Споделена история от Други

Защо лингвистично все се "покланяме"?
Наблюдавам от известно време едно интересно развитие в родния ми език. Хората все се "покланят " когато искат да изразят особено уважение, почит или привързаност към дадена личност, която е по принцип не вече между живите. И във Facebook постоянно се "покланят" пред някой, или пред някакво събитие. Употребата на този глагол в такъв смисъл ми е напълно непозната от времето до 1991 година. Защо 91-ва? Защото от тогава не живея в България (та за това моля прощавайте граматически грешки в този пост). Може би вече съм на достатъчна възраст, за да наблюдавам развитието на даден език, което само по себе си е хубав факт. Но това което не мога да разбера и което ме интересува лично е, от кога се употребява този глагол в този смисъл и дали е правилно да продължава де се употребява в този смисъл? Все пак едно навеждане винаги има нещо свързано с принизение, зачитане на чужд авторитет/личност с власт по високо стояща от самия теб. Затова си мисля, че трябва много внимателно да се замисли човек, пред кого и за какво се покланя. Моля споделете, от кога се употребява този глагол в този зи смисъл и също дали е разумно постоянно да се покланяме, а не "с вдигната глава и прям пряк поглед" да изразим уважението си.

Коментари

1.   Що не вземеш да попрочетеш нещо за етимологията на този израз и да не си измъчваш мозъка? "Лингвист"! :-D

2.   То това е абсолютно нищо пред накланянето на главата наляво при усмивка... :)

3.   До No: 1 Благодаря за любезния дуктус.

4.   Етимологията е подраздел от лингвистиката и се занимава с произхода на дадена дума, а не с употребата на определена дума (с изяснен произход) в модерния език.

5.   3, 4, добре дошъл в България. В България хората последните 20-30 г. станаха мноооого лоши. А ако си дойдеш в България за няколко дни, ти гарантирам, че ще се отвратиш. Още на летището като питаш как да стигнеш до автогарата и ще те заврат в кучи гъз - изпитано. А не дай си Боже да покараш кола - може и бой да ядеш, само защото си имал наглостта да не направиш път на някой джип, каращ с 200 в града.

Съвтетът ми е да не се занимаваш с този или който и да е български форум, както и много скоро сам ще се убедиш.

Има една приказка - в американски форум питаш и ти отговарят. В руски - питаш и теб те питат. В българския питаш и ти обясняват колко си прост.

6.   До No. 5. Сърдечно благодаря за препоръката, която ще последвам.

7.   Вижте, някои изрази се осъвременяват и губят предишното си значение. "Поклон!" бих употребила като шеговита похвала към приятел, който добре се е справил с барбекюто за цялата компания. "Поклон пред усилията ти!" бих използвала и в случай, че някой успешно е осъществил благотворителна кампания, но само в частен разговор, ако ми е достатъчно близък. Нюансът е в това, че изразът, именно поради неговата архаичност, не се приема твърде сериозно. В много случаи съдържа ирония. Почти синоним е на "Е, браво!", което може да е и възклицателна оценка, ако някой се напие и падне под масата. В ежедневието си аз лично обикновено използвам: "Благодаря!" с кимване. В писменото общуване: "Благодаря! Сърдечни поздрави!" Така че, след като от години живеете в чужбина и нямате връзка с динамиката на съвременния български език, приемете, че "поклонът" е част от сленга, т.е. от ненормираната лексика.

9.   7 благодаря Ви сърдечно за обяснението.

10.   Аз не съм забелязал промяна в употребата на "поклон". И преди '91 се "прекланяхме" редовно пред "подвига" или пред паметта на разни загинали в борбата с това или онова.