Споделена история от Други

Приятелка ми счупи телефона, трябва ли да го плати?
Здравейте, преди няколко дни по време на едно излизане с приятели на дискотека, една от приятелките ми бутна айфона и стъклото се напука доста, трябва да се смени. Само преди 2 месеца бях изпуснала телефона си и направих същия ремонт 160лв и сега като си помисля, че отново трябва да ги дам за същото и ми става лошо. Верно е, че и аз съм си виновна че телефона ми е бил на масата (като на всички останали), а не в чантата, но все пак тя го бутна. Според вас не е ли редно да предложи да плати ремонта или поне половината? Но тя нищо не казва по въпроса, ок ли е да отворя темата и да си поискам пари? И как е най-правилно да го направя? Не знам аз си мисля, че ако счупя нечий телефон със сигурност ще предложа да платя ремонта.. честно казано съм неприятно изненадана от нея. Не съм била в такава ситуация и не знам кое е прието за правилно, но всички сме чували лафа "чупи-купи".

Коментари

1.   Трябва, но и ти разбери, че ако искаш скъпи вещи, трябва да си готова и за скъпа поддръжка. Всеки иска да кара Майбах, а да поддържа Трабант. Аз затова си купувам някакъв китайски за 200 лв и въобще не ми пука кой кога ще го начупи надраска или дали ще го изгубя. Преди си купувах скъпи телефони, но като ми откраднаха единия, другия го изтървах и се начупи, а третия дъщеря ми го изпусна в тоалетна и си казах, че това не е за мен. Сега си купувам за 200 лв, който пак си има всякакви екстри и съм си спокоен.

2.   "И как е най-правилно да го направя? "

Купи си телефон CAT ;)

https://brosbg.com/uploads/cat-s31-dual-gsm-big-2771-1-2267296686.jpg

Можеш и да танцуваш върху него ;)

3.   н.2, през моя САТ B30 мина мотокар (е вярно само едното ъгълче на клавиатурата от долу закачи, ама все пак са си 4 тона маса) и му няма нищо. Така, че авторката вземи си такъв телефон и няма да имаш подобни дертове:)

4.   <1> Така би разсъждавала ако сама си купува телефоните, което явно не е така.

Ако пък се появи с телефон за 200 лева ще я скъсат от базик щото и другите не си купуват телефоните.

Малки са още за да знаят, кои са важните неща в живота ;)

5.   Според мен тя трябва сама да се сети, ако ли не - забрави, нагло е да си търсиш пари сама. Отбягвай я тази нахалница и друг път телефона в чантата, няма място на масата. Ако не си пазиш сама вещите - няма кой.

6.   Ако чакаш тя ей така да ти даде пари има да си чакаш. Или и говори ти за това или няма да видиш пари от нея.

7.   А защо не е бил с протектор телефона? Моя пада вече 3 или 4 пъти, но е със силиконов протектор и нищо му няма. Тогава кой е по-виновен, ти, че не си предвидила как да предпазиш телефона си и/или поне да му сложиш защита или други, които са бутнали нещо случайно и то на място предназначено за напитки и ръце?
Аз не бих ти платила за твоята непредпазливост, твой си проблем.

8.   Дъщеря ми беше на 10г като се затича с таблета на разглезената си приятелка по мокрите плочки на терасата им, падна, изпускайки таблета...от което екрана яко се напука...
Майката веднага нададе вой пред нас да платим ЦЕЛИЯ ремонт, мъжа ми просто побесня, но думите му пред майката бяха "подобни скъпи играчки не се дават на малки деца необезопасени, но ще платим, за да не се караме за пари!" Онази с най-голямата си наглост прибра парите, тарикатка голяма! А на следващата година, нейната щерка счупи помпата на надуваемите ни дюшеци, върна ги, мълчейки като гъз...
Като разбрах, побеснях, поисках да плати счупеното, но тя направила мили очи на мъжа ми, той отвърнал "абе тя помпата и без това си беше стара...и мислех да я сменям" и онази така и една стотинка не даде!
Възмездието ми я застигна обаче и с такъв невероятен кеф я натирих, че още се чуди откъде й е дошло...Просто я третирах както заслужава и буквално я зарязах...не понасям да се гаврят с мен...злопаметен и отмъстителен рак съм:))

Това е от мен!
Ти си решаваш! Успех

9.   Да, аз бих поискал да ми го плати, съвсем сериозно. А ако аз го бях счупил нямаше да мога да спя, докато не ти платя. Какви нагли и противни хора има!

10.   Естествено, че трябва да предложи да плати ремонта. Дори да не е целият, от възпитание и чувство за отговорност трябва да предложи да помогне. Ако обаче е от тези, които гледат да минат метър - забрави сама да отвори темата, даже може да започне да те отбягва "докато се размине".
Свържи се с нея и кажи, че искаш да знаеш дали да очакваш помощ от нея при поправката на телефона. Без да споменаваш пари, но с твърд тон. Ако откаже, е ясно, че не ти е никаква приятелка и не е човек, който поема отговорност за действията си. Може да ти е неудобно да повдигнеш въпроса, но ще разбереш колко те цени от отговора и.
Инциденти стават, понякога се чупят скъпи вещи и на всекиго може да се случи да е и от двете страни. Мисля, че и двете сте еднакво виновни в случая, но тя е тази, която е бутнала телефона. Не е длъжна, разбира се, да плаща нищо - оправдания могат да се намерят лесно, но ти си длъжна пред себе си да попиташ.
За тези, които казват, че само авторката е виновна - представете си следната ситуация: паркирате си колата на заден ход и при погрешна маневра блъскате друга кола. Кой е виновен - собственикът на другата кола, че я е оставил там, а не в гаража, или вие?

11.   Коментарите ми напомниха за първия телефон, който си купих с изработени от мен парички. Въобще не беше high-end, беше 300 лв нов, но толкова го пазих, че година и половина по-късно го продадох почти на половин цена без нито драскотина никъде! :) Та това за изкарването на пари сам.

12.   Номер 7, нагла и тъпа си. По-добре не се излагай и си мълчи.

13.   Трябва да го плати.

14.   Разделете парите, ти половината, тя другата.

15.   Автор: 1. На 27 съм, а не на 15. 2. Не искам препоръки за евтин телефон, купила съм този с мои пари и така съм преценила, че ми е необходим. Карам с един айфон по 4-5 години и по цял ден ми е в ръцете, така че според мен е добра инвестиция. Мога да си позволя ремонта, въпроса е по-скоро принципен.. 3. Протектора не може да предпази напукване на стъкло на телефона паднал “по гръб”- чупи се от тежеста си. 4. Благодаря на адекватните отговори, в крайна сметка реших да попитам точно дали би помогнала с нещо и аз не смятам че чак 100% трябва да плати, но все пак от учтивост трябваше да предложи.