Споделена история от Други

Бихте ли...?
Здравейте!

От доста време влизам в сайта, чета всякакви истории, от всякакви хора и сега се замислям над някои въпроси, които изскочиха в съзнанието ми съвсем спонтанно.

Към авторите на истории:

Бихте ли били толкова освободени в излагането на историите си ако се виждаше кои сте?
Бихте ли разказали историте си в сайт, който не е анонимен?
Бихте ли споделяли в сайт, който е на принципа, на фейсбук група? Или дори във фейсбук група?

Към коментиращите под темите:

Колко от Вас са разговаряли, и давали съвет на непознат/малко познат човек от ежедневното си обкръжение?
Ако да, то - какви разлики намирате, в това да съветвате и помагате на непознати тук, и извън сайта?
Ако не - защо? Защо коментирате тук, а в ежедневието си не разговаряте така с непознати/не много познати.

Надявам се, темата да се приеме добре, не критикувам никого, не искам и да правя проучване, просто ми се иска да споделите откровено, би било полезно за всички ни, мисля.

Коментари

1.   Не разбира се!
Условната анонимност дава свободата да кажеш неща от които се срамуваш, но все пак искаш да споделиш.
Ти би ли споделил нещо от което се срамуваш било то от любовно, сексуално, зравословно, социално или каквото и да било друго естество пред всичките си колеги, роднини и познати във фейсбук? Аз не бих.

2.   Към коментиращите под темите:

1. Колко от Вас са разговаряли, и давали съвет на непознат/малко познат човек от ежедневното си обкръжение?
Давам съвет, когато ме попитат за такъв и искат да ме допуснат до личните си преживявания. Също така винаги, когато сметна, че човек има нужда от подкрепа, изслушване, мнение или съвет. Ако на някого не му се говори, не го закачам. Ако той няма желание да чуе друга гледна точка или да получи съвет, също си замълчавам.
2. Ако да, то - какви разлики намирате, в това да съветвате и помагате на непознати тук, и извън сайта?
С приятели/познати е по-лесно, защото ги познавам много по-добре и разбирам техния начин на мислене. Ако мой приятел преувеличава или е повлиян от моментно чувство, аз веднага разбирам, че той не подбира думите си напълно искрено. Така и моето мнение е по-адекватно. Като цяло мисля, че е в пъти по-правилно проблемите да се обсъждат очи в очи, езикът на тялото също говори силно, а в този сайт го няма.
3. Ако не - защо? Защо коментирате тук, а в ежедневието си не разговаряте така с непознати/не много познати.
Изненадващо е, но и непознати са ми споделяли лични истории и са очаквали от мен да им дам мнение или съвет. Правя го, но никога не бих, ако човекът срещу мен (непознат, слабо познат) не ме помоли. Не мисля, че всеки е способен да сподели пред човек, когото не познава добре и на когото няма доверие. Много от хората в този сайт може да не са изпадали в ситуация, в която да имат възможност да помогнат със съвет на непознат.

3.   Сайта не случайно е анонимен. В него хората споделят неща, които по принцип не биха споделили пред близка и определено не биха си написали името над историята.
Въпросите ти не са обмислени добре. Отговорите са очевадни. о

4.   Благодаря ти, номер 2 за отговора :)

Към 1 и 3

Вижте сега, темата не е безсмислена, но ако Вие не виждате смисъл е друг въпрос.

Общувам с много хора и в ежедневието си, и онлайн, и тъй като онлайн комуникациите с непознати (поне при мен) е винаги на принципа, на съветващ - ”слушател”, но и в ежедневието ми е така, просто, защото хората обичат да споделят, да получат разбиране, се замислих за разликите в двата типа споделяне, и съответно в разликите на моите реакции.

Да, има хора, които споделят лични неща заставайки с името и лицето си открито. Аз съм от тях, друг е въпросът, че има много недорасли човеци, които нямат друго занимание и чакат да уязвят човек с това, което е споделил. Анонимно им е по-лесно, това виждам. Все пак е нужна смелост, не само да се споделя, реално, но и да се изгавриш с някого, реално.

Нещо, което усещам при мен, а и виждам в този сайт е, че анонимните коментиращи не са много полезни, затова - хората със сериозни проблеми биха получили по-качествени, и полезни съвети, и помощ, ако говорят за проблемите си с хора, които имат реална ангажираност към тях.

5.   Дай на един човек маска и ще видиш истинската му същност.