Споделена история от Други

Кола за 4000-5000 лв.
Мъж на 25 години съм. Реших да си купя кола вече. До сега карах семейната кола, но финансово смятам, че съм в добро състояние и мога да си позволя собствена кола.По принцип имам доста повече спестени пари, но поддръжката на кола за 10 000 лв. ми е ясно, че ще стъжни живота ми. Тъй че максимум за 5000 лв. мисля да е колата. Данъци, застаховки, прегледи и тези такси са важни за мен. Не трябва да са много високи да речем максимум 500-600 лв. Държа да кажа, че не разбирам от коли. От това което разгледах най-много ми харесват БМВ и Мерцедесите. Там ме притеснява факта, че са със задно предаване. Като падне сняг ако ще се чудя дали да я изкарам колата за какво ми е тя? Знам, че доста хора си карат колите дори и в такива условия, но трябва да призная, че не съм толкова добър шофьор. Иначе задължително трябва да е автоматик. Седан, хечбек или ван няма значение само да не е комби. Дали ще е бензин или дизел също няма значение за мен. Това е доста относително и плюсовете и минусите при всяка кола са различни сякаш. Не търся и такава мощна кола, по-важно за мен е как ще вози. Да е удобна и комфортна. Между другото като кажа 5000 лв говоря като цяло и с първоначалното обслужване и т.н. всичко в рамките на тези пари. Затова смятам, че най-добре да е от частно лице. Колата да е регистрирана и да избегна всички тези първоначални такси и разходи. Иначе ми е ясно, че задължително трябва да мине през сервиз първо. Ако ще е БМВ имам познат, който доста е в час с нещата, но ако ще е друга кола аз нямам никакви познания за съжаление. Какви са вашите съвети към мен.

Коментари

1.   Не си купувай кола е моя съвет. Инвестирай парите в нещо което ще ти донесе пари и удоволствие а не само да ти взема като колите.

2.   Каквото и да си говорим, ти трябва човек, който разбира да е с теб при огледите. Всичко друго е безсмислено, ако нямаш такъв. Инче за задното предаване си прав, че не е за предпочитане.

3.   За 5 000 с малко късмет може да си вземеш Хюндай Санта фе първо поколение (2001-2006). Джипът е много здрав, 4 по 4 - не се чупи лесно, а ако се счупи - частите са на символична цена.

4.   Замисли се, дали наистина ти трябва кола. Защото е неизбежно да не се развали нещо по нея, а щом не разбираш може да те подведат. Според мен не си взимай БМВ, щом не си добър шофьо. Каквото и да си избереш ти трябва човек с теб, който разбира.

5.   За нова на лизинг 5-6 години част от теб (5 000 бюджет, нали?) не се ли замисляш? Имаш сервиз, каско включено.
Вуйчо ми ми промени мнението относно колите на старо. Негов познат много си харесал сега-не-помня и вуйчо ми понеже имал връзки я закарали в официалния сервиз. Там какво открили: колата била тежко катастрофирала и сглобявана от 3 различни! Иначе на външен вид супер.
Един познат преди години си беше купил някаква Alpha Romeo. По пътя от Варна до София се счупила скоростната кутия. Ядове, разходи...
Превъртат километражи под 150 000 редовно, старите BMW харчат доста, газовите уредби ако не са фабрични (а правени от квартален майстор в гаража) скапват двигателя.

Много ми се кара нов Dacia Duster. Сега имам 12 000 свободни, но ще почакам до 2020 на лизинг от мен половината. Хареса ми Nissan Qashqai, но след като ми разказаха неща, на старо не ми се рискува. Може да ти излезе двойно-тройно с ремонтите:) Също се сетих: от южна Италия внос да не взимаш защото пътищата са по-разбрицани от нашите:) Успех в избора!

6.   Само да отбележа, че не е скъпа поддръжката на кола за 10к, скъпа е поддръжката на немските мъртъвци на по минимум 500к км дето ги карат всички гъзари в България. За 10к един Форд Фокус 2010та, ще има пари за регистрация, за обслужване, че и за гуми. Немските коли са хубави, но са хубави когато имаш пари да си купиш нова или на 2-3-4 год най много, защото са много чупливи и ремонта струва много пари. За 4-5к преди имах Астра и бях много доволен. Сега имам Субару легаси и съм много доволен за две години само масло съм сменял.

7.   Номер 5, човека търси кола до 5000, ти му предлагаш да ги даде за първоначална вноска и да плаща 5 години за нещо, което накрая ще струва 3 пъти по-малко.
Гаранционният сервиз не покрива всичко, та ако ти изникне проблем, който не е включен в гаранцията ти си плащаш. Уловката е, че трябва да отидеш в определен сервиз, за да ти важи гаранцията за напред. Та питай някой тези определени сервизи на какви цени работят.
И БМВ или някоя от топ марките, дори на 20 години, возят и се усещат по-комфортно от нова Дачия. Ако си карал от двата типа със сигурност ще си на това мнение, няма човек, който да мисли обратното.
От 6 години карам служебно нови Дачии - Сандеро и Дъстър най-вече. Имам над 80 хил. км на тях. Е няма такива дървета, никаква возия, шумни, бавно набират. Никога не бих дал пари за Дачия.
Аз за 4-5 бих си взел Форд Фокус 2008-9, имах такъв 4 години и освен редовното обслужване и 2 биалетки, друго не се е налагало да правя.

