Споделена история от Други

Без осигуровки, в майчинство
Привет. Млада майка съм на 26г. В момента съм безработна, но преди години имах 2г. стаж във една фирма и благодарение на това сега взимам и майчинство. Не ми се налага да работя, тъй като имам няколко апартамента и ги отдавам всеки по 450 - 500 лв и така си докарвам много добри пари всеки месец и си гледам детенцето и съм си у дома и не съм имала нужда да работя. Според вас нужно ли е да заделя някакви пари за осигуровки или нещо за старини за пенсия? Вие как бихте постъпили?

Коментари

1.   Бели пари за черни дни никога не са излишни. На мен би ми било скучно да не работя. Бих изчакал детето да поотрасне малко - да речем 1-2. клас и бих почнал работа дори на половин работен да е, но да не ми е скучно, а и да ми вървят осигуровките, защото от опит и наблюдения знам, че неангажираността ражда доста проблеми. Само на кафета и молове по цял ден не става, не се чувстваш полезен някакси и губиш реалността.

2.   Ега ти мързела. Не й се е налагало да работи - има много хора с имоти под наем, които си работят. Какво ще правиш цял живот ще искаш помощи от държавата за децата си ли? Аман от мързеливи пикли.

3.   Може и да доживееш за нещо като "пенсия". До 7-8 ходини като продадат и държавата не се знае кой Али ще ни е господар. Иначе миналата година тъщата се пенсионира и и търсеха 32 години трудов стаж. Не и стигаха 2 години и ги плати кеш 2500лв. Сега взима 172 и 32 стотинки пенсия. На 63 е. Всяка година вдигат годините и осигуровките. Аз не виждам как ще доживея до 68 за пенсия а как ще работя до 68 не знам. Масово се наблюдава, че мъжете измират на 65-68 години и после каква пенсия.
Дядо Тошо

4.   Естествено, че трябва да заделяш. Но не са осигуровки за пенсия, защото пенсии след 30 години няма да има.

5.   Еми виж сега ще карам направо. То всъщност аз вигаги си карам така де ;) Та, ти си пуснала тема, в която казваш, че имаш няколко твои си апартамента, които даваш под наем. Под няколко разбирам повече от 2, най-малко три -това са 1300-1500 лева на мецес поне, ако са 3 нали. Знаеш ли колко много българи си мечтаят да взимат тези пари, дори било то и чрез яко бачкане всеки ден от 9 до 6, а ти си ги взимаш готови от апартаментите ти. Е, при този факт как мислиш, че действа темата ти на повечето хора?
(на мен не ми действа никак - аз съм си добре с парите)
Пиша ти всичко това просто да се замислиш да не говориш за това как си живееш, защото ще си навлечеш само завист и хейт. Или ако толкова ти се иска гледай да е само пред хора, които са по-добре от теб с парите или поне на твоя стандарт.

Иначе не, не мисля, че има смисъл да мислиш за пенсия. Аз съм на 31 и изобщо нямам намерение да разчитам на пенсионна ни система. Просто гледай да заделяш парички да има за разни ремонтчета/подръжка по апартаментите, когато се наложи.
Здравните осигуровки обаче силно ти препоръчвам да си ги плащаш.

Ще се съглася с номер1 за това, че родител, който с нищо друго не се занимава, освен да е родител, с времето става токсичен. Пълно е с обсебващи родители дори и сред работещите хора. Но хайде сега да не се отклонявам защо става така.
Важно е да имаш занимание, което да те развива като личност, да те кара да се чувстваш пълноценна и реализирана.
За някои хора това е работата - това, от което вадят пари. Но ти след като вече имаш от къде да вадиш пари задължително трябва да помислиш какво би могла да правиш с/в живота си, освен да си майка, защото след 7-8 години детето ти ще почне да се бъгва емоционално от прекомерното ти внимание към него, а да не си представяме какъв ад ще изживява като стане на 15, 17, 18 год. А даже и след това може.. Майките могат да бъдат много обсебващи към децата си по принцип, а ако са и нищоправещи майки.. ей тогава е тотален ад. Понякога и при бащи се среща, но по-рядко.

