Споделена история от Други

Доставчиците на интернет виждат ли къде браузваме?
Истина ли е, че доставчиците на интернет могат да видят кои сайтове са посещавали тяхните абонати? И могат ли да подслушват скайп и да виждат видео разговорите? Интересно ми е дали наистина това е вярно, ако е вярно то значи сме в един голям биг брадър. Моля модераторите да публикуват темата. Благодаря.

Коментари

1.   Могат, стига да искат. Или ако има някой рабтещ в компанията и няма какво да прави ... Истината е че всички ни следят в интернет, малко или много и точно операторите са най- малкия ни проблем ...

2.   Пхах, добро утро. Да видим колко време ще ти отнеме да разбереш, че телефона ти изпраща цялата ти информация, включително микрофона постоянно записва.

3.   Да подслушват не могат, но мисля, че се вижда къде браузваме. И все пак надали някой има желание да ни следи.

4.   Ако ти и близките ти сте никои, в смисъл не сте 'някои', никой няма да се занимава да те следи. Няма да има кой да плаща на някой, който да те следи, а обикновено никой не прави какво и да било за без пари. Така, че споко ;–)

5.   Ако ги провокираш с нещо да си им на мушка, да могат. Но да да подслушват в реално време всичките си абонати сещаш се че е невъзможно.

6.   Хайде сега не се вживявай. Това, че много хора могат да разберат всичко, което правя в интернет и разговорите ми няма да ме накарат да изхвърля телефона и компютъра си. Още никой нищо не ми е откраднал.

7.   Здравей атворе!

Накратко:

Доставчика ти знае на кого и от кого праща и от кого получаваш информация. Но не винаги знае, какво точно се съдържа вътре, защото повечто информация е "скрита". Могат да видят размера, но не и съдържанието. Примерно - аз и ти си пишем по Skype или FaceTime - доставчиците ни, може да видят, че сме ползваме тези услуги, но не и какво си говорим. Вече остава въпроса, дали Microsoft и Apple виждат. Официaлното становище е, че цялата информация е "кодирана" и само хората, които притежават притежават комуникиращите акаунти, могат да я видят.

Същото важи и за сайтове, като Google. Може да потърси нещо в Google и вероятността, интернет доставичка ти, да види, какво търсиш е нищожна, но това не означава, че Google не пази историята на търсенията от твоя акаунт и IP адрес с години.

А за това, че нямало "как да бъдат всички следнени", съжалявам, но не е така. За няколко десетки хиляди лева, може да се изгради система, която да държи информацията, за цялата интернет активност на всички български граждани, за следващите 10 години. Има множество организации, които имат полза от подобни неща.

8.   Не, не може доставчикът да вижда всичко. Целият трафик минава през въпросният доставчик, но част от информацията е криптирана и шифрована. Сайтовете, които посещаваш ако имат катинарче (т.е TLS/SSL криптиране) реално се вижда че правиш някакви завки към даден IP адрес, но какви точно - не се знае. Има методи за разжбиване на на някои ключове, т.е 100% анонимност е невъзможна. Дадени мрежи се използват за анонимизиране в Интернет, които естествено се използват и за нелегални цели (като TOR / onion мрежата). Всеки мобилен телефон постоянно ни траква местоположение. Google, Apple, Facebook реално са шпионски, те имат големи масиви от лични данни. Локалните доставчици на услуги са безобидни спрямо глобалните биг брадъри.

9.   Миналата година съвсем случайно (чрез обаждане до доставчика ) разбрах, че някой ми точи нет от вайфайя. Ако някой ме е слядял как ще разбере кой къде е браузвал - дали аз или оня безделник, а?

10.   Сърфирай през прокси сървър, така до някаква степен ограничаваш възможността да се вижда в кои сайтове сърфираш.

11.   Според мен виждат всичко, т.е. целия трафик, няма гаранция за пълна анонимност, отделно и сайтовете помнят ip адресите

12.   Няма скрито покрито. Естествено че виждат къде сърфираме.

