Споделена история от Други

Ел. инсталация - мост между "нула" и "земя"
Здравейте,

Малко предиситория: до таблото на стара къща стигат 3 проводника - фаза, нула и зема. Инсталацията на къщата е с два проводника (TN-C) и третият (земя) не е свързан изобщо. Всички контакти в къщата за занулени, но при проверка с дигитален фазомер се оказва, че на нулата тече напрежение от 12 волта. Таблото с електромера е изнесено на улицата и предполагам, че проводника "земя" е изведен от вкопаното в земята (метално) табло.

Въпросът ми е, ако в къщата където влизат всичките 3 проводника от улицата, свържа "земя"-та към "нула", да са общи - ще се изчисти ли нулата от паразитните напрежения?

Нека който разбира да каже с две думи. Благодаря.

Коментари

1.   Между работна нула и земя се появяват и по големи напрежения.
Ако имаш възможност си направи отделно заземяване и сложи 2 - 3 ДТЗ на отделните кръгове.
Зануляването е опасно защото при прекъсване на работната нула фазата избива директно на корпус, а това е гарантиран инцидент особено при бойлери, печки, скяри и тн. Ако бойлера ти е свързан с метални тръби те спасяват ситуацията, но ако е с полипропилен си те трепе тока като стой та гледай.

2.   Не става ясно, между кои два проводника протича напрежение? Предполагам между нула и земя? Вероятно става въпрос за утечка породена от консуматорите и не би трябвало това да те смущава. Не свързвай земя и нула заедно. Трипроводната инсталация е голям плюс. Можеш да ползваш дефектнотокови защити!

3.   Нулата и земята са обединени в външното табло и би трябвало до къщата да идват два а не три проводника, викни техници на ЕРП-то да проверят това.

Драган Вительо

4.   Спрямо третият проводник(земя) ли имаш 12 волта, или спрямо водопровод например? Ако земята ти е сигурно направена, ползвай си нея за зануляване на контактите, но малко се съмнявам, че е добре изпълнена!? За по сигурно си ползвай нулата, а за тази разлика към земя, обади се на енергото. Или трафа е далеч, или проводниците са с малко сечение. Да дойдат и си оправят нещата. Ако земята е надеждна, вържи към нея и нулата но още в таблото(преди къщата), иначе рискуваш с инсталацията си!

5.   Заклевам се, това е най-яката тема тук от известно време насам!!!

6.   При толкова групи и форуми баш тука ли намери да питаш?
12V спрямо какво ги мериш?

7.   От Автора:
"12V спрямо какво ги мериш? "

Меря с дигитален фазомер, който показва в цифри колко волта текат по кабела.
Когато докосна фазомера до нула - показва 12волта.

8.   Как може да вярваш на паешки работи, "дигитален фазомер"!? Той затова се нарича -фазомер, защото може да ти индицира само кое е фаза и кое нула, което ти и прави. Измери си с мултицет напрежението между трите проводника до контактите. Между фаза и другите два проводника, напрежението трябва да е еднакво, а между нула и земя, трябва да няма никакво. Стълбовете на улицата трябва да са заземени надеждно, но това не се прави редовно от енергото. Ако между нула и земя имаш разлика, започни да мериш още от уличното табло, докато намериш къде се губи добрата връзка. Презатегни си всички връзки по инсталацията.