Споделена история от Други

На македонците не им ли е тъпо
Искам да питам хората, които са запознати по-отблизо. До сега ги убеждаваха, че са наследници на Александър Македонски, а сега се оказаха "северномакедонци", за да се подчертае, че нямат нищо общо с онази велика Македония. Сега всъщност македонците знаят ли въобще какви са и от къде произилизат? И не им ли е тъпо, че разбраха, че толкова години са ги лъгали и че всъщност не са с чак толкова велико минало или още си вярват, че македонци? И какви настроенията там към Заев, който един вид съгласявайки се с новото име, им отвори очите, че всъщност не са македонци? Или не им пука какви са, само и само да ги приобщят към ЕС и НАТО? Те преди и българи отричаха, че са, ама после като се редяха на опашки за български паспорти, изведнъж се оказаха българи.

Цялата тази работа на мен ми изглежда, че "македонците" станаха за смях и то с тяхно съгласие и разрешение. Значи до вчера се тпаха в гърдите с Александър Македонски и вдигаха грандомански паметници като за последно, само и само да подчертаят колко са македонци, а днес плюха на всичко и станаха "северномакедонци", щото имат интерес от силните на деня. А утре ако ЕС се разпадне, пак ли ще твърдят, че са потомци на Александър Велики?

Коментари

1.   И според мен със сигурност им е тъпо. Радвам се, че не съм се родила македонка :-)

2.   На мене като българин ми е по тъпо от на тях, защото България доброволно се молеше да се откаже от идентичността си и да стане 16 република на СССР. Но не стана само, защото и отказаха, което от своя страна е унизително. Българинът знае ли изобщо от къде произлиза, преди да се закача с македонците. Голяма част от зеленчуците ги внасяме от Македония, така че "велика България" да не вади кирливи ризи на Македония да не и спре кранчето. От нашата страна по-смотана няма.

3.   Е ние не сме ли същите. Били азиатци, тюрки и не знам си какви нашите прадеди.
Те македонците не са виновни с нищо. Просто са слаба държава, защото така изнася на всички и ги мачкат по-зле и от нас.
На мен ми е интересно, защо като отвориш картата на света пише Фиром, а не македония. Тоест те са си признати от света за гърци заради самите гърци и мизериите им. Само на мен ли ми прави впечатление?

4.   Хе, хич не им е тъпо. Те си изиграха картите добре, прекалено добре. Докато съдържат думата "Македония" в името на държавата им - те продължават да имат връзка с гръцкия свят. Затова някой гърци никак не са доволни от "Северна Македония". По този начин Македония ясно подчертава, че има връзка с древна Македония, може и вече да не се определят като преки наследници, но може да продължат с театъра, а именно "Ние имаме връзка с Александър Македонски.". Не ги подценявайте, те знаят какво правят:)

5.   Като се оставят да ги манипулират така става.

6.   Половин България е с корени от Македония, всеки втори българин има поне един дядо или баба македонци. По-леко с обвиненията авторе, виждам някакво желание в теб да оплюеш македонците, като че ли някаква злоба изпитваш към тях, защо така? Тези хора са страдали много през вековете, защото са малък народ и всичките им съседи искат да ги завладеят и смачкат, едва сега имат собствена държава, остави ги да се порадват малко. Вие хем казвате, че македонците са българи, хем ги плюете и обиждате, после се чудите защо не ви искат и отричат всякаква връзка с вас. Ще ти кажа само, че от хубавото никой не бяга!
Колкото до Александър Велики - със сигурност днешните македонци нямат директна връзка с него, но носят същото име, затова е нормално да го почитат, както в България например има тракийски гробници и съкровища - вие защо ги пазите, да не би да сте тракийци?

7.   "като че ли някаква злоба изпитваш към тях"

Не, точно злоба, ами някак са ми смешни, че си присвояват история и отричат истинския си произход. И това някак изглежда смешно и нелепо. Не случайна е приказката "Луно, Луно, земльо макеоднска". Този израз изключително изчерпателно описва манталитета им. Като българин няма как да ги приема на сериозно, макар да ги чувствам близки.

И не мисля, че някoй ги мрази, обижда или обвинява в нещо. Напротив - вярно, че ги бъзикат и са образи в много вицове, но българите са много добре настроени към македонците (по-скоро обратното е вярно), просто много хора и не само българи и гърци не ги приемат на сериозно заради този им инат да се идентифицират с Александър Велики и да натрапват грандоманските му паметници, отричайки и унизявайки по този начин себе си и произхода си и косвено и българите и гърците. Все пак на никой не му е приятно да му крадат историята.

А иначе българите имат тракийска кръв със сигурност и то не малко. Не знам защо си решил, че нямат. А то дори не е предмет на настоящата тема.

