Споделена история от Други

Работа в охранителна фирма
Здравейте и благодаря предварително на всички, които ще прочетат и изкажат мнение. На 24 г съм, имам завършено висше образование, но не мога да намеря работа по специалността. За това се замислих дали да не се пробвам като охрана( временно не за постонно) в някоя охранителна фирма, като съм се насочил към, , Вип секюрити". Моля, ако някой може да даде мнение дали си заслужава да работя в тази или друга подобна фирма да сподели- какви изисквания имат, трябва ли задължително да си стероиден тип от залата и т. н.
Всяко мнение би ми било полезно.

Коментари

1.   Всичко зависи от това, какъв ти е шефа. Често в тези фирми шефовете са строги и с голямо самочувствие и даже викат и псуват. Пробвах преди години в такава фирма и не издържах. Ако попаднеш на нормалeн шеф може и да се задържиш за по-продължително време.

2.   Работа по специалността по обяви няма да намериш. Всичко става с препоръки и силно твои хора.

Точно в тази охранителна фирма е най-голямата мизерия, с най-ниски заплати в сектора. Взимат всеки, който има валидна лична карта и може да си каже малкото име без грешка.

След време, като кажеш че си бил охранител - никоя фирма с изключение на охранителните, няма да те вземе на работа. На охранителите се гледа като на "втора категория" хора и ще си вкараш автогол, започвайки работа като охрана. По-добре виж някоя куриерска фирма, малко по-добре ще е за CV-то ти.

3.   Аве номер 2, що не идеш да си сипеш миша отрова в чая или водата и не се отровиш? По-тъпо и глупаво изказване отдавна не съм виждал. Можеш да си частна охрана (на автора говоря), защото там се вземат много повече пари отколкото фирмата. Тъпото е, че в днешно време като хората чуят охрана, си представят 2 метров човек, 130 кг мускули и без акъл. Има ги и такива, но за да си охрана трябва да минеш курсове по обучение (зависи какво и кой охраняваш).

4.   Какво си завършил?

Може да търсиш нещо близко до специалността си, за да си създадеш връзки и да обосновеш логически избора си.

5.   Да стоиш без работа не е толкова срамно, колкото да си охранител.

При започването на каква-да-е работа ти трябва само и единствено медицинско. За охраната ти дават един списък с документи, които трябва да извадиш за твоя сметка и ще ти струват около 100-120лв общо. Целта е да ти вземат парите на всички инстанции, на които ще минеш и цялата работа е 100% фиктивна. Няма да те преглеждат задълбочено или да те гледат под лупа, просто ти взимат парите и ти дават един лист с печат, с който след това охранителната фирма ще се оневини и ще си измие ръцете, ако сгазиш лука...

Заплащането е минималната заплата или малко под нея.
Ще ти стига само за поддръжката на самата работа - за път, ядене и да си переш униформата, която ще ти дадат...
По-добре сложи една шапка на оживена улица и чакай да ти пускат стотинки в нея (просия), доста повече пари ще изкараш.

При теб охраната би имала смисъл, само ако учиш през времето когато си охранител. Вече дипломиран, би било най-голямата ти грешка - нито пари ще спечелиш, нито качествени познанства ще направиш - само нервите и изгубеното ти време.

6.   Млади момко, зарежи тази идея за работа в охранителна фирма! Целта трябва да ти е намиране на работа в твоя бранш. Не пишеш какво си завършил, но не се отказвай да търсиш! Познавам достатъчно млади хора, които точно чрез обяви си намериха работа, без връзки, без нищо. Можеш примерно да намериш фирми по интернет в твоята област и да пратиш имейл директно на шефа, със съответните документи. Може да опиташ в друго населено място, някой по-голям град наблизо. Не прави компромис със себе си, уж временното да не стане норма. Дръж на себе си и образованието си, бъди смел и уверен, един ден и успешен! Много късмет ти желая!

7.   Мой съвет-пробвай. Какво направих аз? Завърших висше и не можех да си намеря работа. Отидох охрана в един завод на пропуски, където минаваше целият завод. Там се запознах с много хора, които след това ми помогнаха да си намеря работа :)

8.   Аз съм работил 3 месеца във ВИП секюрити, много мизерни пари дори и сега да са ги вдигнали малко пак са зле. За това и там повечето работници са пенсионирани пожарникари или военни с по 1000лв пенсия.
Не ти препоръчвам такъв вид охрана наистина. А за лична охрана или, както казва №7 в цех с възможност за нови запознанства или в бар където поне парите са повече ОК до като си намериш друга, но за подобни охранителни фирми не си губи времето. Преди 4 години работех за 360лв 60лв купони за храна, сега със сигурност са повече парите, но едва ли кой знае колко...