13.   С две думи моята гледна точка: 1. Ако си толкова важен - ще намерят начин да те 'подслушват'. 2. Щом има начин - има и средства за това, няма напълно сигурна връзка особенно в Интернет. 3. По опасно от подслушването е набирането на информация за тебе (идентифициране като IP - оттам къде се намираш, оттам и други предпочитания, оттам таргетирана реклама и прочие) - тука са парите - затова се прави. 4. Споделянето на лична информация в Интернет спомага на такива компании, които правят такива профили. 5. Скоро очаквайте таргетирана реклама по цифровата телевизия и цифровото радио, което слушате. 6. Скайп са собственост на Майкрософт - те са царе на събирането на информация

15.   Скайп връзката е криптирана. Нищо сигурно и на 100 % няма на тази земя. Ако мислиш по видео-разговор да правиш неприлични неща бих те посъветвал да си наемеш стая в хотел или в собствената ти къща, защото интеренет е пълен с такива клипчета. Има хакери, които записват точно такива неща, защото там има много пари.
Отговор на въпроса: Доставчика нито го интересува твоето видео, нито има начин да го види или запише. По други чат програми и сайтове, не зная, защото не съм използвал за видео разговори. Но за чат хронологията се запазва или на твоят компютър или в самият сайт и пак няма как да се види от доставчика, а и както казах - доставчиците нямат интерес да те следят или записват освен ако не им е наредено от МВР...
Извод: Зависи каква дейност извършваш и какъв интерес представляваш ако си масов потребител или не коментираш за неща, които застрашават сигурността на отделен човек или група хора никой няма да те закача

16.   Да попитам доставчиците на интернет могат ли да виждат пароли и имейли?

17.   Могат много да следят, ама ние можем и да ги заблудим. Пускай чат-пат free WiFi! Търсене в търсачката за Зелена Еуглена.

18.   Според мене не могат да видят всичко, в смисъл да ни следят постоянно и непрекъснато. Няма нужда от параноя.

19.   Да, до известна степен виждат.

Ти като кликнеш от браузъра да отвориш фейсбук, компютъра праща въпрос към едно нещо наречено DNS сървър, кое IP отговаря за домейн facebook.com? По принцип този DNS сървър е локален за доставчика, така че виждат най-малко името на сайта ти. Може да си го смениш с друг такъв, дори собствен твой, но това не елиминира проблема, защото дори със собствен такъв сървър, доставчика пак вижда пакетите, понеже техните рутери,суичове и така нататък трябва да рутират пакета до този DNS сървър. Друг метод пак е Reverse DNS lookup(много термини, за повече информация, google).

Та да, кой сайт отваряш е напълно възможно да се види.

Откъм това, което правиш в сайта...зависи. Има методи за така наречената MITM(човек по средата?) атака.
Примерно, точно за този сайт, spodeli.net е напълно възможно да се види от доставчик, или друг човек(стига да иска и да знае как) какво се пише, от кого и т.н, защото за разлика от други сайтове, трафика до сайта НЕ е криптиран/шифрован. Не се ползва TLS/SSL.
Там където се ползва шифроване е доста трудно, но не винаги невъзможно. В сравнение с преди, сега е изключително трудно заради DNSSEC и Certificate Pinning.

20.   Могат.

21.   Могат ако искат, но да не си мислиш, че има по хиляда служители, стоящи 24/7 пред екрана да следят къде браузваш и на кого звъниш?

Знам, че в Щатите е опасно, защото там доставчиците са задължени да подават към съответните служби информация за неправомерно използване на интернет.

Но тук надали някой го интересува.

22.   Според мен виждат, ако не всичко то поне част от това, което браузваме. Друг е въпроса дали следят непрестанно и какво правят с данните за всеки един потребител

23.   Целият трафик на интернет се протоколира и се "чете" от създадени за това програми. Идеята за създаване на интернет произлиза именно от създаването на компютърни програми, които могат да разпознават думи, изрази.

24.   Би трябвало в общите условия на доставчика да е споменато какво точно съхранявят и за какъв период. Това важи и за фирмата от която купуват, в случай че разбереш коя е. Като цяло освен ако наистина не се поинтересуват историята е само посетените сайтове, а не прехвърлената информация. Тоест могат да видят, че си посетил електронното си банкиране, но не и обменената информация.