8.   Страдаш от типичния Български синдром "Македонците са Българи и трябва още утре да ни паднат на колене и да си го признаят". С такива приказки само ще ги отблъснеш още повече. Това е все едно някой Македонец да ти каже "Българите са Македонци". Приемат го като атака и е нормално да приемат защитна позиция. С такива приказки само може да си навредиш. Сега ще ти кажа защо:
Първо, научи историята на Македония. България се освобождава от Турска власт през 1878, но Македония не. През 1903 Македонците вдигат голямо въстание - Илинденското въстание, но България не им помага. Защото Българските политици не са искали Македония да се освободи сама, искали са да влязат там с Българската армия и да я присъединят към България, но през 1903 България все още не е била готова за това. Този момент уж настъпва през 1912 година когато започва Първата Балканска война и България вместо да освободи Македония, тръгва да превзема Истанбул и наистина за малко не го превзема, но през това време Сърбия и Гърция окупират почти цяла Македония и сключват споразумение - да действат заедно против България, за да й отнемат Македония. През Втората Балканска война България започва война сама едновременно срещу Сърбия, Гърция, Румъния, Турция, дори Черна гора. Разбира се губи защото не може сама срещу всичките съседи. Така официално 90% от Македония са дадени на Сърбия и Гърция. Само Благоевградска област остава в България! И така вече повече от 100 години...Македонците просто не са били част от Българската държава, освен за няколко години през войните, нито са учили Български език в училище. В Гърция учат Гръцки, а в Сърбия ги учат на Сръбски. През 1944 по време на Втората световна, Сърбите губят контрол над тяхната част от Македония и там се създава Македонска държава и с газ до дупка започва създаването на Македонската нация. И знаеш ли какво? България участва в този процес! Напиши в Уикипедия "Насилствена Македонизация в България". Когато комунистите взимат властта, те насила карат Българите в област Благоевград да се пишат Македонци, а не Българи. В училищата са започнали да ги учат на Македонски език, който е създаден през 1945 година. Моят дядо е от Благоевград и през 1946 е имало преброяване в което насила са го писали Македонец, а не Българин. Много е смешно и лицемерно днес Българи да казват "абе вие Македонците сте Българи" при положение, че официалната Българска държава насила ги е правила Македонци. Това приключва едва през 60-те години когато Тодор Живков идва на власт и осъзнава за какво става въпрос, и прекратява всичко. Но от другата страна на границата, този процес продължава и днес вече има Македонска нация която си има Македонска държава и говори Македонски език. Точка по въпроса. Този Македонски език не е толкова близък до Българския, колкото повечето Българи си мислят. Пълно е със Сръбски думи, правописа им е чисто Сръбски, буквите също са Сръбски. Например в Македонския език няма буква "Ъ" и там не пишат "първо", пишат "прво". Нямат буква Я и не пишат "Македония", пишат "Македониja", тоест "Ja" е тяхното "Я". Нямат буква Щ и вместо това пишат ШТ. На пръв поглед малки разлики, но това е взето от Сръбския език, в Сръбския се пише по същия начин. И така, след като толкова много години това им е набивано в главите, тези хора днес се чувстват по-близки до Сърбия отколкото до България. А преди това Македонците наистина са пишели на Български с Български букви, макар и на техния диалект. Един прост пример - отвори YouTube, задай регион Македония и виж трендинга им - половината клипчета са Сръбски, другата половина Албански, защото има много Албанци в Македония. Какво липсва? Точно така, липсва България, Българското просто го няма в Македония и на този фон някой да се изтъпани "абе вие Македонците сте Българи", те го приемат като заплаха и атака, защото за тях това вече е нещо чуждо и непознато. В Македонските заведения масово се слуша Сръбска музика. В днешни времена, този регион е загубен за България, те са убедени, че са Македонци и че нямат нищо общо с никой от съседите си, но поради политически причини са по-близки до Сърбия, защото заедно са били в Югославия и им е набивано в главите как Сърбите са им братя, а другите съседи България, Гърция, Албания, са им врагове.
Има обаче и изключения! В Македония има един страхотен журналист - Виктор Канзуров, който още през 80-те години научава за Българския си произход и е с Българско самосъзнание, редовно участва в Македонски телевизионни предавания и им казва истината, но няма кой да го чуе. Има и друг Македонски политик - Петър Колев, който също е с Българско самосъзнание и скоро създаде собствена партия, но няма голяма подкрепа. А Любчо Георгиевски беше премиер на Македония, той дори има Българско гражданство, но и за него спряха да гласуват точно защото е пробългарски ориентиран и им казва истината за миналото, а те не искат да я чуят. Във Фермата преди време участваше една жена от Македония, която обясни как майка й и е разказала като е била малка, че са Българи и тя днес е с Българско самосъзнание. Но това са изключения, повечето са твърди Македонци и не искат да отстъпват. Един ден може това да се промени, но няма да стане за един ден, както на Българите им се иска, и за тази цел е нужно Българската държава да провежда специална политика към Македония, нещо което Българските политици няма да направят, защото хабер си нямат за какво иде реч, тях ги интересува само да си напълнят джобовете, такива идеи за които говорим тук дори не им минават през акъла, те просто не могат, нямат капацитета, има в България хора, учени, които могат да свършат работа, но на тях не им се дава власт. Това е положението. А междувременно, обикновените хора, като мен, които не се интересуват от политика, могат да си прекарат много добре в Македония, ако се държиш с тези хора там като с човек, и те ще ти отвърнат със същото, но ако почнеш да ги дразниш и да им казваш "абе вие сте Българи", нормално е да ти отвърнат с нападки, защото те това го приемат като агресия.

