Споделена история от Други

Отсъствия от университет
Вярно ли е, че след като станеш студент ти можеш да ходиш когато си поискаш на университет (В случая СУ)? Не питам, защото искам да ходя цял семестър на лекции, а защото просто искам да знам. Никой няма да ти каже нещо, ако например не ходиш цяла седмица на лекции, а дори и повече, нали? Или пък има някакъв лимит за остъствия и ако ги надвишиш, ще има санкции?

Коментари

1.   Конкретно за СУ: според програмата ти, имаш еди-колко си броя лекции и семинари (упражнения). На лекции може нито един път да не си ходил и никой няма да ти направи проблем, освен ако нямаш заядливи преподаватели, но на упражнения трябва да ходиш по възможност малко по-редовно, защото в някои специалности (каквато съм и аз) проверяват и записват и понякога присъствието на упражнения се включва към сформирането на оценката ти.

2.   В университета в който учих, професорите казваха, че лекциите не са задължителни. Тоест ходиш когато имаш възможност. Следователно и повечето от колегите не се виждаха и никой нищо не им казваше. В СУ предполагам, че може и да е същото.

3.   Зависи от университета. В Техническия или Медицинска академия например трябва да ходиш редовно на упражненията, защото в противен случай няма да те допуснат на изпит.
Но в повечето университети не е задължително. Все пак се предполага че ти си отишъл там по собствено желание и си мотивиран да учиш.
Лично аз съм завършил в СУ и някои колеги съм ги виждал само по време на изпит. Все пак те съветвам да ходиш поне на 75% от лекциите, за да не се достига до жалки картинки от рода на това да молиш преподавател, при който си влизал само 2-3 пъти през семестъра да ти пише тройка.

4.   За лекциите обикновено във всеки университет няма проблем. Понякога обаче се е случвало някои преподаватели да правят проверка. Лошо е, ако не ходиш на упражнения.

5.   На лекции можеш и да не стъпваш, упражненията обаче са друго нещо и ако там отсъстваш няма да ти дадат заверка, а без нея-не те допускат на изпит. Това не е училище, че да те следят преподавателите дали вторник сутринта си бил в часа им или не си. Курсовете понякога са над 100 човека, зависи какво учиш, разбира се, и никой не следи кой е там и кой не е. От теб на изпита се иска само едно, да знаеш. А дали ще ходиш на всички лекции, или няма да стъпваш, дали ще си водиш записки или ще си цъкаш на телефона, твои си проблем.

6.   Хаха де да беше така. Има преподаватели при които реално може да отидеш на 1 лекция за целия семестър.. но има и заядливи, които си държат на присъствията. Зависи от учителя. Ако попаднеш на заядлив може и за 1 отсъствие да не те допусне до изпит.

7.   Малоумна нация...

8.   На лекции може да не ходиш, но на упражнения е задължително и там трябва да отработиш часът, който си пропуснал.
На лекция само веднъж за 7 години ми се случи един дебил да прочете 300 имена и да отбележи кой е дошъл.

9.   Защо просто не си купиш дипломата ? Вече стойността й е направена от корумпираното население без стойностна и достатъчно лигитимна хартия. Едва ли ако отсъстваш от лекции ще се фокусираш върху четене. Те лекциите и без това са само бонус. Със фуния нама да ти се налее. Оценката дори и да е 5-6 няма значение ако после извън университета не знаеш нищо. Трябва фокус практика и теория едновременно. Само тогава има смисъл.

10.   Нерядко и студентите работят, най-вероятно автора затова се интересува, а не да си стои у тях и да гледа телевизия по цял ден! За присъствие дават бонус към изпита-1единица! Поне при мен беше така! Това в Шуменския университет! Не, аз не работех, за да имам добри оценки! А нашите преподаватели са си добри, за другите университети извън Шумен не знам! За тези, които не присъстваха редовно, нямаше бонуси към изпитите, а това е и стимул за присъствие, т. е. С присъствието си, уважаваш преподавателя! А и който поръчва музиката, той плаща!

11.   Зависи от факултета и от преподавателя.

Alpha, ж. 30 г.

12.   От автора: А нормално ли е примерно да попитам човек от групата, с когото никога не съм говорил, дали може да ми снима записките от лекцията, в която не съм присъствал

13.   Да, при нас в Шуменския университет беше така! Всеки се спасяваше поединично!