6.   случайно да ти минава през ум, че няма винаги да си млада и здрава? Че може да се разболееш и да ти се наложи скъпо лечение?
Че може положението с апартаментите под наем да не е винаги розово?
Ако останеш без наематели, какво ще правиш? Можеш ли да извадиш във всеки момент пари за лечение? Ако се наложи скъпа операция за теб или детето?
Не знам и на колко е детето, но ако е на възраст за градина или ясла, ти какво правиш по цял ден? Шляеш се по кафенета и фризьори? Не ти ли писва?

7.   Не бих инвестирала в пенсионен фонд точно, ако имаш пари за заделяне, потърси някоя по-солидна инвестиция. Старините са ти най-добре осигурени с недвижимост. И да си гледат работата тези, които те псуват. Няма нищо по-хубаво за детето от спокойна майка. Просто много малко могат да си го позволят и им е по-лесно ти да си им черна, отколкото да си признаят, че им се иска и на тях да имат повече спокойствие и време за децата си. Или пък съвсем ги неглижират. Майчинският труд не е лек, но е много удовлетворителен. Аз казвам, че това е най-хубавата работа, която съм работила. Има голяма разлика в това да си майка вкъщи или на работа. Първите наистина го работят това нещо и се занимават с майчински неща, вторите само обслужват детето вечер и сутрин - храна, хигиена и в парка в неделя. Не упреквам никого, на много хора им се налага такъв живот, какво да се прави.

8.   Какви хора сте вие бе. Първо, никой не казва, че тези апартаменти са ѝ паданали от небето. Може би докато вие сте си пили биричките по градинките някой е бачкал и си е придобил. Второ, никой не казва, че тя ЦЯЛ ЖИВОТ няма да работи. Въпросът е СЕГА как да се погрижи за старините си. Айде малко по-сериозно и по същество.

9.   Номер 8; как точно не разбрах работиш и изкарваш пари за да си купиш апартамент?
Аз блъскам като роб от 8 до 18 , 6 дни в седмицата и едвам успявам да си платя сметките. Не ходя по барчета и заведения. Взимам 800 на месец, което е добре за града. На 40 съм и вечер не мога да си вдигна ръцете от масата. Дори тази сутрин разбрах, че трябва да намеря едни 20-30 лв. излишни за да мога да купя на детето си обувки. Подариха ми 30 000 лв. преди 5 години. Е няма ги вече. А ти говориш за работа с която да изкараш не 30 000 евро а два пъри по толкова за да купиш два апартамента. Кого трябва да убия за да изкарам толкова?!
Дядо Тошо

10.   По същество - трябва да си плащаш здравните осигуровки всеки месец и да имаш едни заделени пари също. По-добре е да отделиш за всеки случай. Когато имаш финансовата възможност, нищо не ти пречи да се презастраховаш.

11.   8, то ако с бачкане се купуваха няколко апартамента на 26, ехеееее.

На 18 да почнеш работа и нищо да не ядеш 8 г., пак не можеш да си купиш и един апаратамент, не няколко.

Не казвам, че е лошо родителите ти да се погрижат за теб, нека си има авторката, коментара ми е по повод на това, че с бачкане се взимали няколко апартамента за няколко години.

За 8 г. по 1000 лв на месец (макар че не знам кой още на 18 почва с 1000 лв особено пък преди 8 г.), това са 96 месеца по 1000 = 96 000 лева или 48 000 евро. За тези пари можеш да си купиш един апартамен и то в неголям град или най-много 2 гарсониерки, без да смятам разходите по ремонтите. А ако е в София и панелна гарсониера в Младост не можеш да си купиш. И това ако нищо НЕ ядеш 8 г. и спестяваш всяка изкарана стотинка.

Виж, ако си умен и си завъртял голям бизнес още на 20 е друга работа, ама такива са 1 на млн.