9.   А, забравих, като каза за Тракийската кръв. Ето тук става още по-зле. През комунизма Българите бяха Славяни, защото господаря им Русия също беше Славянска държава. Сега господарите са Америка и Европа, които са против Русия и изведнъж Славяните станаха Тракийци. Българската армия беше провела едно учение с Американци и това учение се казваше "Тракийски меч". Хахахахаха. А през комунизма като тренираха с Руснаци беше "Славянски братушки". Хахахаха. В същото време в Българските учебници пише, че прабългарите са турско племе и хан Аспарух се е молел на Бог Тангра, на същия Бог на който са се молели Турците преди да приемат Исляма. Че Прабългарите са били номади и са живели в палатки, наречени юрти. Това ни учеха нас в Българското училище. При това положение е смешно Българина да се занимава с Македония и да се почесва по главата докато се чуди те с какъв произход са. Оставете хората намира, или поне ако ги искате, бъдете им приятели, а не да се биете в гърдите като бай Ганьо и да викате "Булгар булгар", щото самия "Булгар" не е ясно какъв е аджеба, тракиец ли е, славянин ли е, някакво азиатско номадско племе ли е.
Отделна тема може да се отвори за Българската продажност. Тази прословута продажност. Още преди 300 години по-образованите Българи са се считали за Гърци, за да се разграничат от останалата селска неграмотна маса. Тоест ти си Българин, но ако се образоваш и забогатееш, ставаш Грък. А ако си останеш селянин, си оставаш Българин. Така е било в Османската империя. Абе не е повод за гордост, ама кво да се прави, толкова им е бил акъла, и на днешните Българи толкова им е акъла, не са мръднали кой знае колко напред.
Така, че приятел, като ще си говорим, нека кажем цялата истина, а не да оплюем Македонците, защото е лесно, те са малък народ, удобна мишена са, ама я да видим самите Българи колко струват?

10.   Номер 6 естествено, че сме тракийци. Ти не знаеш ли? Има тонове материали по темата. Айде да се поинтересуваш малко.

11.   8, темата ми не беше дали са българи, а че не са потомци на Александър. Дори да допуснем, че не са българи, това не променя факта, че се правеха на потомци на Александър, че и му вдигаха по 1000 огромни паметника на инат, а сега изведнъж си признаха, че са "северномакедонци", демек че нямат общо с Алекасндър, обаче нали им се иска ЕС и НАТО. За мен това беше върха на унижението, при това доброволно. Не че ние не сме унижавали, но толкова неистово да твърдиш нещо и после ей така с лека ръка заради един паспорт да си плюеш на всичко, което си го повтарял цял век.

Честно казано очаквах в Македония да разпънат Заев на кръст, а то нищо подобно не се случи. Значи самите македонци си признават и се съгласяват с това. Въпросът ми беше за какво беше цялата тази врява цял век, като са били толкова склонни да направят компромис с историята си за един паспорт?

Когато не им трябва паспорт са македонци, когато бяха в Югославия станаха сърби, после като им затрябваха бърлагрски паспорти, станаха българи, а сега като им трябва ЕС, станаха северномакедонци. Едно е да не знаеш какъв си, друго е да си сменяш принадлежността като фурнаджийска лопата четвърти път само за век. Как да уважаваш такъв народ? Айде при българите поне им се вмени от управлението, че са славяни, но македонците сами си стават македноци, северномакедонци, сърби, българи според силните на деня? Утре руснаците ако станат по-силни от САЩ, сигурно и най-древните руснаци ще се изкарат.

Чудя се как може цяла държава ей така с лека ръка да си сменя версията за произхода на всеки 20 г. Ей това не проумявам. Не че ние сме цвее за мирисане, но това за мен върха на самоунижение и липса на всякакви ценности и позиция.

