Споделена история от Други

Човекът - вредител ли е?
Здравейте. Пише Ви момиче на 17 години. Още от 10 годишна се убеждавам в безсмисленото съществуване на хората. Ние използваме ресурсите на земята, плодим се като зайци(в световен мащаб), замърсяваме, изсичаме горите, застрояваме и последните диви кътчета, гоним животните от тях или ги убиваме. Ние сме паразитираме над планетата. Подобно на пиявици се опитваме да изпием и последната капка кръв от вените й. Сега проблема е голям, а какво ще стане след години. Нещата отиват към по-лошо.

Какво смятате? Какъв е смисълът от нас, къде е мястото ни в екосистемата, какъв е смисълът от "великата" ни цивилизация? Грешка на природата ли сме, защото все повече се убеждавам в това?

Какво е вашето мнение по въпроса?

Коментари

1.   Място за изпитания на съгрешили същества.

2.   Мили Боже... ако това е мисленето на повечето хора, много жалко. Как така сме грешка на природата? Не знам дали си запозната, но има много хора, които са допринесли изключително за развитието на цивилизацията. Вярно е, че се изсичат гори и убиват животни, но има природозащитници, а може би и други хора, които се грижат за опазването на природата. В България не е така, но другите държави я ценят и има строги санкции ако се замърсява или унищожава по някакъв начин.
Не съм съгласен, че човекът е вредител.

3.   Това че ти с нещо не допринасяш, аз не споря. Видно е, че не си на нужното ниво даже да разсъждаваш над подобен въпрос и нямам предвид годините ти. Що се отнася до експлоатацията на планетата, вината на хората е главно в търпението и овчедушието с което оставят една каста да прави всичко в името на профитите - печалбата.

4.   Ако си гледал филма ”Матрицата”, агент Смит казва на Морфей, че човешкият вид не се вписва никъде, че където и да отиде замърсява докато не остане чисто място, и минава на следващото място, като такова поведение имали вирусите.
Мисля, че си е точно така ако погледнем глобално на какво е заприличала планетата ни. Не е случайно, че търсят друга планета, за да преселят хора, които да я колонизират. Всички програми за опазване на климата, правата ни и каквото там се сетите, което изглежда добро, всъщност е замазване на очите. Истината е, че живеем в свят на капитализъм, системата е неработеща, ресурсите, привърши ли един източник на енергия, ще бъде заменен с друг, с трети и накрая ще свършат. Консуматори сме, защото еволюираме на материално ниво, защото алчността към 'повече' е заложена в нисшата човешка природа.

5.   Аз съм си намерил призванието и смисъла-творя красота за хората, занимавам се с дърворезба, градини, цветя, градинска декорация, ако няком ме помоли нещо да му изработя го правя не толкова заради пари, а като хоби с идеята да направя деня на човека хубав. Това ме крепи и ми дава сили за всеки ден и смисъл за по-нататък.
Ще се радвам ако намериш и ти своето призвание-просто слушай сърцето и шепота на душата си. Те няма да те подведат. Подвежда вечно незадоволения ум и его и робуването на ОВЧЕСТВОТО.

6.   Браво!

7.   Момичето задава въпроса какъв е смисъла от съществуването ни като вид- за другите животински видове, за природата- дали те печелят нещо от това, че населяваме земята или сме паразити, които използват, замърсяват, изтощават, изсичат, убиват за да живеят? Изводите и са напълно основателни.

8.   Смисъл? Няма смисъл. Какъв е смисълът от зайците като които се плодим, какъв е смисълът от динозаврите, от Слънцето и прочее. Ти все още си мислиш, че всичко се е стекло така, че именно ти (или твоя човешки род) да се появи, но по-скоро всичко е в състояние на хаос, който временно се организира по един или друг начин. Плод на случайност сме, няма смисъл. Ако не можеш да го понесеш, избери си някоя религия за утеха, те затова са измислени.

