Споделена история от Други

Ами ако хората в нужда бяха хора с възможности?
От доста време мисля за темата в заглавието, а именно ако този на когото ти помогнеш имаше възможността да помогне на някой в същото положение би ли го направил? Не говоря за приятелски услуги, а за бездомни хора, хора със заболяванияили народи от третия свят. За някой може да бъде изключително егоистично, че изобщо подхващам такава тема, но ми е интересно какво мислите. Естествено всички сме хора и трябва да си помагаме, но не мислите ли, че голяма част от хората помагат само, за да кажат "вижте ме аз направих това и това, за това съм невероятен човек''Според вас на кого трябва да се помага? Възможностите променят ли хората? И, ако човека в нужда би бил егоист, ако имаше пари или нямаше проблеми заслужва ли помощ?

Коментари

1.   Здраве, авторе! Впредвид на това, което пишеш тук, имаш право! Ще ти кажа защо! Където има зелени площи, инвеститори ги застрояват! А как ми се иска да подарят апартаменти на крайно нуждаещите се! Вярно, трябва някъде да си инвестират парите! Но какво лошо има тези бизнесмени да осигурят покрив на хората в нужда, без да им вземат и стотинка! А тези изпаднали хора да се реализират на пазара на труда! Това ми е мечтата! Но едва ли някой ще ме чуе! Или пък другият вариант е да не застрояват зелените площи, а да купят къщи на тези хора, в селата, ако трябва, да ги стегнат, ако са запуснати, или да им построят нови! И да подчертая-инвеститорите не са никак бедни, но аз ако бях на мястото им, щях да построя няколко кооперации за бездомни! Това е от мен!

2.   В същност повечето хора в нужда по някое време в живота си са били хора с възможности или поне "нормални" с покрив над главата.
Дали е личен избор, дали е лоши решения, дали заради измама са се озовали там където са сега.
В същност никой не е застрахован.

3.   95% от хората го правят за славата. Във фейсбук често виждам такива, "Аз както си вървях, видях една възръстна жена.... " и разказва някаква история как и помогнала, изслушала. Хубаво, ама защо трябва целият фейсбук да знае със снимки на себе си, и може би жената там?

И други примери мога да дам - едно момиче, лично го знам, добро момиче е, и като човек, но тази постъпка ме зачуди, и като има някой протест е там, снима се с хората, с потърпевшите... И разбира се после във фб.

За мен ако това беше реално - нямаше да го пишат във фб, освен ако не се налага набиране на средства. Всичко друго е търсене на внимание.

Ако нямаше фейсбук, инстаграм или хора наоколо да видят постъпката, дали същият човек пак ще помогне?

4.   Номер1, човек, не знам колко познаваш човешката природа... май не особено. И затова ти пиша - малко да поразсъждаваш, че ако го изтърсиш това някъде навън сред хора може и за тъп да те помислят.
Значи, акоо някой направи това, което казваш, първо - повечето хора автоматично ще се превърнем в хора в нужда. (кой не иска да получи безплатен имот)
И второ - България ще се напълни с вякакви араби, африканци и други там бежанци разни, дето сега се бутат в западната Европа, която както върви ще стане запАдната Европа...

Иначе аз също съм мислила по въпроса защо бедните са бедни и с годините стигнах до извода, че основната причина е психологическа - насъбрани прекалено много комплекси, страхове, емоционални проблеми и. т. н.
Според мен истинска и наистина ефективна помощ би била безплатна психотерапия, но това мисля, че в този век няма как да се осъществи, поради супер супер супер много причини, които сега не ми се пишат. Е добре, все пак ще кажа една, и тя е, че реално няма чак толкова Наистина добри специалисти. То има супер много хора, които са завършили психология, всички знаем, но според мен това, което се преподава, с изключение на някои топ университети в света, (категорично не в България) е абсолютно недостатъчно, прекалено басизно, аз лично бих казала направо outdated.
А и много от тези хора в последствие разбират, че не им се занимава/работи с психиките на разни хора.
Както казах има още, и то мното по-сериозни причини, които не ми се пишат, но и да ми се пишеха, тука който тръгне да чете ще се затормози от дългото (ми) писане.