Споделена история от Други

Като скована съм, уж съм екстра, но всъщност се чувствам по-безпомощна от всякога
Сякаш съм застинала и не мога да направя почти нищо, което изисква някаква проактивност. Върша си ежедневните неща, но имам нужда от външни стимули за да се активизирам за нещо различно, което изисква някакво усилие от мен. Имах много натоварена и изискваща работа, смених я с нещо далеч по-спокойно и физически чувствам много добре, но душевно съвсем се обърках. В момента правя предимно неща, които са ми приятни и направо изпадам в паника като трябва да свърша нещо ново или в което не съм уверена. Преди нямах този проблем. Мислех си че след като напусна и минимизирам неприятните изживявания ще преодолея стреса, а се чувствам толкова безпомощна и скована и абсолютно неспособна да променя каквото и да е в живота си.

Коментари

1.   Историята ти ми е крайно позната и отчасти се припознавам в написаното. Припознавам това, което бях преди година-две.
Има нещо, което аз наричам приятен стрес. Това е "стрес", който те активизира, кара те да се чувстваш силен, адаптивен и продуктивен. Фактически те натоварва по един приятен начин. Пак има дребни ядове, пак обмисляш разни малки проблеми, работиш усилено, стараеш се и това са си стресови елементи, но душевно си удовлетворен и имаш хъс да се справиш. Преди време изпадах в разни нервни състояния, причинени от стрес, приличаше на една постоянна паника. Премахнах стресовите фактори от живота си, но тогава изпаднах в лека безтегловност, нямах посока, още се страхувах, просто не бях натоварена и сякаш бездействах. Не ми беше добре, физически бях живнала, емоционално се бях стабилизирала, но бях далеч от щастието. Започнах да си набавям от този полезен стрес в умерени дози. Занимавах се с неща, които ми носиха удоволствие, но се предизвиквах и излизах от зоната си на комфорт. Така зоната ми на комфорт започна да се разширява, границите ми се изместиха значително и се чувствах по-продуктивна. Не просто върших разни неща, а се чувствах удовлетворена, че го правя и успявам да изпълнявам малки цели една по една.
Много е лошо да си без посока и да си спрял на едно място. Така може и да ти е удобно, но сякаш не живееш живота си. Добре разбирам това чувство, доста се борих с него. Когато дълго време си под стрес, първата ти работа е да премахнеш стреса или да го намалиш до минимум. Втората ти задача е да намериш занимания, които те карат да се чувстваш жив и те предизвикват. Предизвикателствата понякога са страшни, но стига да са желани, те ни помагат да надграждаме. Ако не се бориш със страха, той е победител. Увереността, че се справяме с нещо, се натрупва с опити да подобрим уменията си. Прави тези опити за нещата, за които не си уверена. Колкото до другите, с които никак не се справяш. Дай си малко време, направи си лесен план от съвсем малки крачки и започни да работиш постепенно, за да се научиш. Никой не е роден със знания, човек опитва, учи се, прави грешки и така става добър в начинанията си. Приеми, че е напълно нормално да не се справяш с всичко, но полагай нужните усилия.

2.   Аз съм същия. Чувствам се празен за нови идеи на работа, а като някой ми каже да науча нещо ново, за да замествам колега... и... познайте какво става :( Бяло петно, нищо ново не мога да усвоя...

4.   Веднъж когато стреса наистина те смаже ей тогава става страшно. Говоря от личен опит.