9.   Да, човечеството е най-голямата грешка! Алчността и гладът за пари ни убива. Който е измислил парите, той е обрекъл цялата човешка раса на гибел, и то от собствената си глупост! Знам, че ще сложите минуси на коментара ми, но дълбоко в себе си знаете, че е истина. Всеки граби с пълни шепи енергиини ресурси, размножава се без граници, замърсява с погромни последици без да се замисли за бъдещето. А бъдещето всъщност сте Вие, не те и някой друг. Вашите деца, внуци, правнуци - те ще наследят това, което Вие оставяте или по точно НЕ оставяте. Когато бях малка в училище разигравахме следната игра: Събират деца в 4 групи. На пода изсипват бонбони. Пуксат първата група деца - всеки събира и пълни по джобовете. Пускат втората група деца и те събират колкото могат да носят. Пускат третата група - за тях почти няма, някои деца взимат, за останалите няма. Пускат четвъртата, а децата питат: Какво правим ние тук? И защо не ни оставихте?
Същото е с ресурсите на земята. Преди имаше в изобилие, но откато човечеството взе да се развива в технологичен и материален план, вървим на зле, много зле. Отдавна е измислена безплатната енергия - слънцето, вятъра, водата... това са неизчерпаеми ресурси, безвредни и безплатни. Но понеже никой няма как да ги продава и за това не ни дават да ги използваме. Защото, ако всички използваме слънцето за електричество, вятъра захранва цял град, а колите ни използват разработките на нарочно убития Тесла няма кой да им купува електричеството, петрола, нафтата и дори дървата за огрев.
Но къде сме ние в България? ! Правите се на много загрижени, но след това палите печката на дърва и ръгате въглища. Яхвате колите, изхвърлени от почистилата се Германия, които бълват олово и куп прахови частици. И после зимата по новините: Замърсяване на въздуха 1000 пъти над нормата. Дишай народе, това, което си произвел. Това поколение ще си отиде болно от собствената си глупост, но не се знае за следващите какво ще остане и дали въобще ще остане...

От една 22г. вредителка

10.   Просто си още малка и съзнанието ти е лесно да бъде повлияно от сатанински идеологии. Да сатанински, защото това, че хората са вредители е просто демонска доктрина, пропагандирана от ню ейдж религията. Тази идеология произтича от лъжливата постановка, че човек е възникнал случайно. Истината е, че човек е сътворен по образ и подобие Божие. Тази истина обаче е непреодолимо препятствие пред сатанинските доктрини и демоните, които искат да унищожат хората, затова те ги объркват с измислени доктрини и ги карат да изпитват омраза към себеподобните си.

11.   Природата не прави случайни неща. Когато лъвът изяжда сърната никой не казва, че лъвът е вредител, а казват, че такава е природата на лъва. По същия начин човешката природа е такава и така е създадена от природата, еволюцията, Бог, ако щеш.

Реално човекът е единственият организъм на планетата, който може да осигури дългосрочното оцеляване на живота заселвайки други планети. Според мен затова и природата е създала толкова интелигентен вид. Целта е да успеем да пренесем живота на други планети. Защото в крайна сметка всичко на тази ще свърши рано или късно, независимо дали човекът ще я унищожи първо или ще бъде погълната от Слънцето няколко милиона години по-късно, или пък ще падне метеорит и ще стане като с динозаврите, само че с всичкия живот. Тези времеви интервали са нищожни от гледна точка на възрастта на Вселената.

Впрочем ако вдругиден има заплаха от падане на метеорит, който да унищожи целия живот на планетата, хората ще сме единствените които ще знаем долу-горе какво може да направим, за да го избегнем и да спасим живота.

Съгласен съм, че може да се направят много неща, за да намалим негативното си влияние върху планетата (например да се ограничат пластмасите за еднократна употреба, което аз гледам и лично да правя). Но това не значи, че сме вредител.

12.   От авторката: Много ми хареса мисленето на номер 11. От такива хора се нуждаем, а не от такива като мен.

13.   До номер 11

РЕАЛНО бактериите са единственият организъм, способен да засели нови светове за живот, не хората.

14.   Моето мнение е същото като твоето.

15.   Номер 9, това че човекът е вредител е теза на тези, които споменаваш в коментара си. Даже официално статистически, над 80% от ресурсите са в ръцете на под 1%. Още в началото на 20 век, богати и заможни предприемачи и банкери, финансират изследвания над човека. Един от първите професори станали известни покрай тези изследвания, като човек взимащ дейно участие в тях казва: "дайте ми едно бебе и ще го направя какъвто човек искам". "Заключението" до което стига е, че хората се контролират главно от страха, а не от любовта както са мислели много в тази сфера по онова време. Тръгвам от далече, понеже темата е особено дълбока. Това с хората са вредители е отново, търсене на лесно обяснение за сложни процеси. Ето едно малко доказателство за думите ми: " В началото на “Студената война” – 1947 г. - Алън Фостър Дълес -първият шеф на ЦРУ заявява:
... “Ние ще хвърлим всичкото злато на САЩ, цялата сила на САЩ:
1. За измамване и оглупяване на хората от социалистическия свят.
2. Незабелязано ще подменим човешките ценности с фалшиви...
3. Ще намерим единомишленици в тези страни и Русия.
4. Ще разгърнем грандиозна по мащаби разложителна работа, ще изтръгнем социалната същност на литературата.
5. Ще насърчаваме автори, които втълпяват в човека култ към секса, насилието, садизма, предателството - тоест безнравствеността.
6. Нужни са писания, осмиващи естествеността и почтеността като архаични отживелици.
7. Простащината, наглостта, лъжата и измамата, пиянството и наркоманията, животинския страх сред хората, безсрамието, доносничеството и още много пороци заложени в човека трябва да се раздвижат.
8. Така ще разклащаме поколение след поколение-ще предизвикваме ерозия и развращаване на младежта.
9. Ще създадем човек с консумативна психика на елементарен потребител.
10. Всичко това ще извършим под девиза: ЗАЩИТА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ГРАЖДАНСКИТЕ МУ СВОБОДИ”...
... А след 1980 год. президент Р. Рейгън казва : "АЗ ЩЕ НАУЧА НАРОДИТЕ НА ИЗТОЧНА ЕВРОПА ЩО Е ГЛАД! "...
... През 1992 г. Държавният секретар на САЩ Джеймс Бейкър заяви пред техния конгрес: “Ние изразходвахме над 30 хиляди милиарда долара, за да победим в студената война срещу СССР и неговите сателити, за да предизвикаме материален и духовен срив”...
Гледайки "модерните" примитиви в България и представителите им в сайта, са успели.

