Споделена история от Други

Общината ще ми отчужджи имот (Моля за съвет от адвокат)
Здравейте, наскоро разбрах, че една от големите софийски общини била решила, да прави канализация на околните квартали чрез европейски проект на стойност 5 милиона евро, а може и повече да са парите. В случая общината е решила, че трябва да изкупи имот от ниви на цената на 9 евро на кв/м. Който имот се дели на 26 наследника, и е 50 декара.
В случая чувам от близки, че ако не съм бил съгласен на тази цена и, че ако съм имал възражения пак ще си започнат процеса на отчуждаване и ще заплатят имота на много по-малка цена. Отделно всичко е било в ползва на общината и ми остават още 23 дни за да отреагирам.
Със сигурност не ми харесва тази цена и със сигурност не ми харесва факта, че общината тепърва решила да си гради канализация в 21 век и то с европейски средства.
Говорих със Заместник Кметицата, и й обясних за това, че живущите в квартала са направили канализация с техни средстава преди 20-30 години и тя само ми отговори с думите, че това не е било законно.
Интересува ме някой, който има диплома по частно право и го работи да ме посъветва какво мога да направя в случая, мога ли да протестирам по някакъв начин, мога ли да протестирам за цена или за стопиране на изкупуването поне на моята част от имота?

Благодаря!
М24.

Коментари

1.   Ако разбрах правилн, то ти имаш 1/26 от 50 дка имот, а общината ще отчужди имота, за 17. 60 лева (още не сме приели еврото), на квадратен метер. На теб ти се падат 192. 3 кв. метра, което прави малко над 3384 лева.

Първо - обезщетението се определя, като се сравнят пазарните цени на близките имоти от подобен тип. След това се гледа данъчната оценка. Ако пазарната цена е е по-ниска, размера ще бъде определян според данъчна оценка. Провери цените на местните имоти и ако се окаже, че са многократно по-високо, то определено имаш повод, да обжалваш решението.

Второ - Това е крайна мярка, когато общината или държавата не е имала друг способ, за да се справи с проблема (който е изграждане на канализация).

"Със сигурност не ми харесва тази цена и със сигурност не ми харесва факта, че общината тепърва решила да си гради канализация в 21 век и то с европейски средства. "

Защо? Цената е прекалено ниска спрямо тази на околните обекти? За съжаление, мението ти не е фактро в този казус.

"Говорих със Заместник Кметицата, и й обясних за това, че живущите в квартала са направили канализация с техни средстава преди 20-30 години и тя само ми отговори с думите, че това не е било законно. "

Вероятно е права За да направиш канализация има множество разпоредби, който трябва да бъдат спазени, както и доста разрешителни.

Все пак, има и други хора. Събери се с тях и говорете. Ако има хора, които също са против, то заедно проверете за цените и ако не ви харесват, наемете адвокат. Имай предвид, че ако само ти си проти, силно се съмнявам, че ще има съд, който ще губи времето си с твоите 192. 3 кв. метра, особено, ако компенсацията е честна (т. е. близка до цените на подобни имоти)

Но не се притеснявай, ако цената е по-ниска. Няма вариант, в който ще бъдеш компенсиран с по-ниска цена. Не и легален такъв.

2.   В България правото е на силният, нищо не можеш да направиш. Намери си добър адвокат и действай в международен съд, само тогава можеш да намериш справедливост! На двете по нисши съдебни нива спечелих дело с явни факти и доказателства от вещо лице, но като стигна делото във ВКС, без никакво обяснение казаха, че решенията на предните инстанции не важат и, че по богатият печели делото. В България няма правосъдие! Корупцията е обсебила всичко, даже и правосъдието!

3.   Поредния който ламти за пари от наследство

4.   Прав сте, номер 3. Че и безплатна адвокатска консултация иска.

5.   Жена съм, малко по-голяма от теб на години, и ще те съветвам нещо дребничко:

Друг път като питаш за такива неща казвай, че си семеен мъж на 42 (примерно, но задължително да е над 40 числото) и имаш 2 деца, и в момента чакаш трето. Така гарантирано няма да имаш коментари като 3 и 4.