9.   Здравейте и благодаря на всички за мненията След като ги прочетох разбрах ,а пък и аз го мислех донякъде, че наистина е по-добре да не започвам работа в такава фирма и да търся нещо близко до специалността си. За тези които ме питаха -завършил съм социология в Софийския.
Може би наистина не е добре за СВ то ми такъв тип работа-

10.   До 5

Документите за назначаване са много, но също, ако автора няма свидетелство, че е минал курс за охранители ще трябва да плати 100 лева, на фирмата, която ще го назначи на работа, за да му издадат този документ. За този сертификат даже не ти издават и документ, че си платил 100 лева, а направо вземат парите на ръка. Курса за охранители се минава фиктивно с цел фирмата да вземе пари от теб.

11.   Най-вероятно нищо няма да ти плащат. В по-добрия вариант първата заплата ще я чакаш поне 7-8 месеца !!

12.   В сградата където работя има едни шкембести, позастарели чичковци, които само въртят кафета и цигари. Не ги знам как охраняват, но мен все ме гледат едно страшно, а аз работя там. В същото време веднъж разбрах, че е станала кражба на велосипеди. Това при положение, че има камери и жива "охрана". Веднъж пък някаква бабишкера, която очевидно няма как да влезе без някой да я пусне, дойде да проси пари. Такива нищоправци не са никаква охрана, а портиери. Трябва да си много тъп, за да ти харесва работа, като охранител.

13.   Към н. 12- Такива са условията на територията ни, "позастарелите чичковци" се правят, че охраняват, а шефовете им обещават, че някой ден ще им платят!!

14.   Айде, айде, то хубаво, че заплатите били мизерни, ама как пък никой не каза за колко дни работа са тези заплати? В 90 процента се работи 2/2. Демек 2 дни работиш и 2 почиваш. И накрая като дръпнеш чертата 500 лв са ти за 15 дни, не за 30. Разбира се, че не са мн пари НО са за 2 седмици. Хората в държавната администрация(дет много ги "обичате" всички - връзкари били) още си взимат по 400лв за 5дневна работна седмица.
Аз работех като охранител към СОТ 161. За 2 седмици взимаш 500 лв, за всеки доп. ден ти дават по 30 лв. Зависи дали ти се работи. Хората имат по 100 обекта и все ще имаш възможност да изкараш смяня в друг обект доп. поне още 5 дни.

15.   Това не е работа за млад човек. Охранителните фирми у нас масово охраняват държавни и бивши армейски обекти, сключват надути договори с държавата уж заради разходи работна заплата, а плащат малко над минималната, някои и без осигуровки. А има някои, които и въобще не плащат. Отделно на някои места отговорниците на обектите са някакви ненормалници, които те карат да обикаляш или да седиш прав по цяла нощ, което е напълно безмислено, при положение че биха могли да се сложат камери и да се реагира ако настъпи някакво събитие. Като охранители масово работят военни пенсионери, други възрастни хора с липсващ стаж за пенсия, бездомници спящи по обектите си и хора от селата без други шансове, за които всеки лев е добре дошъл. На 24 години с висше образование да станеш охранител в България е най-тъпото нещо, което може да направиш.

16.   Ето как седят нещата: ОХрана в банка - работиш по 5 дена в седмицата, почиваш на празниците, имаш събота и неделя, нямаш почивки на работното място ( зависи от фирмата в която работиш дали има хора да може някой да те замества) заплатата ти е 450 и 50 лв под формата на валчери за храна и си обикновенно сам на обект.
Патрул - тука зависи отново от фирмата в която си, понякога ще си сам в патрула, понякога двама. Смените ще са или 12 или 24 часа - заплатата - 600 лв и около 50 лв отново за валчери за храна, 15, 16 работни дни в месеца, не се знае дали ще ти плащат празничните дни, виж мнения за фирмата :)
ОХрана в игрална зала - работиш 2 на 2, няма празници няма Събота и Неделя! 12 часа седиш и не мърдаш, някои фирми плащат двоен надник на празници...
Пропускай охраната в големите вериги магазини, че там нещата са трагични - 16 часа за по 550 лв чисто та дори и по - малко :)

Общо казано това е долнопробна, гнусна и неблагодарна работа и да, няма да те вземат никъде другаде на работа ако видят че си работил като охранител. Започни като разносвач на пици, работи в еконт, ако щеш бъди и сервитьор, но охранител не се хващай :)

17.   Повечето охранители са глупави мъже и нямат друг избор. Работят на ниски ззаплати и се правят на мъже понеже държат оръжжия, а шефовете им прибират всичко.

18.   Охраната си е много престижна, почтена и достойна работа друг е въпроса че фирмите плащат недостатъчно пари. Тия дебили дет говорят, че няма да те вземат другаде щот преди тва си работил охрана могат само да се гръмнат, не ги слушай. Съветвам те като временна работа да се захванеш пък впоследствие ще си намериш нещо по-платено.

Хан Крум