8.   Аз мога да ти препоръчам да си вземеш Skoda Fabia 1. 9 TDI 101 коня, тази кола е изключително здрава и евтина за подръжка, и този мотор е един от най здравите и икономични. Но не се хващай за най евтините, за около 4 и нещо можеш да намериш доста добър екземпляр. Не се хващай и за мерцедес или бмв защото са по скъпи и капризни като обслужване, а и както каза ти щом като не си толкова добър шофиор, това задно може да ти изиграе лоша шега, не само през зимата.

9.   Оле ле, кола за 5 бона...!? Мислех, че вече няма толкова изпаднали индивиди.

10.   След като си неопитен и не разбиращ от коли човек, искаш да използваш колата като превозно средство, а не като удължител на някои атрибути, те съветвам те да избереш на първо място японски автомобил. В частност Хонда или Тойота, задължително бензин. Те са изключително здрави автомобили и вероятността да имаш неприятности с тях е в пъти по-малка, отколкото с немските... а да не говорим за френските или италианските, стой много далеч от тях :) Отличен избор за млад човек би била Хонда Сивик с бензинов двигател Vtec. Това е невероятен, почти безсмъртен двигател, който издържа не по-малко от 500к километра, ако редовно му се сменят консумативите. Хонда правят най-здравите двигатели в света.
На второ място са немските, но съвета ми е, като за първа кола, да не се хвърляш на коли със скъпа поддръжка като Мерцедес или БМВ. Насочи се например към Голф (или Ауди А3 - А4) дизел 1. 9 TDI. Това си е класика, този двигател пословично евтин за поддръжка, здрав и икономичен.
Ако все пак държиш заложиш на имиджа и ти се иска да те заглеждат мацките - вземай БМВ, но бъди изключително внимателен, защото за тези пари може да попаднеш на някой милионник, който после ще ти излезе през носа. Колите от тези марки са купувани, за да се карат много, и повечето са на много повече километри, отколкото може да си представиш. Избирай внимателно и задължително с някой, който разбира от коли.

11.   Ти искаш кола, внесена от автоджамбазин, на крайна цена 2000-2500 евро ? Като махнеш разходите по вноса и печалбата на джамбазина, излиза че търсиш нещо, което на пазара в Германия върви за 1000-1500 евро. Какви БМВ-та, какви Мерцедеси ? Ще получиш нещо от 1995 година сигурно на милион километра с превъртян километраж, което ще ти почне да се разваля част по част и ще ти излезе тройно по-скъпо да го закърпиш. Тия работи мои човек са измислени за немската средна класа, за да 20-30 хиляди евро за една нова кола от нисък клас. Тия пари там хем са нищо, хем се спестяват бавно и понеже чрез спестявания не може да се постигне нищо,а наемите в градовете са скъпи, много хора предпочитат да живеят на 50-60 км от местоработата си и имат нужда от кола. Само, че задръстванията им стъжняват живота. Бачкаторите от БГ не са целевата група на немските автомобилни концерни и никога няма да бъдат. Спести още толкова и си вземи нова най-простата Дачия.

12.   Не си купувай кола, а ги инвестирай ! Аз нямам нито кола, нито книжка, така че ми остават пари от заплатата наема да си плащам, както и за храна !

13.   12 до кога ще я караш така. Един ден, ако имаш дете по рейсовете ли ще го мъкнеш в студа.
А ако си мъж, дори и едно гадже не можеш да забереш и да отидете някъде.
Казваш да ги инвестира, други също казват така. Добре, но в какво? Ти в какво ги инвестираш? От написаното не изглежда да ги инвестираш, а просто ги харчиш. Въпросът ми също е и към другите, които го написаха това.
11, на Дачия също целевата група не са им такива, които са събирали за тази кола, а примерно немците, които с 2-3 заплати си я купуват и не им дреме каква е. Ако е Дачия поне да не се набутва с нова, а да вземе някоя на 2-3 години, точно след като е минало най-голямото обезценяване.

14.   Кола за 5000 лева е късмет, просто приеми, че в момента на покупктата си запалил с кибрит на улицата едни 1000 лева безвъзвратно, след което ако решиш да я продадеш след 2 години загубваш още мин 2000 лева.....междувременно въобще не говорим за тип на автомобила, марка, ремонти, данъци, винетки, застраховки и поддръжка. Ако планираш за нова на лизинг чистата загуба за 2 години може да стигне 10-15 хил. Това е паричната страна....емоционалната и удобството не го слагаме на кантар.