Никой не обича/не му понася младите и още повече свободни хора да получават земи, имоти и. т. н.

6.   >Със сигурност не ми харесва тази цена и със сигурност не ми харесва факта, че общината тепърва решила да си гради канализация в 21 век и то с европейски средства.

Аз съм неутрална страна, т. е не съм живущ в района, в който ще прокарват канализацията. Искам да ти кажа защо не си прав. Не знам как е в София, но аз от известно време търся да купя къща с двор във Варна и се изумих колко голяма част от града въобще няма канализация. Не разбирам как десетилетия наред са се издавали разрешения за строеж и как в райони които се водят елитни и са на няколко километра от центъра на града, хората в 21 век карат на септични ями. Даже и в Евксиноград и Св. Никола е така. Ако и в София положението е същото, от този проблем са засегнати хиляди хора. За тях това означава всеки два месеца да плащат по няколко стотин лева за източване на ямата. Много от тях ще я изпускат някъде нелегално. По Черноморието има много райони където тази практика е довела до свлачища. В Балчик имаше една вилна зона, където на хората им паднаха къщите в морето. Във Варна част от пътя за Златни пясъци може да пропадне. Т. е общественият интерес за решаването на проблема е много голям. Досега винаги държавата намираше оправдание, че няма финансиране. Сега вече имаме европейски фондове. И без това по-голямата част отиват по измислени проекти при партийни хора и мутри. Нека поне с една част да се свърши нещо наистина полезно. Да видим сега теб какво те гложди. Ти си наследник на някакво парче от нива, което може да кажем че ти е подарено. Твоите предци са го изгубили и 50 години никой не е мислил за него. Ако трябва да си честен, ти дори не си знаел че съществува преди да започне реституцията. Вярно изгубено е било от семейството ти, но в контекста на световните събития тогава, това е нищо. Има страни, които са изгубили една трета от населението си през Втората световна война. Това парче от нива ти със сигурност не го обработваш сам, а си го дал на някой кооператор срещу рента. Като не ти харесва цената която ти предлагат, нека ти дадат същата площ на друго място. Каква е разликата дали нивата ти ще е тук или там, като пак чужди трактори ще я орат и пак същата рента ще взимаш? Разбирам да искат да ти съборят къщата за да мине от там улица, а то вместо това дето ти е паднало от небето, ще ти дадат еквивалентно на него. Тебе обаче те е яд, че преди 20-30 години сами сте си платили канализацията, а сега става с европейски средства. Сто процента вашата канализация е незаконна, най-малкото защото не е нанесена в кадастъра на подземните съоръжения. Ако утре общината реши да прекарва нова подземна инфраструктура, тя няма да знае къде какво сте заравяли преди 20 години и може точно там да прати багерите. В момента в който я открият, вашата канализация ще бъде законно разрушена. Във Варна имаше вече един такъв случай. Така че от една страна стоят интересите на хиляди хора, а от другата все ще се намери някой дребен наследник като теб на който нещо да не му хареса. Ако трябваше да бъде по твоята, то общината нямаше да може да направи нищо, нито да прокара улица, нито водопровод, нито друго благоустройство. И да протестираш, и да не протестираш няма да спреш проекта. Ще си изгубиш времето и нервите, адвокатите ще си вземат хонорарите и накрая ще се пукнеш от яд, но честно казано ти това и заслужаваш, защото сам си го правиш. Помисли си добре върху аргументите, които ти изложих и се запитай защо реагираш така? Кое е лошото в квартала да се изгради канализация и чии интереси са по-важни?

7.   'Сто процента вашата канализация е незаконна'.... е не съм автора, но чак пък 100 процента.
Като цяло и твоето мнение лъха на субективност, но пак е по-добре от 3 и 4.

Авторе, ако може така както казва номер6 да ти дадат земя на друго място - поискай така.
Ако все пак не може - купи си земя на друго място с парите, които ще ти дадат, но го направи по-бързичко, че инфлацията ще ти ги изяде.

8.   Щом кметицата казва, че е незаконна, значи е незаконна. Ако беше законна щеше да е нанесена в кадастъра на подземните съоръжения, а тогава няма как кмет да ти каже, че е незаконна.