Споделена история от Други

Искам да го направя с измама и това е !
Здравейте, историята ми е дълга, изпълнена с доста проблемни ситуации, така че ще Ви спестя цялата драма около мен. На кратко: Цял живот съм имал проблеми с ученето. От дете съм с частни учителки, всичко винаги се е преразказвало, обяснявало, съкращавало по възможно най-простия и разбираем за мен начин и въпреки всичко аз не запомнях почти нищичко. Пробвал съм всички методи за учене на даден материал, а именно: Преписване на урока, записване на телефона и слушане на слушалки, зубрене и какво ли още не - ефект няма! Завърших училище с много зор, като последните 3 години от средното си образование, бяха изпълнени и със здравословни проблеми, които възникнаха вследствие от всичко случващо се в училище. Чувствал съм се хиляди пъти, като в затвор, в един известен период от време получавах и паник атаки, тъй като осъзнавах, че скоро имам изпит/тест и отново ще изпадна в добре познатата за мен ситуация - уча и не помня! Та, завърших някак си, после под натиска на семейството си записах висше със специалност, която сякаш не е най-безинтересното за мен нещо. Да кажем, че харесвам специалността си, интересува ме, но отново имам проблем с материалите. Не помня нищо, чета, ходя редовно на лекции, записвам всичко, но нищо! Няма да разпъвам повече историята, тъй като има още много за казване, но нека преминем към основното. Разбрах, че не става, каквото и да правя, тъй че вече започвам да търся други алтернативи, а именно начин да завърша с измама, така да се каже. Нямам предвид масово познатото на всички преписване, а нещо доста по сериозно от това. Пробвал съм да преписвам, не ми се получава. Страхувам се да не ме хванат, пищовите стоят около мен/в мен и цял час не ги поглеждам от страх. На края се изморявам от тази игра на котка и мишка и просто предавам поредния празен лист с мисълта “ Това е, да става каквото ще, не мога да направя нищо повече “. Тази година отидох на изпити с мисълта, че в университета никой няма да посмее да преписва. Да, ама не! Масово изкараха пищови, телефони и преписваха най-спокойно, без грам да им пука. Не вярвах, че всичко ще е в такива мащаби и с такова хладнокръвие. Забелязах, че не ни проверяват и взимат книжките, нито в началото, нито в края на изпита. Повече от половината група не посещава лекции, така че учителите дори не са виждали лицата им, което е страхотна възможност да изпратят някой друг да им вземе изпита и най вероятно никой няма да разбере. При мен този вариянт няма как да стане, тъй като посещавам лекциите и учителите са ме виждали, но съм си мислел да взема с мен приятел, който да седне до мен и да пише моето име на неговия лист. На края просто да ги разменим, аз да предам работата си, но тук проблема е, ако проверят него, тъй като той няма да фигурира никъде из списъците на университета. За други вариянти не се сещам и колкото и глупаво и жалко да се чувствам, пишейки тази история, ще очаквам предложенията Ви! Ако желаете пишете коментари от сорта “ Нищо няма да стане от теб, с преписване всеки може “ “ Просто седни и учи “ и тем подобни, но ще ги подмина, тъй като не ми вършат работа. Както вече споменах, по една или друга причина с материала не се справям и това е положението! Проекти, курсови работи - правя с удоволствие и винаги отделям много време и внимание на такъв тип работа, но стане ли въпрос за учене на уроци и изпити под формата на тема, която трябва да развия - шанса ми е 0%! Иска ми се да не е тка и хиляди пъти просто съм сядал да уча с нагласата “ Направи го сега, за да ти е спокойно по късно “ сядал съм мотивиран и с желание, но ефект отново няма. Не съм сигурен дали имам някакъв здравословен проблем, но дори да е така и да ми бъде поставена някаква диагноза и лечение, не мисля че ще стане от днес за утре и определено ще отнеме време. Та, за жалост стигнах до тук да пиша и моля за такива неща, но наистина не виждам друг вариянт в случая! Искам да завърша и вярвам, че дори да излезна с минимални теоритични знания, практиката и всички стажове, ситуации и хора, с които ще се срещна, ще успеят да ме обогатят до такава степен, че да мога да си върша работата качествено. Не се смятам за прост, но е факт, че не помня някои неща на теория, още повече ако фигурират в учебник ;) Очаквам идеи, ще се радвам да чуя и вашия опит в подобни ситуации на моята? !

