Споделена история от Други

Какво значи да бъдеш сноб?
Здравейте! Бих искал да разбера какво означава да бъдеш сноб и парвеню и има ли някаква прилика между двете. Тъсих информация в Интернет за снобизма, но нищо не разбрах. Пишеше, че това са хора, които се правят на аристократи, копират техните маниери и начин на живот. В такъв случай това не означава ли, че снобите са много възпитани хора с класа? Защо тогава да е лошо? И също какво точно означава думата парвеню? Това да не би да са онези "rich kids" с богати родители, които непрекъснато парадират или това е друго?

Коментари

1.   Снобизмът точно това означава, но в България думата е приравнена именно с парвеню. Вероятно, защото аристокрация нямаме. Парвенютата, не е нужно да са богати, нито да се преструват, че са от такава прослойка. Просто се преструват на такива, каквито не са.

2.   Тези две понятия произлизат от западното общество, където съществуват ясно изразени класови различия. Днес, особено България, където смея да твърдя, че като цяло нямаме висша класа такава, каквато я има в други общества, тези понятия са с изменен смисъл.

Парвеню - новобогаташ, някой, който е спечелил много пари и се е издигнал в социалната йерархия, но не притежава класа, възпитание и добър вкус.
Някъде бях чела, че наследниците на един парвеню могат да станат достойни представители на висшето общество едва след няколко поколения. Това означава, че очевидно парите и дори вискотото образование не са били достатъчни, за да бъдеш смятан за "човек от отбраното общество".

Сноб - човек, който не е с благороден произход (идва от съкращение, с което в миналото са обозначавали хората без титла), но по някакъв начин се стреми да наподобява на такъв.
Оттам думата става нарицателно за човек, който иска да е асристократ (или от по-висша класа), но няма нито произхода, нито качествата за това.
Така, както го описваш, звучи чудесно, но истината е, че снобът няма нито класа, нито възпитание. Днес, когато говорим за човек с класа и възпитание, определено не си говорим за сноб.
Да не забравяме, че съществува и понятие като "духовен аристократизъм", който в повечето случаи няма общо с произхода.

3.   Човек, друг път просто питаш гугъл на английски език и всичко ще ти каже ;)

например: what means word snob - гледаш какво излиза и почваш да си четеш.

Ето подбрах ти 2 линкчета за сноб:

https://en.oxforddictionaries.com/explore/what-is-the-origin-of-the-word-snob/

https://www.dictionary.com/browse/snob

На мен лично най-близко ми звучи ето това:
a person who believes himself or herself an expert or connoisseur in a given field and is condescending toward or disdainful of those who hold other opinions or have different tastes regarding this field... мисля, че е доста срещано сред нас българите.

За другата думичка си потърси сам.

4.   Значение
снобът, сноба, мн. сноби, м. Човек с бедни духовни интереси и неблагороден произход, който се стреми да изглежда като аристократ или интелектуалец.
Синоними

парвеню, маниак, суетен, превзет, светски човек

Т. е., човек който няма покритие на претенциите си, който казва - Не знам как трябва да е, но не е така както се прави. Т. е., човек фукльо!