16.   Ха-ха... Е, ще те развеселя с един факт - животът ще изчезне, рано или късно. Тоест, тъй омразната цивилизация ще умре (съвсем друга тема е защо). Дано вече си щастлива... Но сериозно, наистина ли не виждаш, че всяко живо същество се размножава и използва околните ресурси...?

17.   Да, ние сме най-ужасните вредители. Примерът с лъва не беше удачен, защото лъвът убива, за да се нахрани и няма да остави тон боклуци след себе си.

Човекът е наистина неприятен вирус. Не мисли за никого, освен за себе си и тези, близки до него. Продължава да се размножава, въпреки че горката Земя вече изнемогва от нас. Замърсява, убива, издевателства над по-нисшите видове. Върховен егоист.

Колкото по-бързо планетата се оттърве от нас, толкова по-добре.

18.   Модератори, моля позволете ми на постна един линк към клипче в ютуб. Казва се Какво ще стане, ако изведнъж хората изчезнат (What Would Happen If Humans Suddenly Disappeared? ) - https://www. youtube. com/watch? v=Kibpn9UTGzA&feature=share

Ако знете базов английски няма да ви е проблем да разберете за какво става на въпрос. Довършвам с едно изречение: "Ние не разрушаваме планетата! Ние разрушаваме възможността си да живеем на нея! "

19.   от 11:

Надявам се това преживяване близко до смъртта (near-death experience, NDE) да даде нови перспективи на някои хора (на английски е):

https://www. near-death. com/experiences/exceptional/mellen-thomas-benedict. html

Човекът е имал същите вярвания ("хората са рак за планетата", "хората са вирус", "човекът е най-ужасния вредител" и така нататък), умирал от мозъчен тумор когато преминава през преживяването, което променя светогледа му, и се излекува от тумора.

Впрочем, горите на планетата са се увеличили благодарение на човешката намеса.

https://phys. org/news/2018-08-global-forest-loss-years-offset. html

Хората освен това трансформират много пустини в по-плодородни почви (вижда се в Близкия Изток основно, особено Израел и Йордания).

20.   11- можеш ли да предоставиш представителна извадка с поне 1 млн случаи като този? Защото един или двама човека от 7 милиарда са изключение, което ние тук не обсъждаме.

Харчи се повече за оръжия, отколкото за здраве и екология; все още има стотици войни по света, където хора убиват хора заради съмнителни политически и икономически интереси; хора взривяват хора заради съмнителни вярвания; и до ден днешен съществува робство, трафик на жени и деца и какво ли още не.

А ти ще ни разказваш, че видиш ли, понеже някой си трансформирал пустини в плодородни почви, е много благороден. Трансформират се в почви, за да бъдат изконсумирани, не от добри намерения. Както не е полезно да се изсичат гори, така не е полезно пустини да се трансформират в почви. И двете са неприродосъобразни. Планетата има нужда от пустини, от гори, от води, от насекоми, от гризачи и т. н. Кои сме ние, че да решаваме кое в какво трябва да се превърне и кое да се унищожи? Ние би трябвало да уважаваме природата и да не се месим, защото сме 1000 пъти по-нисши и много неща не са ни ясни.

За съжаление трябва да включа и себе си в числото на консуматорите. Но поне го осъзнавам и се старая ако не помагам, поне да не вредя толкова много.

