новия Мерцедес почва от 60 бона минимум и то базов модел. Стария Мерцедес за колкото и да го купиш, колкото и да го поддържаш никога няма да ти стъпи на 60 бона.

Дори и да го сравняваш с нова Дачия - за нея ще дадеш 25 бона. Айде да речем, че първите 5 г. няма да се чупи, но вторите 5 г. имаш поддръжка - отиваш на 30, като сложиш лихвите на лизинга и каското отиваш на 40. А Мерцедеса дори и за 20 да го купиш в приличано състояние, дори и само 5 г, да го караш, макар че не ми се вярва да са само 5., пак с поддръжката ще ти стъпи не повече от 30-40. Т.е. дори и в най-лошия случай пак Мерцедеса няма да излезе по-скъп от Дачия, но ще имаш и комфорт, и возия, и качествени материали,и екстри и всичко, за разлика от Дачия. Така че дори и да сравняваме стар Мерцеес с нова Дачия пак не излиза сметката в полза на новата, освен ако не купиш абсолютен дарак. Дори и да излиза малко скъп, а то не излиза, пак Мерцедеса си е за предпочитане пред нова Дачия, защото двете просто не могат да се сравняват като коли въпреки годините на едната.

Колкото до куриерите те въртят страшно много километри и за тях не е оправдано да са със стара кола, но обикновения гражданин, не върти повече от 10-15 хил км на година. а и куриерите не могат да си позволят дори и един ден да са в сервиз, защото за този ден ще изгубят доста пари от пропусната работа. Така че при куриери, таксите и подобни е различно. Едно е да въртиш 10 хил, друго е 100 хил на година.

24.   16ти пак ръси тъпни... здраве да е.

25.   Продължи сериозно да спестяваш, че с тия 11 хилки хубава кола няма да намериш! Поне 30 хил. да си спестил/а за хубава кола, а и ще е по-добре отколкото да купуваш някоя 10 годишна бричка ;)

S. U. N

26.   23, Не сравнявам Мерцедес с Дачия. Сравнявам нов със стар автомобил. Дачиите ги дадох за пример, понеже са най-евтините коли и пак издържат без проблем 200 хил. км. Тоя Мерцедес, който ще вземеш за 10-15-20 хил. в зависимост от модела, ще е на над 600 хил. км. Тея коли на запад се купуват да се КАРАТ и ги карат здраво. Той, за да се продава за тези пари, е купен поне няколко хиляди лева по-малко. Е, помисли си, кой нормален човек ще продаде здрава кола от висок или много висок клас, както казваш в перфектно състояние, за 5-10 хил. евро. Няма такъв луд! Друг е въпроса, ако искаш просто да кажеш, че караш Мерцедес и му въртиш по 7-8 хил. км. годишно. Може евентуално да изкараш 30-40 хил. км. без много скъпи ремонти, но това при положение, че ползваш евтини части и квартални майстори. И нито возията, нито вървежа ти ще е на нов Мерцедес. Ако обаче колата има някой по-сериозен проблем, още на другия ден ще пуснеш обява, за да се отървеш от нея. Всеки сам може да провери колко евтино се продават стари коли от най-висок клас. Мисля, че не е нужно да се обяснява защо. Пак давам пример с Дачия. Най-обикновена, върната от лизинг, на около 130 хил. реални километра, струва около 9 000 лева. В същото време БМВ 7 серия, с 370 коня двигател и натъпкано с екстри, струва 15 000 лева и това не е защото може да го сравняваме с Дачия, или че Дачията е толкова хубава, а защото подобна кола иска ремонти и то много скъпи ремонти! Пак повтарям, ако някой иска автомобил, за да го кара и да е сигурен в него, изборът е нов или почти нов. Ако искаш просто да се придвижваш и не ти пречи някои неща да не работят, въртиш малко километри, рядко ходиш надалеч - може и автомобил втора ръка, ама пак с ред условности.

27.   26, пак ти казвам, няма спор, че новото си е ново и си има куп предимства, но винаги излиза по-скъпо. Ако говорим за чисто финансовата страна, втората ръка винаги излиза по-евтино, освен ако не купиш абсолютен дарак, който ще захвърлиш след 1 г. Но ако внимаваш и разбираш, шанса да купиш чак такъв дарак е малък. Ако можех да извадя едни 50 бона кеш, и аз съм за новото. Една читава нова кола тръгва от 50 бона. А за 50 бона ще смениш поне 3 коли на старо и пак ще ти излезе по-евтино във времето. Дачии, Фиести, Клиота, Корси не ги броя за читави коли, пък били и нови.

28.   Ситроен Немо.
Не е нито огромна, нито е безполезна кола. Има голямо пространство за товарене на неща. Все пак самото име ”кола” се е използвало от старите хора за каруците, които са ползвали за пренос на неща. Така възприемам колата, не само за возене на собствения задник, но и за пренос на вещи, да е полезна. Да е издържлива. Нашите пътища са лоши. Има много скъпи коли, направени за гъзария, за колекционери и т. н. но за масово ползване се гледа полезностни издържливост.