Споделена история от Други

Въпрос за потегляне с автомобил
Здравейте, ще се записвам на шофьорски курсове, имам само един въпрос за потеглянето, в Интернет гледам уроци и там някои хора казват, че първо се отпуска съединителя и тогава се подава газ, объркана съм, на мен са ми казвали че едновременно започва да се отпуска и да се дава газ, защо в клиповете хората казват, че първо започва да се отпуска съединителя до едно положение и чак тогава газта?? Има ли проблем ако го правя изцяло едновременно??

Коментари

1.   Без газ няма как да стане при бензиновите коли. За новаци, като теб задължително първо подаваш газ и тогава отпускането на съединителя.
Аз като напреднал вече шофьор мога и първо само със съединителя, но ти няма да се справиш по този начин.
И когато започне колата да се движи задръж за малко на полу-съединител докато тръгне колата нормално.
За дизеляците до колкото знам може и без подаване на газ, но също трябва да се отпуска бавно съединителя и да се задържа на полу-съединител.

2.   1 е прав. Първо леко газ и после пускаш много плавно съед. При дизелите също е така, аз карам дизел в момента. Без газ или едновременно газ и съединител ще я гасиш. Особено ако си на нагорнище. Като напреднеш вече, тогава може и едновременно или дори само със сединител първо. Ти ще усетиш, когато си напреднала достатъчно и ще знаеш кога и как може. Но дотогава задължително първо газ на около 2000 оборота и чак тогава леко пускаш съединителя. Даже като за начало много много плавно.

3.   Най-лесно е да подадеш малко газ и бавно да започнеш да отпускаш съединителя. Когато свикнеш с колата, ще започнеш да усещаш момента и начина, дори няма да го обмисляш.

4.   Като започнеш самия курс и ходиш на практика с учебната кола, това му е работата на инструктура да ти покаже и да те научи кое след кое се прави и как се прави най-добре. Не гледай нищо в интернет по този въпрос, защото нищо няма да разбереш, а само ще ти стане още по голяма тъмница.

5.   Ако си на наклон нагоре, повечко газ в началото, на равно и надолу съвсем малко газ. Съединителят има известен луфт (празен ход) преди да зацепи. Трябва да нацелиш това място и да задържиш 1-2 секунди (пак зависи от наклона, колко си натоварен и пр). Подаването на газта става паралелно - нито много преди това (качва много оборотите), нито след това (гасне).
Ако не задържиш, а продължиш да отпускаш (дори да е съвсем бавно), колата ще придърпа и може да загасне.
Впрочем новите коли тръгват съвсем лесно. Който е карал Москвич или Жигула, знае какво имам предвид, да не говорим за камиони от рода на ГАЗ 53 и ЗИЛ.

7.   #5 е много прав, така и мен са ме учили. Като уцелиш къде захапва, колата почва леко да тресе и тогава газта. Само че аз навремето така се бях разтреперила, че нямаше как да усетя колата. Не се тревожи толкова, по важното е да слушаш инструктора. Аз пък трудно свикнах със скоростите и се наложи да тренирам на старата ни кола, то пак добре, че беше тя. Между другото баща ми се оказа, че обяснява по-добре от инструктора ми, та ако има някой добър шофьор около теб ще ти е от полза.