Споделена история от Други

Лятно или зимно часово време
Здравейте, ще ми бъде интересно да видя мнението ви. Тъй като трябва да решим кое време да остане, прави ми впечатление че хората в обкръжението ми искат лятното време. Освен мен никой не иска зимното, аз си го обичам защото се наспивам добре, чувствам се бодра и отпочинала. Ставам в 3. 30, иначе трябва да е 2. 30. И защо все трябва да се месим в божиите работи? Има си истинско време и то е от края на октомври до края на март. Вие как мислите, ако остане лятното завинаги няма ли да е грешка и после да съжаляваме?

Коментари

1.   И аз съм за лятно. Денят е по-дълъг точно, когато времето е хубаво. А зимата така или иначе мръква рано.

2.   Я ги питай защо искат лятното!? Защо толкова искат зимата да трябва да тръгват за работа, когато освен рано, е и абсолютно тъмно и студено. Пиши какви са отговорите.

3.   Ние нищо няма да решаваме. Миналата година имаше две анкети по въпроса, едната на сайта на министерския съвет свъзана с общото допитване на целия европейския съюз, при която около 50% бяха за астрономическото (наречено "зимно"), и около 32% за неастрономическото (наречено "лятно"). Другата анкета беше проучване на енергийното министерство, там резултатите са обратни - около 51% за лятното и около 38% за зимното. Официалната позиция на властта е, че ще изчакат да видят решенията на съседните държави и ще се съобразят с тях. Тоест "нямат топки" за елементарни решения, същото може да се каже и за европейския парламент, които влачат няколко години този несложнен проблем.

Аз съм за астрономическото (зимно), защото в повечето случаи то е по-благоприятно за здравословна жизнена дейност - ранно лягане и ранно ставане. Лятното време е подходящо за хора, които започват работа по-късно, за "нощните птици" и поспаланковците. Тоест освен първите, останалите са с по-малкък социален принос и не трябва решението да се съобразява с тях. Поддръжниците на лятното време за цялата година си нямат представа какъв автогол ще си вкарат със лятно време през зимата. Те си мислят, че като името е "лятно време" и зимата ще е по-томло. :D Точно обратното - сутрин ще е по-тъмно и съответно по-студено (обикновено най-студено е сутрините). Това ще е допълнителен стрес за току що пробуждащото се тяло, което има нужда от по-благоприятни условия след ставане. При "зимното" вечер ще се стъмва по-рано (както е досега) и тогава би трябвало да е малко по-студено, но не толква, колкото сутрин, а освен това организмът вече е "загрял" през целия ден и 1 час малко по-тъмно и малко по-студено не е такъв стрес, както сутринта.

Трябва да се отбележи, че досега никой от нас не е имал опит със "лятно" часово време през зимата, докато половината българи имат опит със "зимно" през лятото (смяната на часа е въведена 1979 година). Тоест тези, които искат "лятно" гласуват само въз основа на предположения, без да знаят как ще им се отрази то през зимата. Не знам за вас, но аз предпочитам да взимам рещения въз основа на реален опит, а не предположения.

Каквото и да изберат политиците, най-важното е, че ще спре безумната смяна на часа, която 40 години внасяше допълнително стрес в живота на хората.

4.   За зимното съм и аз, но което и да сложат ми е все тая.

Зимното е много по-смислено и здравословно, но няма да се хабя да обяснявам.

Само едно нещо искам - ако изберат лятното, никой, АБСОЛЮТНО никой, който го е искал, да не се оплаква, ако установи/усети напред във времето, че нещо не му харесва...

5.   Първо отказа от смяната на времето е пълна глупост. Тепърва ще се осъзнае от масата хора, защото и при двата варианта ще има сериозни разлики от до сега. Ако остане зимното време, лятото ще се стъмва още в 8 вечерта, сутрин като станеш и излезеш за работа в 8.30-9.00 вече ще е напекло и жега. При лятното- зимата в 9.00 сутринта още ще е тъмно. И всичко това заради 2-3 дни дискомфорт два пъти в годината при смяната на часа. Все пак при свършения факт според мен по-добре би било да остане лятното часово време, защото наистина би било неприятно бързото стъмване и жегата сутрин, докато тъмните зимни сутрини ще се преглътнат някак си. Освен това много фирми ще променят работното време според сезона, така че до голяма степен се обезсмисля тази инициатива за отказ от смяната на времето.

6.   Във форумите в други сайтове се изненадвам, че 99 % от хората искат лятното часово време !!! Нямам търпение да видя резултатите тук.
Аз сън за зимното, тъй като не съм на държавна работа, а съм обикновен работещ човек и ми се налага да ставам в 04:00 през нощта за да се приготвя за работа.
Болшинството дето са гласували в анкети за лятното часово време явно:

1. Нямат деца, които зимата ще стават по студа за училище (в Бълария между другото повечето месеци са студени, а лятото е кратко).
2. Работят държавна работа, където се започва от 8 ч. или 10 ч. сутринта. Без 12 часови дневни и нощни смени!
3.Са безработни и им е все тая кога ще си пият бирата или кафето в местното заведение.
4. Работят в сивата икономика - нямат работно време, шеф, лимит за печалба.
5. Работят от вкъщи пред компютъра, ако са IT-та (за жалост не всички сме толкова умни).

За друго не се сещам :)

7.   По-добре зимно. Предпочитам зимата да ми е по-добре, отколкото лятото. Пък и лятото няма много работа. Тогава са отпуските и морето. Иначе не мисля, че в следващите 10 години ще се направи закон за еднакво време.

8.   Лятно. Вечер 2 пъти седмично ходя на тренировки, излизам да се забавлявам. Имам към 35 години докато стана пенсионер.
Ако остане лятно малък проблем ще са сутрините Декември и Януари за сметка на 10 месеца кеф.