Коментари

1.   Виж, аз също съм студентка и на мен ми е трудно. И аз с триста зора преписвам и то със страх..
Не знам ти как учиш, но от 6-7ми клас уча по този начин б отварям учебника и започвам от първото изречение. Ако сметна, че е важно го записвам. Ако са ми прекалено сложни думите и мога да ги преобразувам си ги пиша с мои думи и по-разбираемо. Така успявам, но както винаги има неща, които са ми трудни, но се мъча и не мога по никакъв друг начин да уча.
Ако мисля, че мога да препиша си правя пищови като докато пиша аз пак научаеам по нещо. Преди всеки изпит си снимам темите. На последния изпит не можеше да се преписва, но ни даваха да ходим до тоалетна и аз за 1 минута прехвърлях темата и след това записвам всичко. Но за тази цел трябва да знаеш къде да търсиш.
Моята съквартирантка пък има бръмбар, но е скъпичък, към 150 лв. Преди изпита си слага устройството в ухото и се разбира с приятелка да й диктува и си взима трудните изпити по този начин.
Аз ако се затруднявам с темите започвам да си правя флаш-карти или схемички например имах изпит по хирургия и една от темите беше операционен екип и започвам със стрелкички кой е водещ и ги подреждам и отстрани с различни цветни химикалки записвам най-важните им дейности.
Имам визуална памет и чрез писането запомням самите думи. Единия изпит си го взех по този начин, едната тема изобщо не я знаех, но се мъчих да се сетя в часовете какво сме писали и и се сещах дори на кой ред са думите и малко по малко свързах по някое изречение.
Пробвай да викнеш колега да ти помага, ако ти го обяснява нялой, който разбира може да ти е много по лесно. Така например другата ми съквартирантка ме кара преди изпит да й говоря по темите и на изпита в главата й изниквам аз как й говоря ;д
Другият начин, за който не съм сигурна, че ще стане, зависи от преподавателя е да бутнеш пари, но го направи само ако си сигурен, че е такъв. Защото една колежка на изпита бутна пари в книжката, онзи си взел парите и я скъсал. Това е за което се сещам, дано да съм била полезна.

2.   Няма как на всеки изпит да вмъкваш твоя приятел да пише вместо теб. Нещо ще се обърка, някой ще те изпорти и ще ви хванат. Дори да искаш да си купиш изпитите, пак няма да мине номера при всеки преподавател. Явно наистина имаш някакъв проблем. Не е въпросът да четеш и зубриш, а да разбираш прочетенеото, поне основната идея. Ако прочетеш някаква интересна дълга статия, пак ли всичко забравяш? Разбери по кое време на деня си в най-добра форма и тогава сядай да учиш. Чети един абзац и после си го преразказвай. Ако имаш проблеми със съня, това също може да е причината.

3.   Здравей! Разбирам те много добре как се чувстваш, аз самата също не мога да уча. Просто не мога, не мога да се концентрирам и това е. Практически - ок, но да седна да уча теми, правила - няма ме. Аз винаги успявах само с преписване, както и минимално четене, колкото поне да знам какво да преписвам. Някъде и направо нищо не съм чела. Моята техника е да сядам около някой, който знам, че знае и му гледам листа. В университета, в който учех преди чиновете са на нещо като стълби и винаги сядах над някой, който знае и гледах в листа му без проблем. Така нито се въртиш, нито нищо, гледаш си само напред, била съм и на по-горните маси, които са далеч от преподавателите. Друг път, ако масите са по-малко и са на равна повърхност, пак сядах зад някой и гледах напред в листа му. Друг път с периферното зрение преписвах от страничните маси. Това, което го мислиш с приятеля до теб няма да стане, защото няма да го пуснат. Там всички сте по списъци и като името му никъде не фигурира, няма шансове и само ще се изложиш. Трети вариант е, макар и високо непрепоръчителен, е с плащане. Не го препоръчвам, защото не навсякъде приемат пари, а и да приемат - трябва да знаеш как да го направиш, а и може да ти излезе доста скъпо и ако само така се научиш, както и преподавателите ти- всеки път ще ти искат повече и повече пари, за да минеш. Има и още по-лош вариант - познавам хора, които си платиха и пак имаха двойки.

4.   Каква ти е специалността и какво учите?