15.   9 Карай си скъпата кола и гледай собствения си живот копеле. Кой е повече пропаднал с такова мислене не съм сигурен!

11 Мой човек изрично съм подчертал, че търся кола от частно лице. Не ми се занимава с разни автоджамбази от автокъщи. За тези пари е пълно с БМВ-та и Мерцедеси. Какво толкова се учудваш? Сега в какво състояние са е друг въпрос. А и чист късмет просто. Има и разни други модели, които не са толкова стари както казваш. Идеята с Дачията въобще не ми допада. Ако имам 10 000 за кола в никакъв случай няма да е такава. Колкото и да е нова тя.

Това да ги инвестирам в нещо друго също ми е минавало през акъла. Бих се радвал хората писали това да дадат и конкретни съвети. Бях на път да купя една земя за 7 хиляди лева преди 2 години с идеята да я продам за повече пари след време. Отказах се в последствие, обаче наш далечен роднина я купи. След 13 месеца я продаде за 11 000 на човек, който все съседната вила и искаше да построи голяма къща там. Ама знае ли се сега ако си купя друга земя дали ще имам същия късмет? Искам кола, защото е трудно трима души като карат само една. Постоянно трябва някой да прави компромис, а в случая почти винаги това се родителите ми. Имам спестявания и мога да си позволя просто собствена кола. Имам приятелка и всеки ден излизаме с нея и често ходим на почивки, време е просто. А това каква ще е колата все още не знам. Иначе благодаря на хората с адекватните мнения.

16.   До 13,
За съжаление не взимам достатъчно пари за да си позволя да развеждам "гаджета", както ти се изрази. Нямам и време - занимавам се със счетоводство и база данни, но взимам заплата, близка до минималната!
Ти ако си мачо и имаш пари за гаджета и коли е друг въпрос...

17.   От 13 до 16, по никакъв начин не съм искал да те засегна. Това с развеждането го казах, защото е нормално млад човек да го прави, живота не е само работа.
Не знам как може да търпиш на такава заплата при положение, че се занимаваш със счетоводство и база данни, пък и много часове? Хайде счетоводството не е платено никак, аз за това се отказах, преди години, да работя в тази сфера, макар че съм завършил финанси. Но базите данни са си платени, Java Mid-Level програмист съм и знам за какво говоря, знам колко взимат при нас тези, които се занимават с бази данни.
Не го казвам с лошо, виждам че си умен, а много се ядосвам кадърен човек като търпи да го използват за без пари.

18.   Съветът ми е Нисан Примера. Около 2003-2004 г. Но задължително с японски двигател, а не този на Рено. Изключително здрава кола, лесна за поддръжка, с хубави екстри. Една от най-безпроблемните коли, които съм имал. Мисля, че няма да сбъркаш

19.   От 11 до автора: Откъде мислиш, че това частно лице ще е купило колата си ? От автоджамбазин, директно от чужбина или нова от автокъща в България и я е карало 20 години ? Най-вероятен е първият вариант и още по-вероятно е, това частно лице като е видяло как се е набутало да иска да се отърве и да се набуташ ти. Вярвам ти, че се предлагат БМВ-та и Мерцедеси за такива пари, само че много ми е чудно колко от тях стават за нещо. На мен ми предстои същата стъпка, само че аз търся директно от Германия и като гледам какви са цените, много се съмнявам, че за 2000 евро ще вземеш нещо, с което да нямаш проблеми. Някъде във форума имаше пак една такава тема с един обширен коментар от един автоджамбазин, който обясняваше всякакви трикове и опасностите за купувачите на подобни коли в БГ. Ако успееш да я намериш, прочети я внимателно.

20.   19 Иначе тук си прав, звучи логично и напълно възможно. Като е от частно лице много е важно каква е причината за продажба. Сега се сещам че миналата година един мой братовчед си купи БМВ Х5 от една автокъща и след 2 месеца ходене по мъките - колата просто не излизаше от сервиза, я пробута на някой друг с триста зора се набута с едни 3-4 хиляди лева. Ама както се казва кола и жена са въпрос на късмет :)

21.   За съжаление наистина 90% от колите, които се продават от частни лица, се продават, защото собственика толкова се е набутал с този боклук, че вече иска да се оттърве, само и само да се спре този кошмар с вечните ремонти.

Така че аз лично не бих си купил от частно лице, защото почти сигурно ще си патя. Най-добре е да си я купиш лично ти от Германия, но тогава трябва да заделиш и по-голяма сума, защото имаш разходи по вноса, които не са много малки. Тогава със сигурност 5 000 няма да ти стигнат. То една читава кола там струва поне 2500-3000 евро и имаш сигурно още 1000 евро да отидеш там, да нощуваш, да я прегледаш в сервиз на място, да я докараш, регистрираш, застраховки и т.н.

Ако не можеш да си позволиш,в краен случай от джамбазин, но трябва да си отваряш очите на 4. И с човек, който разбира, задължително се минава сервиз. По принцип има и читави екземпляри при тях, но са рядкост и трябва да се търси.