9.   Кое му е хубавото на зимното? Това, че лятото ще се съмва в 3 сутринта и напрактика ще спиш почти до обяд и ще излзизаш за работа вече в жегата или че като се прибереш лятото от работа, докато си измиеш чиниите вече ще почва да се мръква и трябва да се забиеш пак вкъщи, вместо да се разходиш точно в хладната привечер? Или може би това, че на практика ще спиш пред деня лятото през почивните дни, когато по традиция си лягаш по-късно? А само около коледните празници дали ще съмва в 7 или 8 разликата не е голяма. Замисли се, че през уикенда през лятото като си легнеш примерно в 12-1 през нощта и след 2 часа вече е ден. Близо до северния полюс точно затова се самоубиват много хора и изпадат в депресия, пък вие си мислете, че е много полезно да си лягаш в 8 като кокошките и да ставаш в 3 през нощта.

10.   Номер 2, 3 и 6 много сте прави. Дано и другите се замислят

11.   Номер 3 "Аз съм за астрономическото (зимно), защото в повечето случаи то е по-благоприятно за здравословна жизнена дейност - ранно лягане и ранно ставане. Лятното време е подходящо за хора, които започват работа по-късно, за "нощните птици" и поспаланковците. " - мислете бе, хора, при "лятно часово време" ще се става 1 час по-рано през цялата година, а не през половината, както досега. Най-"здравословно" е това, което казва организма ти. Аз от 4 години съм редовна смяна (друга не съм била) и ми трябват 2 почивни дни, за да започна да лягам в 1-2 часа и да ставам в 10.

13.   Толкова години се е сменяло времето и изведнъж сега се оказа, че това е най-големият проблем в Европа и трябва да го спрем.
Аз съм за зимното часово време, мисля, че е доста по-реално и адекватно. А бизнесът да си гледа работата...

14.   Аз гласувам да не преминаваме на определено време, защото все пак сме свикнали с местенето на стрелките

15.   Лятното. Много е гадно зимата като се стъмни в 4. 30 следобед и на практика се прибираш по тъмно. И така 3-4 месеца подред. Доста е депресиращо. Като цяло не мога да твърдя как ще се отрази това на всички, но за мен си смятам че ще е ок. А и лятото ще има доста светло време след работа, за парк, разходки и т. н. както е сега. Както каза някой горе, но гласувайки за зимното време, не гледайте само зимата че ще ви е студено. То и така си е студено. Проблема е че лятото ще се прибирате по тъмно! И ще си лягате след новините!
Така или иначе дори към момента лятното време е 7 месеца, а зимното 5.
А да намесваме бог в тия работи е тъпо. Едно че не съществува, второ че времето и часовете са измислени от хората за удобство. Не са спуснати от някъде. В природата не съществуват часовници. Нищо не пречи да си ги настроим както ни е удобно.
Турция вече мина към вечно лятно време (както и доста други държави). Който има познати, може да черпи впечатлетия от там.

16.   Аз съм за зимното. Много по-естествено ми струва от лятното. При оставане на лятното, сутрин през зимата би било по-голям стрес за организма на работещите хора, учениците и малките деца в градините докато се разсъни и влезе във форма, отколкото по-ранното стъмняване, както е казано в някои от по-горните коментари. А летните месеци, така или иначе, денят си е достатъчно дълъг и без лятно време и не задължително да е светло до 21 ч. (лично мнение и предпочитание).

17.   Виж 15, за бог всеки си знае. Но Турция не ни я натрапвай.

18.   До номер 15. По голяма простотия не бях чела. Че в природата не съществували часовници. Хората измерват времето от праисторически времена, най простия пример е слънчевия часовник. Щом сянката на слънцето падне върху стрелката значи е 12 на обяд. И ти можеш да си направиш такъв.

19.   Ако трябва да не сменяме определено съм за лятното но според мен е по-добре да сменяме защото при единия случай зимата ще е тъмно сутринта а при другия случай ще е тъмно следобед.

20.   Някой знае ли вече нещо по въпроса кое часово време ще остане?? Защото една роднина пък ми каза, че ще оставят лятното време, като го смнят на пролет и така щяло да бъде. Като чух това и направо сякаш се сринах отвътре и в същото време се ядосах как може да оставят измисленото време и да ни мъчат особено през зимата. Те някои си го казаха, че целят да ни разболеят и май ще им се сбъдне целта с това ненормално лятно време през зимата. Но чувам и други мнения и затова ще се радвам да чуя някой и тука дали вече знае нещо или все още никой нищо не е сигурен.

21.   Споко 20, ако има нещо по новините ще го съобщят 1000 пъти минимум.

22.   н. 20 защо мислиш, че зимното ще бъде много по-добре? Лятото като станеш и тръгнеш за работа към 8. 30-9. 00 вече ще е напекло и жега, в 8 вечерта вече ще е тъмно. Кое му е хубавото на това? Писал съм и по-горе, масата хора искащи да отпадне смяната на времето просто не осъзнават какво всъщност ще стане. Защото и лятното часово време през зимата няма да е никак гот- до 9. 00 сутрин ще е тъмно. За това хората са го измислили- смяната на времето, но тепърва ще се осъзнава от масите.

23.   22, аз осъзнавам, но все пак смятам, че да си останем на едно време, е по-малкото зло. Прекалено много стрес създава една такава смяна. В дните след всяка смяна спешното прелива от инфаркти и инсулти, това сериозно.

24.   22, така е, но като са рекли да се избира само едното... Няма да е честно да остане лятното спрямо хората, които не обичат да стават рано, а другите - каквото и да се реши - пак могат да си стават колкото искат рано, докато совите ще станат по-неефективни, не знам кой печели от това...