Споделена история от Други

Смяна на dynamic IP
Здравейте, да питам спецовете, как мога да сменя динамичното си ИП? Не ги чаткам хич, в нета не намерих нищо полезно. Имам някакъв умрял рутер TL-WR340G. Обаждах се на доставчик, но нищо не могат да ми обяснят и ме карат само да включвам и изключвам кабели. Пробвах да го рескам, не проработи. ИП-то е същото. Излиза ми съобщение че има два компютъра с едно и също ип някакъв конфликт. Благодаря предварително на всички. Моля модераторите да публикуват темата.

Коментари

1.   Не е нужно да го сменяш, ако нямаш два компютъра у вас значи някои ти е разбил паролата на рутера, смени я или помоли доставчика ти да го направи, има начин да се види в рутера кои устройства са закачени, но ти няма да можеш да го направиш, ако имаш два компа е нормално да ти изписва така, и на мен ми пише така когато се закача за рутера на съседа.

2.   В CMD стартирано като администратор пускаш 2 команди една след друга:

ipconfig /release
ipconfig /renew

Първата ще махне динамичното IP. Втората ще поиска ново от рутера. Рутерът може да ти даде същото IP, затова може би ще трябва да повториш тези команди няколко пъти. Може да видиш с кое IP си в момента с командата:

ipconfig

Има и друго. На рутера може да е настроено на твоето устройство да дава винаги едно и също IP. Тогава вече трябва да си поиграеш с настройките на рутера.

По принцип след рестарт на компютъра може да се смени IP-то, но вероятността да стане е същата като с командите горе. Разликата е, че с командите ще ти отнеме 5 секунди, докато да рестартираш отнема 5 минути.

За да ти даде ново IP рутера, може също да направиш следното:

ipconfig /release

След това се закачаш за мрежата с някое друго устройство - телефон, таблет, друг компютър и т.н. И накрая докато другото устройство е закачено, даваш

ipconfig /renew

на твоя компютър. По този начин рутерът вероятно ще даде старото IP на устройството, което си закачил, след като си освободил IP-то от компютъра. Следователно рутерът би трябвало да даде на твоя компютър при заявката ново IP.

За да не си играеш с глупости, що не си сетнеш едно статично IP?

3.   Ако на компютъра е качена програма make mac за да се избегне филтриране по мак адрес, то рутера ще дава еднакви IP адреси на еднаквите мак адреси.