На мен ми звучиш като доста интелигентен човек с доста проницателно мислене. Подобно на теб, и аз имах, и още имам, трудности със запомнянето на неща. Особено на неща, в които не откривам логика.

Най-тъп пример - на листовките за шофьорската си книжка не можех да запомня кой знак какво е без да си измисля някаква схема. Например бърках знаците "пропусни насрещно-движещите се" и "премини, ако пътят е свободен". Накрая ги запомних като открих, че знакът с "прОпусни... " първата гласна буква е О и е кръгла както самият знак, а другият знак е квадратен, подобно на първата гласна буква Е в "премини". Ей за такива неща говоря...

Понеже учих физика, измислях стотици схеми за това как да запомням разни формули - кратки римувани стихотворения например.

След физиката реших да запиша магистратура по финанси и там трябваше да учим нещо като въведение в правото. Зубрих като луд и накрая 2-ка. Нищо не знаех. Пак се явих и с много мъки изкарах 3, но се отказах, просто не можех да назубря толкова много неща и по другите предмети. Та има голямо значение какво учиш...

5.   Скъпи деца (към първите трима отговорили)!
Висшето образование не е задължително. След като нямате достатъчно умствен капацитет, Преоринтирайте се към професии, които не изискват висока степен на образование. Ще направите услуга на себе си и на обществото.

Към автора: имате ли дислексия? Някакви други доказани функционални нарушения?
Ако не, тогава горните редове се отнасят и до Вас. Приемете ограниченията си, ще се почувтвате много по-добре.

6.   Според мен така, както го описваш, завършването ти е най-малкият проблем. Не знам дали осъзнаваш, но ако всичко, което казваш не е плод на въображението ти и разни внушения, е възможно да имаш сериозни нарушения и е най-добре да отидеш на лекар и да обясниш подробно как се случват или по-скоро не се случват нещата при теб. Умения като повишена концентрация и запаметяване на информация до определена степен съпътстват и са ни необходими през целия ни живот, а не само докато избутаме някакво висше образование, колкото да се каже, че не сме останали само със средно.

7.   Като четох как някои вземат шофьорски книжки, и как някои завършват медицина, направо се изприщих. Но като се сетих, че темата е измислена, малко се поуспокоих.

8.   В училище/университета можеш да излъжеш, в живота-не! Рано или късно ще лъсне истината и тогава най-малкото е да станеш за смях. Пример. Момиче, студентка по рядък език е като теб. Пълна дупка, но на всички разправя, че е много добра и започва работа със съответния език. Всичко е ок докато не идват чужденци от съответната държава и не се оказва, че от нея се очаква да превежда на срещите. И тогава става едно... сещаш се! Уволнили са я с гръм и трясък! Пак добре, че не са я съдили за измама! Да не говорим, че е провалила сделки за много пари. Та добре си помисли дали и ти няма да свършиш така! По-добре, като не ти се отдава напусни университета и започни да работиш нещо в което те бива. А и не ми се мисли какво би било ако учиш медицина, примерно! Че ти един ден така ще убиеш човек! Защото си излъгал, че знаеш какво правиш! За това просто намери това, което ти се отдава, вместо един ден да оплескаш всичко.

9.   Направете го. Така и така после няма да работите по специалността си. Действайте!

10.   Уважаеми възрастен, (към №5)

В България висшето образование изобщо не повишава умствения капацитет.

Имам 3 висши и досега не ми се е наложило да си показвам дипломите дори веднъж. На интервю за работа всеки те тества какво реално можеш, никой не го интересува дали си зубрил 5 години учебници от 72г., по които ние учехме в Икономическия - випуск 2005, например.

Не съм преписвала на изпити, но примерно платих да ми напишат дипломната работа и не съжалявам. Спестиха ми време, което използвах да събера практически опит - специалността ми е Счетоводство.

До автора - имам абсолютно същия проблем - кратка оперативна памет. Преписвала съм си лекциите по няколко пъти, но като дойде време за изпита - пълна мъгла. Ето с този метод успях да си взема изпитите с отлични оценки - вечерта преди изпита не спя и преговарям цяла нощ изпитния материал. Отивам сутринта на изпита, когато все още помня какво съм чела/писала. Вечерта вече не помня нищо, но изпитът така или иначе е взет. Нищо друго не ми помогна, но пък завърших с 5. 60.