12.   Иначе говорейки за тракийска кръв и гени, бях чел за едно ДНК проучване на Балканското население и се оказва, че всички балкански народи сме доста по-близки, отколкото си мислим чисто генетически. Дори с гърци и румънци сме близки. Но мисълта ми беше, че според него българи, македонци и сърби са най-близките генетически народи на Балканите. Така че българите били тюрки, па македонци и аз не знам какви са глупости. И между другото според същото проучване всички балкански народи имат малко или много тракийска кръв, дори и гърците и румънците, а за българи и македонци да не говорим. Съжалявам, че не помня в кой сайт бях чел за това, за да дам линк.

Но всичко това не е по темата реално, просто ти отговорих. Питането ми беше съвсем друго.

13.   Тъжно е, че темата се отклони доста. Но наистина оставете македонците. Както казах, те знаят какво правят. Сега те имат собствена държава, а ние цивилизованите, се опитваме да ги унищожим и поробим. Истинският произход на почти всеки народ ще бъде неясен, поради липса на информация. Уви, мигриращите българи не са казали откъде произхожда тяхната цивилизация, а само, че са се заселили в Азия (дали са едни от първите мигрирали от Африка натам?) и че тръгват нанякъде, като откриват подходящи земи. Но да приемем, че сме едни от първите народи и че сме наследници на велика цивилизация. Е, тъжно е, че вече имаме турски, монголски, гръцки и други подобни гени в нас. Това важи за всеки народ. Най-вероятно може да откриете най-чистия българин, с леки примеси, горе в планината, ако фамилията му някак си се е изолирала в продължение на хилядолетия (още от самото ни начало). Същото важи за македонците. Знам, че ви е яд за Македония, искате я, но не я заслужаваме, нито пък е и наша. Тя е на македонския народ (доколкото може да се нарече такъв), дори и да не искате да си го признаете. Напраскайте агресивни коментари и обвинете всички, след това продължете с "Македония е българска провинция". Разочарован съм, наистина се надявах темата да не избие натам, а да се концентрираме върху името на Македония, както и тяхното бъдеще. Но, уви, ние го обърнахме на "те ни принадлежат". Чудя се откъде е тази мания по Вардарско...

14.   13, точно македонеца обърна нещата пак в тази насока, а темата изобщо не беше за това. Явно, доста са наранени от българите, но пак ще повторя - това, че миналото ти е неясно, не ти прави чест да се въртиш като фурнаджийска лопата на всеки 20 г. Поне имай някаква позиция.

15.   Ние не сме тракийци ... тракийците са българи .Идваме някъде покрай черноморието и след потопа българите се разделят на 2 - траки и булгари . Булгарите емигрират в азия ама няма документация за това и затова ни наричат тюрки и тем подобни . След като идваме обратно в европа (''хуни'') се смесваме първо със скитите (тракийско племе) после като ''българи'' се смесваме със самите траки и се получаваме - ''индо-европейци'' . Няма как от нищото да изчезнат индо-европейците , още повече че индо-европейци не съществуват . Ако индо-европейците идваха от азия щяха да са азиатци , ако идваха от европа щяха да са европейци.
Тюрки е спекулация също както славяните - не съществуват . Никой не се е наричал тюрк преди 1200-та година сл.хр. Така , че моля ви се с темите за ''тюркски или монголски'' произход на българите да не чувам..Ние сме си българи , същите както тези които дойдоха на балкана през 632г.
За не разбралите - не ни наричам нито китайци , нито иранци , нито славяни , нито монголци . Но през времената са ни ''наричали'' с много имена , като например : хуни , славяни , прабългари , татари и т.н. Ест. за това е виновна ''Майка Русия'', тъй като тя е тази която избълва простотиите са така наречените ''славяни'' и ''тюрки'' .

16.   14, не съм македонец, никъде не съм казал такова нещо, приеми, че съм човек без нация, както има атеисти които не вярват в никоя религия, така и аз не се приобщавам към никоя нация, за мен това е глупаво, други критерии имам по които преценям хората, а не това в кое племе са се родили.

17.   16, добре, не си македонец, а си роден в македонско "племе", както го нарече. Въпрос на формулировка. Но си личи по коментарите ти. Няма нищо лошо в това, само че не трябваше да изместваш темата.

18.   Според теб ирландците в Северна Ирландия какви са - северноирландци ли? Или в Южна Корея да има южнокорейци?

Друг въпрос е, че са просто българи. Това, че са "македонци" им го наложиха сърбите и руснаците. За да забравят, че са българи.

19.   17, имам роднини от Македония, както много други българи, но нямам нищо против и македонец да бъда, все ми е едно, то пък щото голяма разлика има между двата народа, просто имат различна историческа съдба и затова са разделени.
18, ти хубаво обвиняваш сърбите, ама защо толкова бързо македонците забравиха, че са българи? Както казах, от хубавото никой не бяга. Виж България на какво прилича и тогава обвинявай други. Може в началото насила да са ги карали, но днес вече самите те не искат да са българи, само паспортите ви искат, за да могат да пътуват свободно в Европа, нещо като билет е за тях БГ паспорта.