Ако наистина са решили разбира се, могат да видят всичко. Но големите доставчици са длъжни да спазват закона и да логват само описаното от тях. По GDPR би трябвало да има начин и да изискаш какво са съхранили мисля, но не съм сигурен дали важи за доставчици на интернет.

25.   Виждат къде си "ходил" (може и да се избегне, впн, например) и до там. Може да пробваш и сам, пусни си wireshark и гледай, там където има публичен адрес (може да си го филтрираш), това ще види и доставчикът ти, ако има много свободно време да се занимава с глупости.

26.   И като ме следят какво от това, нищо нередно не правя и ми е все едно кой ме следи. Като имат време за губене, нека ме следят, хич не ми пука.

27.   Шефът обикновено ако иска да види нещо ще каже на работника да му го намери, така че..

28.   Ако нямаш някакви лични търкания с някой админ никой няма да се занимава да ти гледа трафика.
Може да има някакви автоматични филтри нещо да не се достъпва или да се случва нещо ако посещаваш някакви по-специални сайтове и т. н. може автоматично да праща инфо до службите, макар че според мен в БГ и това е слабо вероятно.

29.   Ами аз като се обадя на доставчика си, като нямам интернет или има някакъв проблем с нета и доставчика ми казва всички други подробности за даденият проблем. Така, че нищо чудно да виждат всичко което търсим и правим в нета. И със сигурност пазят някакви логове, но колко време не се знае.

30.   А не бе, гений, ти топлата вода откри. Всичко се следи и ни гледат през камерите как лъскаме на деградирало порно.

31.   Естествено, че следят, няма начин да не следят според мен, т. е няма пълна анонимност в нета.

32.   Не е нужно да се филмираш и да ставаш с параноя, че едва ли не на всяка крачка те следят. Не мисля въобще, че доставчиците ще се занимават да трупат тонове инфо кой как и защо в нета и из него.
Това е моето мнение.

33.   Единствено при проблем интернет доставчика си прави труда, да хвърли поглед какво става.

34.   Да, но това не трябва да притеснява никого. На мен лично не ми пука. Нито го познавам този човек, нито нищо. А и не всички доставчици се интересуват. Както казва номер 2, то всичко го има в телефона ни. С микрофона ни ни прослушват 24/7, същото важи и за камерата. Така или иначе постоянно ни следя, няма нужда от излишни драми.

35.   Кофти да следят за авторски права ама покрай тях ще разберат за всичко, което правиме в интернет...
Абсолютно нарушение на правата ни!!!

36.   Доставчиците на интернет услуги (ISP) могат да видят всичко, което правите онлайн. Те могат да проследяват неща като посещаваните от вас уебсайтове, колко време харчите за тях, съдържанието, което гледате, устройството, което използвате, и географското ви местоположение. В зависимост от това къде се намирате в света, тази информация се използва за различни цели, включително за изграждане на потребителски профил за продажба на рекламодатели на трети страни или за налагане на онлайн цензура от името на правителствата.

37.   Следят ли ни непрекъснато в Интернет? Могат ли да подслушват телефоните ни? Наблюдават ли ни през камерите на компютрите... О, я стига с тези паранои. Като не искате да ви следят не ползвайте интернет....

38.   Естествено, отделно във фейса всички доброволно си дават лични данни снимки и т. н. Facebook винаги се е изплозвала за следене на потребителското поведение, постове, политически пристрастия и т. н.
Всички ни следят, но друг е въпроса каква и колко ивформация ние даваме и споделяме за себе си в нет пространството

39.   Стига бе, никой нищо не следи, всичко се пише в един лог файл, никой няма време и желание да го чете. Нали като имаше протести срещу АСТА, нали интернет доставчиците се оплакваха най-много, че ще ги карат по закон да следят логовете, а това иска ресурс. Хич на никой не му пука какво правите в нета.

40.   Интересът на интернет доставчиците е да разширяват дейността си, а не да я контролират. Това е работа на независим орган, който да следи за незаконни и нецензурни материали. Такъв орган може да бъде Комисията за регулиране на съобщенията или друга независима институция.