21.   Целта на живота, миличко е просветлението и духовното съзряване. Но както се вижда от повечето постове мисленето на хората е крайно материално, просто защото духовността на хората нарочно бива осакатявана (с което Но15 е донякъде прав). Т. е. да си светец и така да завършиш жалкото си съществуване на тази земя е все по -трудно и по- трудно, тъй като днешния човек не вижда по далеч от носа си. Хората са се превърнали в животни и по нищо не се различават от тях, затова и не намират нищо по смислено от това да се размножават и да оцеляват.
Като казвам духовно обаче, нямам предвид религията. Да си религиозен и вярващ са две съвсем различни неща. Религията обикновено е идентичността на същите онези хора, които пак се размножават и оцеляват. Духовността обаче може да се измери с изкуство, вярване в по висша сила, любов и съчувствие към ближния... Но това не става на сила. За да се стигне до това ниво, така или иначе човек трябва да се опари от материалното и да прозре колко е безсмислено.
Навремето например хората са се радвали на мъниста също толкова колкото и мутрите на мобифони през 90те, също толкова колкото и сега някои хора на БМВ 4.
Всичко е преходно и смисъла е в разбирането на преходността.

22.   Малко ще разширя темата. Замисляли ли сте се откъде сме се взели всички ние, откъде се е взела вселената и самата материя? Как така и защо висим в безкрайността, стъпили на една прашинка?
Тези въпроси изглеждат твърде философски и отвлечени, но за мен не са. Единственото логично обяснение, което виждам, че материята е вид аномалия в безкраен енергиен океан, който условно можем да наречем Бог, Източник и т. н Защо той е решил да го направи и има ли и други видове подобни аномалии - историята мълчи.
Сега директно на темата - според мен самата материална вселена е създадена като вид "игрална площадка", където хората (били те от нашия вид или за каквито там извънземни видове се сетите) могат да "играят" и да изследват заобикалящата ги действителност... и по този начин, чрез нас, самият Бог изследва своето творение. Творението само по себе си не е нито добро, нито лошо, то просто е. Ние хората му придаваме смисъл според нашите действия и мисли.
Аз съм убеден, че всяка частица материя е живо същество, самата Земя е живо същество. Ние живеем върху нея, заедно с безкрайно количество други живи организми, и засега тя е нашия гостоприемен дом в тази Вселена. Дори и да се самоунищожим. тя ще се възстанови и ще продължи да е дом на други видове. Правила го е милиони пъти преди. Тя ще продължи да е жива и без никакви видове върху повърхността и.
А какво ще стане с нас? Ами зависи си от нас. Като цяло няма да липсваме на никого. Животът ще продължи да съществува с или без нас на нашата земя и на безкрайно количество други земи.

23.   от 19/11 до 20: Твоето е все едно да кажеш на бобъра да не строи бентове по реките, защото "кой е бобърът, че да решава на коя река да има бент? Той трябва да може да си гледа малките и без да строи бентове и да променя естественото равновесие! "

Както казах човешката природа е такава и така сме създадени от САМАТА природа. Няма нещо, което да може да стане извън природата. Както природата създава вируси, които избиват милиони (това е природно), така и човекът създава ваксини, с които да се предпази от тези вируси (това също е природно). Самата природа е подтикнала човека към състоянието му днес, в което той да променя и култивира планетата. Не знам дали знаеш, че хората примерно пускат ваксини против бяс дори в горите, за да предпазват дивите животни от вируса. Сега ще кажеш "ами те го правят, заради себе си - да не би някое диво животно да се зарази от бяс и после да нахапе добитъка им! ". Ами да, разбира се. Всичко се прави от личен интерес. Дори алтруистите проявяват алтруизма си от личен интерес, просто поради (често) по-неосъзнати причини.

24.   От автора: Чета много мнения, които нямат общо с темата. Не искам да търся вярата в извънземни, митични сили и същества, нито да търся красотата на деня. Лъвът убива антилопата, за да се нахрани, като напада само старите и болните животни и така предпазва от епидемии и болести. Ние убиваме, за да нахраним своето ЕГО, да покажем колко по-велики сме, да си правим кожени палта и трофеи!
Не е пплезно да изсичаме Канадската и Руската тайга, Екваториалните гори, не е полезно да садим борови дървета в букувата гора, да засаждаме пустините с тикви. По този начин убиваме растенията и животните, които живеят там. Полезно е, сигурна съм? ! Кажете го на животните, които умират. Всички кампании са точно, за да ни замажат очите с лайна. Бобрите правят бентове, за да предпазват от разливи и не пречат на никого, а за нас не се отнася същото!!! С тези вируси Земята се опитва да ни убие, но ние сме упорит вирус. С добитъка също вредим. Рифовете умират, животните изчезват, растенията загиват, следователно и нашият край е близо!!!